„Nebojím se, že bychom zhrubli. Agresivita a frustrace jsou pochopitelné. Ale rychle pominou.“
 
Michaela Vlasáková Charypová
MICHAELA VLASÁKOVÁ CHARYPAROVÁ • Autor: Matěj Stránský

Je možné, že jste v posledních měsících začali používat nějakou meditační aplikaci, pravidelně cvičit nebo jste si prostě vyhradili čas na činnost, která vám dělala dobře. Předsevzali jste si, že si takový návyk zachováte i po návratu do „normálnějšího“ společenského života. A je pravděpodobné, že v každodenním shonu na něj brzy zapomenete. „Nemyslím si, že nás uplynulý rok dovedl k nějaké velké osobní transformaci,“ říká psycholožka Michaela Vlasáková Charyparová. Přesto si podle ní z krize, jejíž nepředvídatelnost nás postupně učí soustředit se na přítomnost a přijímat věci tak, jak přicházejí, odnášíme cenné dovednosti a vyšší psychickou odolnost. Duševní zdraví se podle ní sice stalo hojně skloňovaným pojmem, většina z nás ho ale začíná řešit až ve chvíli, kdy nám skutečně není dobře. „Je v pořádku dovolit si cítit se špatně. A nezlehčovat, že nám chybí to, co bylo před pandemií běžné, přiznat si, že doba je těžká. Pro každého jinak,“ dodává.

Kdybych se k vám chtěla objednat na sezení, měla byste na mě čas?

Ve chvíli, kdy se ozve nový klient, a já na něj nemám kapacity, což teď aktuálně nemám, postupuju dvěma způsoby. Vždy předávám kontakty na další kolegy, a pokud někdo chce přímo ke mně, tak se mu ozvu, jakmile se mi uvolní místo.

Ptám se proto, že počet lidí vyhledávajících psychiatrickou, psychologickou nebo terapeutickou péči roste. Kapacity dnes zjevně nestačí.

Statisticky se…

Obalka_special_pocovidu_1
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Obalka_special_pocovidu_1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Klára Zajíčková

redaktorka

zajickova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte