EMBARGOED TILL 0900 GMT 24/7/20 - From Rembrandt to Richter at Sothebys London., Sothebys, New Bond…
Někdy to nevyjde. Studie k portrétu Johna Edwardse od Francise Bacona z roku 1986 byla loni v londýnské aukční síni Sotheby’s nabízena za 12 milionů liber – částku odpovídající 357,5 milionu korun ale v kapse žádný kupec nenašel. • Autor: Profimedia

Nakupování uměleckých děl je dlouhodobě počítáno mezi vůbec nejvýhodnější investice. Jeho nejdokonalejší forma dnes vypadá zhruba takto: Člověk toužící zhodnotit své peníze si převede několik desítek milionů korun do kryptoměny, za kterou si na speciální zahraniční aukci koupí dílo od prověřeného evropského mistra ideálně první poloviny 20. století, obraz si nechá (aniž by ho viděl) převézt do některého z bezcelních skladů ve Švýcarsku nebo Číně a následně několik let čeká, až ho prodá třeba za dvojnásobek ceny.

Jistá, bezpečná a výhodná investice do umění nicméně může vypadat i mnohem obyčejněji. V červnu před 20 lety se v pražské aukci prodalo plátno malířky Toyen Cirkus z roku 1925 za 2,5 milionu korun. Tehdy se to zdálo poměrně hodně. Letos v dubnu byl ale stejný obraz dražen znovu a tentokrát už jeho cena dosáhla (včetně aukční přirážky) sumy 79,56 milionu. Stačilo tedy pouhých 20 let, aby se původní investice majiteli více než ztřicetinásobila.

Toyen
Jistota třicetinásobku. Obraz Cirkus české malířky Toyen z roku 1925 se před 20 lety prodal za 2,5 milionu korun. Letos za skoro 80 milionů. • Autor: Profimedia

Samozřejmě, i tyto částky jsou poněkud extrémní. Jaké má tedy dnes člověk další možnosti, jak spojit svůj zájem o kulturu s touhou po zabezpečení se na stáří, aniž by musel být nudící se miliardář, ale – řekněme – stará dobrá česká střední třída?

S bankou nebo vlastním vkusem

Ještě před pár lety se dalo za maximálně šestimístné…

1_obalka_jak na to
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_jak na to
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1745

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte