0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Společnost11. 2. 20194 minuty

Výměna úředníků kvůli Babišovi? Opozice žádá vysvětlení, ale nejspíše marně

Středočeská hejtmanka za ANO říká, že nebude řešit vůbec nic

Premiér Andrej Babiš, šéf ANO • Autor: ČTK, Dospiva Jakub

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) svolala v pondělí tiskovou konferenci poté, co týdeník Respekt zjistil, že Středočeský krajský úřad provedl reorganizaci odborů, po které se brzy dostane citlivý případ Andreje Babiše pod dohled jiných úředníků, než stejnou agendu řešili dříve.

Hejtmanka – ale až na dotaz novinářů – vydala jen stručné a všeobecné prohlášení, ve kterém popřela, že by měla jakýkoli vliv na rozhodování nebo přesuny úředníků v této kauze. Zároveň dodala, že na krajském úřadě pracují odborníci, kteří vědí, co dělají, a proto jim věří. K záležitosti se už dále nechce vyjadřovat a vše považuje za nekorektní politický boj.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Jermanová však ve svém vyjádření nevysvětlila to zásadní, proč k reorganizaci došlo. Někteří opoziční politici na konci minulého týdne vznesli podezření, že by mohlo jít z hlediska časové souslednosti o účelovou změnu, která by zařídila, aby se odvolání dostalo do rukou vhodných lidí. Středočeský kraj je pod politickým vedením hnutí ANO a nikdo z politiků včetně hejtmanky ani úředníků doposud nevysvětlil důvody změny.

Řízení o premiérově střetu zájmů začalo loňské léto na základě podnětu protikorupční organizace Transparency International. Případ připadl Městskému úřadu v Černošicích, pod který Andrej Babiš podle svého bydliště spadá. Černošice Babišovi 21. ledna daly pokutu 200 tisíc. Tamní úřad tak potvrdil, že došlo k překročení zákona o střetu zájmů, který veřejným činitelům mimo jiné explicitně zapovídá vlastnictví médií – a vyhověl organizaci Transparency International, podle které je Babiš ve střetu zájmů kvůli trvající vazbě na mediální firmy v holdingu Agrofert.

Hejtmanka Středočeského  kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO)  • Autor: ČTK, Vondrouš Roman
Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) • Autor: ČTK, Vondrouš Roman

Babiš se proti udělení pokuty následně odvolal, s argumentem, že po převedení Agrofertu do svěřenských fondů už na chod firem nemá vliv. A právě krajský úřad, ve kterém nyní proběhla reorganizace, má být podle zákona odvolacím orgánem, kam nyní Babišova kauza míří. Přeskupení úředníků na kraji spočívá v tom, že premiérovo odvolání proti přestupkům v tuto chvíli spadá pod „Odbor legislativně právní a krajský živnostenský úřad“ - a tím pádem i pod nového ředitele odboru Vladimíra Černého. O reorganizaci se rozhodlo v lednu, s účinností od února.

Úřad už změnu minulý pátek potvrdil. A to s odůvodněním, že šlo o dlouho připravovanou akci za účelem zefektivnění chodu instituce a že se jednalo o „interní organizační změnu“ v režii ředitele úřadu, který funguje na kraji jako apolitická hlava úředního aparátu. Co bylo přesně „zefektivněno“ a proč nelze najít zmínku o reorganizaci v zápisech z jednání Rady středočeského kraje za poslední rok, už hejtmanka ani šéf úřadu Jiří Holub neobjasnili.

O rošádě úředníků se opoziční zastupitelé navíc dozvěděli až na poslední chvíli. „O změně názvu odboru byli úředníci v Kolíně informováni dva dny před účinností vzniku nového odboru,“ podivuje se opoziční poslanec, starosta Kolína a zastupitel Středočeského kraje Vít Rakušan (STAN). Rakušan chce příští pondělí 18. února proto prosadit na program jednání zastupitelstva kraje zařazení bodu, na základě kterého bude žádat vysvětlení této změny. Jestli se mu to podaří, není v tuto chvíli jasné – zastupitelstvo může jeho projednání zablokovat.

Podporu už však našel u dalšího opozičního politika a též zastupitele Středočeského kraje Martina Kupky (ODS). „Budu chtít, aby na krajském zastupitelstvo padlo jasné vysvětlení, jaké byly věcné důvody pro reorganizaci,“ řekl Kupka Respektu. „Nevylučuji, že v tom žádný účelový záměr nakonec není. Ale každopádně to probíhá bez vědomí opozice - a zároveň si neumím představit, že by takové kroky udělal ředitel úřadu bez vědomí radních a vedení kraje,“ dodává s tím, že o reorganizaci by měla Rada Středočeského kraje včetně hejtmanky minimálně vědět.

Rovněž podle Pirátů přeskupení úředníků vyvolává pochybnosti o rozhodování úřadu. Podle předsedy strany Ivana Bartoše reorganizace vzbuzuje podezření o účelovosti. „Tato blesková a utajená reorganizace krajského úřadu ohrožuje důvěryhodnost rozhodnutí v kauze střetu zájmů Andreje Babiše,“ uvedl minulý týden šéf strany v tiskové zprávě Pirátů.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].