Miřenka Čechová
Miřenka Čechová • Autor: Milan Bureš

Vystudovala klasický balet, sama sebe však řadí do kategorie „baletních lúzrů“. Dril, ponižování a potírání individuality, jimž jsou dívky, které se chtějí věnovat baletu profesionálně, vystaveny, nakonec vedly k tomu, že se Miřenka Čechová rozhodla tento svět opustit. Odstřihnutí jí umožnilo vydat se vlastní cestou. A nejen jako tanečnice, ale také jako choreografka a režisérka. Čím vším si mladé studentky klasického baletu procházejí, později popsala v knize Baletky. Reakce byly až extrémní: musela čelit i nenávistným útokům a obviněním ze „zneuctění“ baletního světa. Současně knihou dodala odvahu promluvit těm, kdo mají obdobnou zkušenost se zneužíváním moci. A odvahu dodává divákům a divačkám i ve svých představeních, kdy na jevišti reflektuje témata, o kterých se dosud spíše mlčelo.

Čerstvě máte za sebou premiéru představení Tak tiše až v Divadle Komedie. A „premiérově“ jste se také pustila na neprobádanou půdu – režírovala jste operu.

Ona to není má první opera, ale čtvrtá. První dvě jsem dělala ve Spojených státech. Rozdíl je v tom, že vzniká na pražské nezávislé divadelní scéně a dělám ji v tandemu s manželem, režisérem Petrem Boháčem. Jde o současnou operu, komorní hudební monodrama, ale pro nás to představuje „obrovský“ operní kus.

V čem obrovský?

Podařilo se nám propojit odlišné světy. Je to koprodukce tří odlišných subjektů, Orchestru BERG, který se zabývá současnou…

1_obal special _ženy
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obal special _ženy
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Mázdrová

redakce vydání

mazdrova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 448

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte