Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

V pohybu

Calais • Autor: Matěj Stránský
Calais • Autor: Matěj Stránský

Poslední roky ukázaly, že téma uprchlíků a migrace dokáže i ve středu Evropy rozhodovat volby. A to ačkoli mají Středoevropané s utečenci a obecně lidmi z jiných kontinentů velmi malou osobní zkušenost. Debata je založená téměř výhradně na obrazech a zprávách předávanými médii a sociálními sítěmi.

Mediální zpravodajství i sociální sítě se obvykle soustředí na vše aktuální a akutní. Tedy na záběry dramatického přechodu žadatelů o azyl přes hranici, na problémy evropských států zvládat desítky tisíc nově příchozích, na zločiny spáchané konkrétními migranty. Co chybí, to je širší kontext a hledání odpovědí na otázky namířené do budoucnosti.

Jak může Evropa exodu mladých lidí preventivně přímo v Africe či na Blízkém východě? Způsobí klimatické změny další migrační vlny? Jak masivní je vlastně migrace v rámci Evropy - z východu na západ - a jaké má dopady v zemích původu i v hostitelských společnostech? Jak vlastně vypadá normální život přistěhovalců v evropských městech?

 

V projektu nazvaném “On the move”, tedy “V pohybu”, se společně s kolegy z předních středoevropských médií pokoušíme po těchto souvislostech pátrat. Na těchto stránkách se v příštích týdnech objeví série reportáží, fotogalerií, krátkých videí, které - jak pevně doufáme - přispějí k věcné debatě o migraci, jednom z klíčových témat Evropy 21. století.

Projekt je spolufinancován vládami České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska skrze Visegrádský fond.

Projektový manažer: Michal Ischia, [email protected]

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].