Martin Myšička
Martin Myšička • Autor: Matěj Stránský

Na představení Dejvického divadla člověk téměř nemá šanci se dostat, lístky jsou okamžitě vyprodány. Čím to je, že se tohle divadlo, které vzniklo před pětadvaceti lety, ještě neokoukalo? A naopak se – stejně jako jeho herci – stalo kultovním? „Myslím, že je to tím, že tohle divadlo není pouze spolek silných individualit, ale tým, synergie,“ říká jeho umělecký šéf a herec Martin Myšička.

V zatím poslední hře Dejvického divadla Vražda krále Gonzaga přednáší v první půlce šest herců monology o svém životě. Ten váš je plný pochybností o práci a o sobě samém. Je to reálný obraz vašich úvah, nebo jste si to přemítání přibarvil?

Monolog opravdu vychází ze mě. A tak to mají i mí kolegové. Zároveň ale každý z nás vnáší do inscenace nějaké téma, které se pak zúročuje v druhé polovině hry. V mém případě je to například téma, že divadlo nemusí být jen exhibicionismus herců, ale setkávání lidí a sdílení nějakých témat a energie, jakou to v nich vyvolává. Anebo právě téma pochybností. Když trpím přílišnou sebekritikou, ze které pramení tréma a strach, můžu je překonávat různými technikami. Například abych našel odvahu se otevřít před ostatními, musím se nejprve umět otevřít sám před sebou. Třeba jen zakřičet anebo se nahlas zasmát, dát průchod i jiným emocím, to mi kdysi dělalo velké potíže. A proto jsem v bezpečném prostředí, kdy by mě nikdo neviděl, zkoušel překonat to trapno nedokonalosti, přestat se kontrolovat a pustit to,…

titul
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titul
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1722

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte