V roce 1963 vedení KSČ rozhodlo, že umožní individuální cestování do zahraničí. Se státy východní Evropy byl uzavřen bezvízový styk, a tak do Maďarska či Bulharska šlo cestovat zcela volně. Čedok začal prodávat víc zájezdů na Západ, navíc bylo možné vycestovat na pozvání od příbuzných. Vyjet mohli ale pouze ti, kdo – jak stanovila příslušná směrnice – „řádně plní své pracovní úkoly, aktivně se zapojují do veřejného a politického života a s jejich výjezdem do ciziny souhlasí závodní nebo místní orgány“. Přitom komukoli bylo možné povolení odepřít, pokud jeho cesta nebyla „v souladu se státními zájmy“. Co je státní zájem, si mohly úřady vykládat podle svého.

Od roku 1965 se cesty na Západ opět zjednodušily. Úřady začaly povolovat výjezd i na pozvání nepříbuzných osob. Další uvolnění nastalo na jaře 1968 po příchodu ministra vnitra Josefa Pavla. Policie vydávala vícerázové výjezdní doložky v podobě razítka do občanského průkazu. Na ty bylo možné cestovat opakovaně. Původně měly sloužit jen pro služební cesty, úřady je ale pod vlivem celkové liberalizace vydávaly i lidem pro soukromé cesty. K vydání doložky přitom stačil dopis od někoho ze Západu, že žadatele zve. „Státní úřady patrně věděly, že řada pozvání je fiktivní, nijak je ale neověřovaly,“ říká historik Jan Rychlík.

Už od jara 1968 vláda připravovala zákon o úplném zrušení výjezdních doložek a otevření hranic. Zájemce o cestování měl být prověřen pouze při vydávání…

1968_obal_Respekt_special-1
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1968_obal_Respekt_special-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2278

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte