Uprchlící z Ukrajiny v Pardubicích
Papírová svátost v bezpečí a pokračujeme dál. (Julija Sytnik na své cestě po úřadech) • Autor: Matěj Stránský

Julija Sytnik měla svým způsobem náskok. Na útěku z Kyjeva znala aspoň cíl, kam jede.

Ruští vojáci se hned v prvních dnech invaze přiblížili do míst, kde předtím vedla normální život. V Kyjevě pracovala ve velké privátní klinice jako zdravotní sestra, na předměstí metropole žila v malém domku se zahrádkou, dvěma dcerkami a manželem Sašou. Na jednom z videí, která Saša natočil před odchodem z domova na mobil, hoří ruský armádní obrněnec. Na jiném, pořízeném opatrně zpoza zídky jejich domku, jsou na silnici za zahrádkou vidět vršky rychle projíždějících a zlověstně hlomozících okupačních vozidel.

Po pěti nocích, kdy poslouchali výbuchy schovaní ve sklepě, Julija se Sašou dál nevydrželi. Využili chvíle, kdy ukrajinští vojáci zatlačili agresory pryč, vzali jedno ze svých dvou aut, naložili dcery, Julijinu matku, pár nejnutnějších věcí a rychle vyrazili na západ. Ruský tank, který se zničehonic objevil na silnici a koloně prchajících rodin cestu zatarasil, po chvíli naštěstí bez následků kamsi odjel. Úniková trasa byla volná, pokud se nepočítají zácpy a fronta na hranici s Polskem.

Do ní už se Julija postavila coby „pěší“ jen s dcerami a matkou. Z Ukrajiny směli na začátku války jen otcové, kteří vezli tři a více dětí. Saša se vrátil bránit Kyjev, zbytek posádky za hranicemi nasedl na vlak do Varšavy směrem na domluvený sraz se švagrem Vladem, žijícím už pět let v Pardubicích. Do Varšavy si pro příbuzné dojel autem a ubytoval je v dětském pokoji svého syna, jemuž…

1_obal_special_ukrajina
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obal_special_ukrajina
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1073

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte