Václav HAVEL Olga HAVLOVÁ , Věněk ŠILHAN Vladimír HANZEL sametová revoluce, manifestace--…
Cesta k životnímu štěstí začíná. (Manželé Havlovi, Vladimír Hanzel, Radim Palouš) • Autor: ČTK

Když v týdnu po 17. listopadu 1989 přišla novinářka Radka Kvačková do redakce Svobodného slova, hned u dveří byla svědkyní asi nejpřekvapivější scény své dosavadní novinářské kariéry. Šéfredaktor listu Jaromír Mašek, kterého znala jako spolehlivého šéfa normalizačního deníku, si podával ruku s disidentským vůdcem Václavem Havlem. „Říkala jsem si – a jéje, tak je to tady,“ vzpomíná Kvačková, která dnes působí v Lidových novinách.

Tehdejší setkání Havla se šéfredaktorem Svobodného slova symbolizovalo v jejích očích změnu, jíž právě tento deník ve dnech po násilném zákroku na Národní třídě procházel. Svobodné slovo dlouhodobě platilo za méně poplatné režimu než Rudé právo. List totiž spadal pod Československou stranu socialistickou, a nebyl tedy přímo řízený vedením komunistické strany. To se mohlo projevit v detailech. Ani novináři Svobodného slova nemohli psát svobodně, méně však tiskli propagandu a méně ochotně psali pomlouvačné články o kriticích režimu.

Změna po 17. listopadu však byla výrazná a hlavně velmi rychlá. Šéfredaktor Mašek, který podle pamětníků rozhodně neoplýval odvahou stavět se proti režimu, se najednou stal důležitým účastníkem převratu. Během jedné z demonstrací, které se tehdy konaly, řečnil na pódiu. Jeho noviny se staly prvním oficiálním deníkem, ve kterém se začaly objevovat pravdivé informace o tom, co se v Československu děje. Zatímco v Rudém právu vyšly v pondělí 20. listopadu texty popisující demonstrace jako záměrnou a agresivní provokaci,…

dddd
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

dddd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte