0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

30 let Respektu • 1989-19906. 11. 201910 minut

Noční stávkový výbor sv. Václava

Stávkový výbor

Jan Brabec, Informační servis, 3. 12. 1989
Tuhle válku vyhrajeme dialogem, diskutováním, přesvědčováním • Autor: ČTK

Já jsem Kamil Němec a jsem předseda stávkovýho výboru tady u koně. To, že držíme koně, je v první řadě spíš taková manifestace. Říkali jsme si, že kdo má koně, má vlastně celý Václavský náměstí. A ten Václavák musíme držet. Začali to vlastně studenti a to prvenství jim nikdo nemůže upřít. Ale voni se musej hlavně učit, zvyšovat svý vzdělání a je jich taky málo. Každopádně to učivo nezanedbávaj, protože doma studujou svý skripta. Kdyby prostávkovali třeba celej semestr, tak by to byla nenahraditelná ztráta ve vzdělání.

Ty jsi tady od začátku?

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Jo, já jsem tady od pondělka, od dvacátýho.

Když jste tady spali, tak to muselo být asi dost drsný, ne?

To vlastně ještě nikdo nevěděl, jak se ty věci vyvinou a co bude dál, potom jsme zjistili, že se už něčeho dosáhlo, byť minimálně, ale lidi začali jít za náma, začaly nám vyjadřovat podporu ty podniky okolo. Třeba metro nebo tady ta mototechna, umožňovaly aspoň několika lidem tam přespat. V těch podloubích se moc spát nedalo, tam jsi sebou plácnul a zase jsi vstal, to se jinak nedalo.

Říkali jsme si, že kdo má koně, má vlastně celý Václavák.

Prej vám tady pomáhali esenbáci?

No, jednak ty dopraváci, co tu jsou, pak když jsou větší demonstrace, tak hlídáme tady magistrálu, protože spousta lidí se chce dostat na Václavák, ale magistrála musí bejt pro auta průjezdná. Takže kolem…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc