Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost

Děti úplňku: Julinka má nové hostitele, další děti na ně čekají

Další díl seriálu o rodinách a dětech s postižením

deti_uplnku_julinka

Zhruba před rokem jsme na tomhle místě oslovovali lidi ochotné zapojit se do projektu Homesharingu – tedy projít příslušným školení, nabídnout svůj čas a stát se hostiteli dětí s autismem. Homesharing běžně funguje v anglosaských zemích jako forma sociální podpory potřebných rodin a spočívá v tom, že proškolení lidé si pravidelně na určitý čas (odpoledne, den, víkend) berou k sobě domů do péče dítě s postižením. Jeho rodiče si mezitím mohou odpočinout, věnovat se dalším sourozencům nebo si vyřídit věci, na které jim nezbývá jinak čas. Dítě samo pak získává nové zkušenosti a vztahy, přirozeně se socializuje.

V Irsku, kde takový systém podpory funguje už třicet let, se inspiroval i pilotní český projekt. Na začátek plánoval najít, vybrat a vyškolit vhodné hostitele pro tři děti s autismem. A podařilo se. Dnes už děti pravidelně navštěvují své nové pečovatele a zdá se, že vše funguje, tak, jak má.

Reklama
Reklama

Sedmiletá Julinka Zajícová je jedním z nich. Nedokáže mluvit, je veselá, čilá a aktivní, ale také velmi náročná. Sama se nezabaví, je potřeba jí neustále věnovat pozornost, hlídat ji, aby si neublížila, zásobovat jí vhodnými podněty. Její rodiče tahle péče zaměstnává takřka nepřetržitě a zbývá jim velmi málo času na sebe a další dvě děti.

https://www.youtube.com/watch?v=7pMK-mdKhI8

Od léta rodině pomáhají jako hostitelé Jan a Vladimíra Michálkovi. Hostiteli se může stát kdokoli – rodina, pár nebo jednotlivec, v tomto případě do projektu vstoupila matka s dospělým synem. Julinku si berou pravidelně přibližně jednou za dva týdny a tráví s ní odpoledne. Nová role je prý velmi baví, dívenka si na pobyt u nich rychle zvykla a rodiče jsou rovněž spokojení. „Je to pro nás velká pomoc, protože každá volná chvilka je pro rodiče dětí s autismem vzácná,“ shrnuje otec Julinky Ján Zajíc.

V další fázi pilotního projektu se podobných šťastných shledání odehraje víc. Deset dalších rodin dětí s autismem hledá své hostitele a náborová kampaň, která chce oslovit ty pravé, právě začíná. Patronkou Homesharingu se rozhodla stát herečka Eva Holubová, které se líbí přirozenost téhle formy podpory – děti s postižením neputují do žádné instituce, ale získávají nové a dlouhodobé vztahy s jinou rodinou.

Pokud vás projekt zajímá, více se dozvíte na www.homesharing.cz.

https://www.youtube.com/watch?v=YH8TbQQX4T0

 

Další díly seriálu najdete v rubrice Děti úplňku

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte