Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Gazdík: Nárok na školku pro dvouleté děti je přehnaný a nefér vůči obcím

Proč předseda STAN připojil podpis pod návrh novely, která by zrušila povinnost škol přijímat dvouleté děti

Petr Gazdík, 2018; ilustrační foto • Autor: Profimedia, MFDNES + LN
Petr Gazdík, 2018; ilustrační foto • Autor: Profimedia, MFDNES + LN

Václav Klaus mladší (ODS) přišel s novelou školského zákona, která ruší povinnost mateřských škol přijímat od roku 2021 i dvouleté děti. Návrh spolu s ním podepsali poslanci z klubu ODS a také jediný poslanec jiné strany, předseda STAN Petr Gazdík. Návrh prošel vládou, ale premiér Andrej Babiš je proti němu. Zdůvodnil to tím, že ženy chtějí mít děti a zároveň pracovat - a stát, který chce zvyšovat porodnost, by jim v tom měl vycházet co nejvíc vstříc. Velký rozhovor o školkách pro dvouleté děti najdete v aktuálním Respektu 8/2018 pod titulkem Nechci, aby toho matky litovalyNásledující interview s Petrem Gazdíkem je jeho doplněním i pozvánkou ke koupi.

Proč jste se připojil?

Dvouleté dítě podle mě má být ještě u matky. Když chce matka pracovat, dá se to řešit různě. Je  řada možností - od té, že má nějak fungovat rodina, příbuzní a babičky, to je základ. Existují soukromá zařízení, školky, dětské skupiny, kde si matky navzájem děti hlídají. Pak samozřejmě existují i školky, kde vám dvouleté dítě vezmou. To ale neznamená, že na to musí mít každý nárok. Jeden zákonný nárok, který některé obce nejsou schopny realizovat, to nezachrání.  Je přehnaný a zároveň nefér vůči obcím, které by nařízení nestihly splnit. Vím od starostů, že někteří nemají učitelky ani prostory, liší se to obec od obce. Ale součástí novely je také zrušení povinného předškolního roku ve školce - a o ten mi šlo hlavně. Tahle povinnost je nesmyslná, problém dětí z vyloučených lokalit neřeší, jejich rodiče by mnohem víc motivovaly bonusy, třeba zvýšení sociálních dávek, než povinnost. A dalších sto tisíc rodin a dětí zbytečně zatěžujeme.

V důvodové zprávě k poslaneckému návrhu stojí, že „věková inkluze“ školky rozvrátí – protože jde o předškolní vzdělávání, nikoli o státem organizovaný baby-sitting. A přítomnost mladších dětí prý těm starším vzdělávání překazí. Je z toho cítit elitářství Václava Klause ve stylu chytří patří na víceletá gymnázia, hloupí do zvláštních škol… A teď se ani mladší děti nemají rozvíjet spolu se staršími. Sdílíte tedy názor, že úspěšně vzdělávat se dá jen homogenní skupina?

Nesdílím. Ale vidím praktický problém: dvouleté děti jsou z hlediska schopností či hygienických návyků úplně někde jinde než děti tříleté, část z nich třeba nosí plenky. Vím to od kolegyň-učitelek a taky vím, že potřebují úplně jiný přístup. Rozuměl bych tomu, že obec dá možnost umístit dvouleté děti do školky občanům jako bonus. Nařídit to naráz jako právo a povinnost, na to nejsou naše mateřské školy připravené.

Má novela šanci projít, když šéf nejsilnějšího hnutí ANO Andrej Babiš prohlásil, že ji nepodporuje?

Víte, ona je ta novela v něčem hezká. Není to klasické politikum, stojí za ní názory a zkušenosti jednotlivých poslanců. Já mám své důvody, proč ji podporuji, a chápu jiné, že ji nepodporují. Myslím, že ani poslanci ANO nebudou hlasovat jako jeden blok - a kdyby se to stalo, bylo by to špatně. (Po nesouhlasném výroku Andreje Babiše se dá předpokládat, že většina poslanců za ANO se bude názorem svého šéfa řídit - pozn. aut.)

Říkal jste, že dvouleté dítě má být u matky. Co ale poradíte ženě ve finanční nouzi ze Suché Lozi, kde jste místostarostou, když potřebuje jít do práce, aby rodina ekonomicky přežila? Drahý baby-sitting?

Určitě ne. Školka v Suché Lozi se takovým ženám snaží přednostně vyhovět, i když to není jejich právo. Když taková situace nastala, nestalo se, aby nevyhověla, když bylo ve školce volné místo. To je ale něco jiného než povinnost.

To možná funguje v malé vsi, ale těžko v Praze.

V Praze jsou zase pražské příjmy a možnost zaplatit si soukromou školku.

Není postoj, že dvouleté dítě má být jedině u matky, přece jen poněkud ideologický?

Není, vychází z mojí zkušenosti. Nepřál jsem si, aby moje žena šla do práce, když se jí nabídla a dítěti bylo dva a půl roku. Chápu, že ne každý má ten luxus, aby do práce nemusel. Ale nedával bych prostě školkám jako povinnost dvouleté děti přijímat. A když už, pak ideologií starostů je, že tam, kde se rodina nemůže postarat, má nastoupit obec – ne stát, který nařídí něco, co se nedá dodržet. Ve volebním programu jsme měli, že nechceme povinný předškolní rok ve školce, to už je politikum. Dvouletým dětem jsme se v programu nevěnovali; kdo jak bude hlasovat, je věcí svědomí každého poslance.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].