Do Respektu jsem začala psát na přelomu let 1992 a 1993. Časopis mě fascinoval formou i obsahem, sršela z něj energie a udával směr. Začátek devadesátek byl nepřehledný, měnilo se všechno od státního Zřízení až po lidská nitra, a Respekt byl schopen ducha doby zachytit. Byl pravdivý a provokativní, nikoho se nebál, mnoho lidí těšil a mnoho jich urážel. Člověk nemusel vždycky souhlasit, ale musel si ho vážit. Zvlášť se mi líbil jazyk. Byl jasný, přirozeně kultivovaný a mířil vždycky k jádru věci. Byl to jazyk literární a novinářský zároveň.

Na jaře 1993 tam vyšel můj text „Matka na volné noze“, kde jsem deníkovou formou popisovala problémy ženy, která si chce i s dětmi vydělávat. Raný postkomunismus mateřství chápal jako invaliditu. Člověk OSVČ si mohl vybrat mezi žebráckou mateřskou, z níž se nedalo přežít, a mezi „volnou nohou“, kdy ale musel platit sociální zdravotní pojištění. Nebyla šance důstojně v tom žít. Text vzbudil bouřlivé reakce, mnoho lidí autorku posílalo k plotně a osočovalo z nevděku. Ale ženy, které na tom byly jako já, text přivítaly, protože tehdy si veřejně málokterá stěžovala.

Chtěla jsem psát dál a přinesla jsem nějaké texty o filmu Ivanu Lamperovi. Líbily se mu, ale upozornil mě, že Respekt texty redakčně zpracovává a že to některým autorům vadí. Mně redigování „otců zakladatelů“ nevadilo, protože uměli vyhmátnout podstatu sdělení a upravovali formu tak, aby ta podstata vynikla. Pomohli mi.

Lamperova redaktorská škola byla skvělá, tedy pokud…

obaka1_special_Respekt_30_let_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 67 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obaka1_special_Respekt_30_let_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 67 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte