Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Téma Václav Malý

Chtěl jsem lidi povzbuzovat, aby si zachovali rovnou páteř

S biskupem Václavem Malým o duchovní práci tajného kněze a o tom, že svoboda, která nám spadla do klína, je především Boží dar

Václav Malý
Václav Malý • Autor: Matěj Stránský

Václav Malý patří k ikonám listopadu 1989, kdy utkvěl v paměti jako moderátor statisícových demonstrací; na půlmilionovém shromáždění občanů na Letenské pláni 25. listopadu 1989 to byl právě on, kdo vyzval přítomné, aby se s ním pomodlili Otčenáš. Přesto říká, že minulostí nežije. To, co dělal i v období tuhé normalizace, vždy pokládal za svou osobní povinnost.

Vystudoval jste pražské Gymnázium na Zatlance, po něm jste nastoupil do katolického semináře. Co vedlo devatenáctiletého mladíka k tomu, jít studovat na kněze?

Byl jsem vychován v katolické rodině, a jak už jsem mnohokrát v různých rozhovorech zmínil, prožíval jsem velmi intenzivně rok 1968, jak kulturně, tak i v oblasti duchovní. Tehdy se najednou naskytla možnost úžasných teologických přednášek, vycházely různé duchovní knihy a pojednání… Po vzedmutí pražského jara následoval rychlý útlum. Najednou bylo citelně znát, že lidé začínají být opět opatrní.

Opatrní?

Začali znovu „žít“ něco jiného doma a něco jiného na veřejnosti. Nevyslovovali veřejně své názory, dávali si pozor, s kým mluví a o čem mluví. Pozoroval jsem to i já na gymnáziu některých vyučujících, byl jsem tehdy ve třetím ročníku. Říkal jsem si, že to přece není možné, že když se změní politická situace, abych se tomu přizpůsoboval jako ostatní. Buď jsem o něčem přesvědčen a říkám, co si myslím, anebo je to nějaká vada ve mně. A tak jsem se rozhodl pro kněžskou službu,…

obalka
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte