Saúdský princ spouští rekordní burzovní obchod. Apple může přijít o prvenství
 
Amin H. Nasser, president and CEO of Saudi Aramco
Amin H. Nasser, šéf státání ropné společnosti Aramco • Autor: REUTERS

Na billboardech, v médiích i na obrazovkách bankomatů v Saúdské Arábii se začaly tento týden objevovat reklamy na investiční příležitost, jaká tu nikdy nebyla. Největší ropná velmoc oficiálně potvrdila dlouho avizovaný záměr nabídnout cizím investorům část akcií saúdské státní firmy Aramco, největšího globálního producenta a zpracovatele ropy. Akcie se mají obchodovat nejdříve na burze v Rijádu, kde budou dostupné i pro institucionální – tedy firemní – zájemce ze zahraničí. Výhledově se ale počítá s rozšířením i na některou západní burzu, což by investici zpřístupnilo pro drobné střadatele odkudkoli ze světa. Podle britského týdeníku Economist by k tomu mohlo dojít už příští rok.

Saúdský režim počítá s tím, že akce přinese zemi několik prvenství. Hlavně má jít o největší burzovní úpis akcií v historii – tedy o největší sumu, pokud se vynásobí počet prodávaných akcií a jejich cena. Do privatizace půjde přitom jen velmi malý podíl, oficiálně zatím není známo jaký. Jasno není ani v tom, kolik akcie budou stát. Podle zdrojů agentury Reuters má jít jen o jedno až dvě procenta všech akcií (Economist píše až tři procenta), ale i to by vzhledem k velikosti podniku mělo stačit na výnos 20 až 40 miliard dolarů, tedy na víc, než byla dosud největší podobná akce s akciemi čínského eshopu Alibaba před pěti lety. Pokud se naplní odhady, se kterými země počítá, Aramco by mohlo trumfnout americký Apple a stát se světovou jedničkou mezi firmami, do nichž může investovat kdokoli zvenčí.

Reklama
Reklama

Prodej akcií má kromě financí mnoho dalších zajímavých rovin. Podle Economistu lze projekt brát jako milník v dějinách ropného průmyslu - a také coby ukazatel, jak moc svět věří ropě v době boje s klimatickou změnou a s ní souvisejícím nástupem zelené energetiky. Jde také o prestiž autoritářského režimu, který si vždy kupoval postavení ve světě skrze fakt, že sedí na největších zásobách ropy. Ohledně pověsti má poslední roky co dohánět, ať už kvůli vině na rozsáhlé humanitární katastrofě v sousedním Jemenu nebo kvůli loňské brutální vraždě novináře Džamála Chášukdžího.

Aramco
Oprava rafinerie po útoku dronů • Autor: Amr Nabil, AP

Třiačtyřicetiletý saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán, který převzal zemi před dvěma lety s příslibem reforem a modernizace, bere otevření ropných polí světu jako symbol nových časů. Směrem k domácímu obyvatelstvu je akce podávána jako jedinečná příležitost, jak může každý na hlavním národním bohatství vydělat, ale i jako způsob, jak zinkasovat ve světě peníze na slibovanou diverzifikaci ekonomiky, která je zatím zcela závislá na ropě (mimochodem právě Aramco je také označováno za největšího světového znečišťovatele).

Akce je i dobrou příležitostí k navázání vazeb směrem ven. O úpis akcií tento týden projevila zájem Čína, která podle agentury Bloomberg zvažuje dát do akcií Aramca přes svoje státní firmy pět až deset miliard dolarů. Účast po nedávné návštěvě Vladimira Putina v Rijádu potvrdilo i Rusko. Šéf ruského státního investičního fondu Kirill Dmitrijev popsal pro televizní kanál agentury Bloomberg přímo z Rijádu investici jako „unikátní příležitost“.

Aramco produkuje denně 10 milionů barelů ropy, což představuje 11 procent celosvětové spotřeby. Dronový útok jemenských milicí před měsícem vyřadil polovinu těchto kapacit z provozu, ale nyní už těžba i výroba běží v původním rozsahu. Firma loni vydělala 111 miliard dolarů, skoro dvakrát víc než Apple a také víc než pět největších západních naftařských firem dohromady (ExxonMobil, Royal Dutch Shell, BP, Chevron a Total).

https://www.youtube.com/watch?v=8IbF-XBWuQ4

Z toho 75 miliard firma vyplatí příští rok na dividendách. Příslib v rámci lákání nových investorů je takový, že minimálně totéž dostanou i v dalších čtyřech letech a že na výnos budou mít přednostní nárok před státem. Když se o úpisu akcií začalo před třemi lety poprvé vážně mluvit, princ Mohamed vyhlásil cíl, že hodnota celé firmy (měřená kurzem, za jaký se povede prodat nové akcie, krát sto procent podniku) by měla dosáhnout dvou biliónů dolarů.

To se podle nejnovějších odhadů nejspíš nesplní, ale Aramco si na akci najalo víc než dvacet zahraničních bank, které mají s prodejem pomoci. Součástí marketingu, jak povzbudit poptávku, mají být i citované dohody s Čínou a Ruskem. Najatí bankéři mají do příštího týdne zjistit zájem a poté mají být během listopadu upřesněny finanční parametry celé akce.

Podle Economistu může investice nakonec dávat smysl i ve světě, kde má být ropa spíš na ústupu. A to díky tomu, že dostat ropu ze země představuje pro Saúdskou Arábii mnohem levnější proces než jinde na světě. Náklady na těžbu jednoho barelu ropy činí v saúdskoarabské poušti jen tři dolary, což může zemi zajistit pozici toho, kdo vydrží těžit ropu i jako poslední na světě.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 992

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte