Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Čekání na rozsudek

Ve věznicích pro mladistvé v Sieře Leone

Autor: Pavel Nasadil
Autor: Pavel Nasadil

Vazební věznice pro mladistvé je nenápadný přízemní dům za zdí s ostnatým drátem. Stojí na okraji slumu Kroo Bay v centru Freetownu, hlavního města západoafrické Sierry Leone. Po celé délce má lodžii s katrem, za kterým se poflakují mladí delikventi. Momentálně je jich tady 38 z celkové kapacity padesáti osob.

Z katru jsou přístupné tři ubytovací místnosti s matracemi na podlaze a svěšenými moskytiérami; občas pod nimi někdo spí nebo jen tak lelkuje. Nahnědlé špinavé stěny jsou pokreslené nápisy a graffiti, malým zamřížovaným oknem je v oparu vidět město. Vedle ložnic je samotka, ve které sedí na podlaze patnáctiletý Ibrahim. Čelí obvinění z vraždy svého strýčka, který ho fyzicky týral, na soud čeká již několik měsíců; na samotce je za to, že napadl a pobodal spoluvězně.

Součástí věznice je také učebna s lavicemi, ale chybí tu jakékoliv učební pomůcky, knihy, tabule - a především učitelé. Ze zamřížované lodžie se na dvůr chlapci dostanou jen v sobotu dopoledne, kdy si mohou zahrát fotbal. Po zbytek týdne polehávají, hrají šachy, poslouchají rádio, pomáhají s úklidem a praním prádla. Velkou část zdejšího pobytu se ale nudí nebo spí; občas také čtou, píší dopisy a přemýšlejí o tom, co je čeká. Většina stále nebyla u soudu a neví, jak dlouho tu ještě budou. Téměř nikomu se nedostalo právní pomoci.

Část vedlejší budovy pak tvoří velká místnost s deseti betonovými postelemi připomínajícími náhrobky. Oddělení pro ženy je téměř prázdné, jsou zde jen dvě dívky. Sedmnáctiletou Isatsu před třemi lety provdali za staršího muže, který ji týral a bil. Při jednom z útoků ho zabila, podle svých slov v sebeobraně. Čin se stal v období epidemie eboly, kdy v zemi zcela zkolaboval soudní systém. Čtyři měsíce byla vězněna na policejní stanici, než ji byli schopni převézt do věznice. A již třetím rokem čeká ve vazbě na soudní proces. Čas ale zahojil jen jizvy na zádech.

I sedmnáctiletá Awa je obviněná ze zabití. Když se před rokem vracela ze školy domů, před domem se dostala do konfliktu s mladíkem ze sousedství. Maminka chlapce se je snažila při rvačce roztrhnout, ale upadla a Awa ji v záchvatu rozčilení praštila dřevěnou lavicí, která byla zrovna po ruce. Poté se šla přiznat na policejní stanici. Hrozí jí mnohaletý trest odnětí svobody.

Možná ji čeká podobný osud jako šestnáctiletou Aminatu, která si odpykává trest v další věznici pro již odsouzené mladistvé delikventy na okraji Freetownu. Byla odsouzena na 25 let za to, že v hádce pobodala ženu, která ji s nožem v rukou napadla a obvinila, že jí svedla manžela.  Žena svým zraněním v nemocnici podlehla. Dívka, jediná ve vězení se 37 chlapci, nemá svou celu. Namísto toho bydlí v malé kanceláři, která byla k tomuto účelu upravena. Na stole má bibli, učebnice, v ruce drží panenku, u zdi hraje rádio. Největší tíhou je pro ni samota. Pokud ale úspěšně složí základní zkoušky (Basic Certificate), má šanci odevzdat písemnou žádost vedení věznice a dostat milost od ministra spravedlnosti.

Autor: Pavel Nasadil
Autor: Pavel Nasadil

O tu bude v jejím případě usilovat nevládní organizace Prison Watch Sierra Leone. Byla založena z humanitárních důvodů během občanské války v roce 1996 skupinou univerzitních studentů z Freetownu. V současnosti podporována výhradně nevládními finančními prostředky, největším sponzorem je Evropská unie a dánská humanitární organizace Dignity.

Cílem PSWL je dohlížet na podmínky a zacházení s vězni ve všech věznicích v zemi. Po celé Sieře Leone má organizace spolupracovníky, kteří do věznic pravidelně docházejí a vedou registraci s podrobným popisem statutu stíhaných a obviněných. Zvláštní monitoring probíhá právě ve věznicích pro mladistvé, které jsou v zemi celkem tři – dvě zmíněné ve Freetownu a jedna ve městě Bo. Dvě z těchto zařízení jsou obdobou vazební věznice, kde stíhané děti ve věku 15–18 let čekají na soudní proces.

Prostředí věznic pro mladistvé a věznic pro dospělé je v Sierra Leone dosti podobné. Nedostatečné hygienické podmínky, staré nebo úplně chybějící matrace a moskytiéry, nedostatečné prostory a bezpečnostní opatření pro venkovní pobyt, nedostatek jídla, vody, učebních pomůcek, absence lékařské i právní péče. Osudy obviněných mladistvých jsou různé a mnohdy velmi tvrdé. Někdo ukradl kozu nebo peníze, jiný přepadl obchod nebo ve rvačce těžce zranil kamaráda či zavinil dopravní nehodu.

Nejčastějším prohřeškem je takzvaný Illegal Sexual Penetration neboli sex pod zákonem. V Sierra Leone je sex do 18 let zakázán. Fascinující přitom je, že za stejný prohřešek uděluje chaotický a nefunkční soudní systém různé dlouhé tresty, zřejmě dle libosti nebo výše úplatků rodinných příslušníků.  Většinou se trestá několikaměsíčním pobytem za mřížemi, ale jeden trest pro dospívajícího zněl tři roky natvrdo.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].