Zibura05_foto archiv Ladislava Zibury
Ladislav Zibura

Ať vystupuje v pražském kině nebo v maloměstském kulturáku, na cestovatelských přednáškách Ladislava Zibury je vyprodáno. Pětadvacetiletý kluk, který chodí pěšky po světě a víc než památky či příroda ho na cestách zajímají obyčejní lidé, svým přístupem inspiruje městské mileniály, jeho humor a neohroženost ale přitahují i starší generace. Absolvent žurnalistiky o svých putováních píše také knihy, které patří mezi bestsellery. „Češi cestování milují. Spousta z nich je strašně zcestovalých, ale neumí o tom poutavě vyprávět,“ vysvětluje svůj úspěch. Pod vrstvou vtipů a bizarních historek se ale v jeho přednáškách a knihách ukrývá poselství, že ze světa není třeba mít takový strach.

Jak vás napadlo začít psát knihy a přednášet o tom, jak chodíte pěšky?

Od osmnácti let jsem se každý rok někam vydával a vůbec mě nenapadlo, že by to někoho mohlo zajímat. Poprvé jsem o tom začal mluvit, až když jsem prošel Turecko. Bylo to v době uprchlické krize. Měl jsem pocit, že to trochu dlužím všem těm lidem, které jsem na cestě potkal a kteří se ke mně chovali ohromně hezky. Objevil jsem věc, o níž jsem vůbec netušil, že existuje – žánr cestovatelská přednáška. Lidé chodí do kina poslouchat, jak někdo cestuje.

Nechal jsem se přemluvit od kamarádů, abych jednu taky udělal. Nic jsem si nepřipravoval, jen jsem si stoupl před lidi, měl jsem vybrané fotky a k nim jsem dělal vtipy. A lidi se smáli! Všichni tehdy měli z islámu hrozný strach a já jsem…

titul
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titul
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte