Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

NKÚ: Kvalita ovzduší se nezlepšuje, miliardové vládní programy jsou slabé

Překračování imisních limitů je v Česku běžná věc, potvrzují to i nová čísla

Komíny a auta, dva zdroje znečištění a předčasných úmrtí. • Autor: Matěj Stránský
Komíny a auta, dva zdroje znečištění a předčasných úmrtí. • Autor: Matěj Stránský

Kvalita ovzduší v Česku se v posledních letech příliš nezlepšuje, a to ani za cenu miliardových investice ze státních a evropských zdrojů. Vyplývá to z nové zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu, která se zabývala účinností vládních ekologických programů a tím, jak efektivně se v této oblasti vynakládají státní peníze.

Výsledky kontroly vyznívají místy tak, že Česko snahu o zlepšení jen předstírá. Některá opatření se podle NKÚ dělají na papíře nebo se zpožděním - a celkově pak platí, že výsledný efekt není dost velký. Zlepšení, k němuž má podle oficiálních cílů dojít v nejbližších letech, tím pádem vůbec nemusí nastat. „Přísné národní nepřekročitelné hodnoty emisí k roku 2020 budou obtížně splnitelné,“ varuje úřad.

Ministerstvo životního prostředí vydalo v reakci vlastní zprávu, kde nesplnění cílů 2020 odmítá. Ale v některých bodech – třeba v omezeném dopadu dotací na kotle – dává kontrolorům de facto za pravdu.

42 míst z hranou

Znečištění ovzduší se týká především velkých měst. Hlavně v Praze a na Ostravsku je běžné, že se každoročně překračují i limity dané zákonem. Kvalita vzduchu je tedy horší, než si země sama stanovila, což je stav, který se dlouhodobě bere jako daná nutnost, s níž nikdo neumí hnout. Překračování limitů se ale může týkat i menších sídel zatížených nevyhovujícími lokálními topeništi.

Podle prvních dat Českého hydrometeorologického ústavu za loňský rok se v plnění zákonných limitů žádné velké pokroky nekonají. Zpráva ČHMÚ z minulého týdne konstatuje, že u takzvaných pevných částic (jde o mikroskopické částice polétavého prachu, jeden z největších problémů zdejšího ovzduší) byl jeden z limitů překročen na 42 z 106 stanic. Podle dat za rok 2017, která už jsou zpracována v ucelenější formě za větší vzorek obcí, byl limit překročen na 50 ze 143 stanic.

Do roku 2020 má být podle vládních cílů s překračováním limitů konec, ale NKÚ varuje, že může jít o plané sliby. U nejnebezpečnějších prachových částic označovaných zkratkou PM2,5 (mikročástice o velikosti do 2,5 mikrometru, které po vdechnutí mohou pronikat až do krevního řečiště a způsobovat nejrůznější onemocnění) došlo mezi roky mezi roky 2005 a 2016, tedy za jedenáct let, ke snížení emisí jen o 12 procent.

Aby se emise snížily na úroveň slibovanou pro rok 2020, musely by během čtyř let klesnout o dalších 42 procent. Což NKÚ vzhledem k účinnosti nynější politiky nevidí jako reálné. Kontroloři navíc upozorňují, že ministerstvo životního prostředí při měření PM2,5 používá měkčí metodiku, aby čísla vyšla lépe.

Důvodem, proč NKÚ v plnění cílů nevěří, jsou bezzubé kroky směrem k automobilové dopravě nebo relativně malý zásah státních dotací na výměnu starých uhelných kotlů v domácnostech. V prvních dvou vlnách stát na kotlíkové dotace vyplatil deset miliard korun a topení si zmodernizovalo 60 tisíc domácností. NKÚ ale upozorňuje, že tím je vyřešen jen jeden z deseti problematických kotlů.

„Finanční alokace prvních dvou dosud vyhlášených výzev pokryje pouze výměnu cca 10 % zastaralých kotlů. Výrazné zlepšení v sektoru lokálního vytápění domácností tak lze očekávat až po roce 2022, kdy bude provoz zastaralých kotlů plošně zakázán,“ uvádějí kontroloři. S upozorněním, že i potom bude skutečný efekt „závislý na míře dodržování zákazu provozu těchto kotlů a jeho vymahatelnosti“.

Strašná šibenice

U autodopravy, která je spolu s lokálními topeništi hlavním zdrojem znečištění, zůstávají vládní cíle spíš jen proklamacemi – ať už jde o slibovaný přesun kamionové dopravy na železnici, rozšíření šetrnějších aut nebo budování obchvatů měst.

Česko v otázce kvality ovzduší patří v EU mezi deset nejproblematičtějších zemí. Šest z nich (Francii, Německo, Itálii, Maďarsko, Rumunsko a Británii) poslala Evropská komise na jaře kvůli neplnění limitů k Soudnímu dvoru EU. (Tam už ze stejného důvodu skončilo Polsko a loni prohrálo).

Tři zbývající (Česko, Slovensko a Španělsko) dostaly čas na zlepšení. V případě Česka právě do roku 2020 - a ministr životního prostředí Richard Brabec koncem roku při pražské návštěvě komisaře pro životní prostředí Karmenu Velly slíbil „udělat všechno“ pro to, aby lhůta byla splněna.

Sám ale ví, že se to jen tak nepovede. „My se nebojíme žádné výzvy, ale rok 2020 je samozřejmě strašná šibenice,“ řekl už v listopadu Respektu ministr.

20172018znečišťující látkapočet stanic, kde byl limit překročenpočet stanic, odkud jsou data k dispozicipočet stanic, kde byl limit překročenpočet stanic, odkud jsou data k dispoziciPM 10 (roční limit 40 µg/m3)21463101PM 10 (denní limit (35 x 50 µg/m3)5014342106PM 2,5 (roční limit 25 µg/m3)10791265NO2 (roční limit 40 µg/m3)4933105

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].