Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Společnost

Počítačový pirát už si trest odpracoval. Kajícné video viděl milion lidí

V Česku padl první alternativní trest za nelegální šíření hudby, filmů a programů

Autor: Profimedia, Alamy
Autor: Profimedia, Alamy

„Ctrl-C - Ctrl-V. Pořád dokola. Šířil jsem počítačové programy, nasdílel jsem desítky gigabajtů dat. Ale pak se to stalo: uvízl jsem v síti vyšetřovatelů,“ svěřuje se na YouTube ve videu Příběh mého pirátství Jakub Froněk z Litoměřic. Spot podbarvený dramatickou hudbou je prvním alternativním trestem uděleným v Česku za internetové pirátství.

Froněk šířil nelegální software - počítačové hry, filmy, ale třeba i systém Windows - po dobu osmi let. „Chtěl jsem pomoct lidem, aby nemuseli platit za přemrštěně drahý software,“ říká. Před dvěma lety si pro něj však přišla policie. Následovalo soudní kolečko, na jehož konci stál vloni rozsudek: odnětí svobody na tři roky s odkladem na tříletou zkušební dobu. Zároveň mu propadl osobní počítač, externí harddisk a zajištěná DVD.

Pro stanovení výše odškodného odkázal trestní soud postižené dál, na civilní soud. Poškozené společnosti - konkrétně protipirátská aliance BSA (zastupující Microsoft či Adobe), Česká protipirátská unie (ČPU zastupující Bontonfilm, HBO Europe či Warner Bros.) a firma Playman - dohromady vyčíslily škodu na téměř devět milionů korun.

Tolik by stálo Froňkem nasdílených 7000 souborů, kdyby si je koupili všichni ti, kdo si je stáhli. Takovou logiku nicméně v lednu zpochybnil Nejvyšší soud v jiné kauze: že si někdo kradený program zdarma stáhne, podle verdiktu NS ještě neznamená, že by si ho i koupil; takže pro stanovení odškodného není možné jen vynásobit počet stažení cenou výrobku.

Přesto právníci BSA Froňkovi nadále vyhrožovali soudem o pět a půl milionu, na třímilionovém vyrovnání trvala i ČPU. „Živím se jako skladník, to jsem v životě nemohl zaplatit,“ říká Froněk. Firmám rozeslal omluvné dopisy a návrh, že místo pokuty natočí protipirátské video. ČPU trvala na finanční odplatě a vymohla si nakonec čtvrt milionu, který si Froněk půjčil v bance, ale BSA se spokojila s 60 tisíci – a zmiňovaným spotem. Ovšem pod podmínkou, že video získá nejméně 200 tisíc zhlédnutí.

Autor: Respekt
Autor: Respekt

Tříminutový snímek, v němž Froněk prochází výslechovými místnostmi a líčí hrůzu ze soudních obsílek, se objevil on-line 22. listopadu. Poté, co na video upozornily i pirátské komunitní servery a média napříč Evropou, nasbíralo během dvou týdnů více než milion zhlédnutí.

V Česku je podle protipirátských společností nelegální každý třetí software. Jeho užívání a obohacování se na něm je trestným činem, za který hrozí až osm let vězení. Zatím nejsou známy případy, kdy by byli stíháni uživatelé, kteří soubory pouze stahují.

„Postihy zpravidla míří za těmi, kdo software i sdílejí, a to v řádu nejméně stovek či tisíců souborů,“ říká šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek. Stejně tak není známo, že by nějaký Čech za internetové pirátství skončil ve vězení. Rozsudky zpravidla končí - podobně jako u Froňka - mimosoudním vyrovnáním a podmínkou.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].