Alois RAŠÍN, politik --- Alois Rasin, Czech politician, economist
Alois Rašín (18.10.1867 - 18.02.1923) • Autor: ČTK

V Nechanicích, ležících mezi Hradcem Králové a Novým Bydžovem, se 18. října 1867 narodil Alois Rašín, muž, jenž se o pár desítek let později stal jedním z otců Československa. V rodině pekaře byl deváté a předposlední dítě, své sourozence ale ve vývoji rychle dohnal – jako jediný chodil na gymnázium a prý málokdy dostal jinou známku než výbornou.

Toužil studovat medicínu, zabránila mu v tom ale tuberkulóza. Rozhodl se tedy pro práva, kde nebyla na rozdíl od medicíny povinná docházka, a mohl tak první dva roky školou projít bez přítomnosti na přednáškách. Zdraví se mu během dvou let domácího studia zlepšilo natolik, že odešel do Prahy a vrhl se do opravdové studentské existence. Přitom narazil na lidi kolem Literárního a řečnického spolku Slavia, ve kterém se sám začal angažovat. Právě toto setkání jej přivedlo k politice a určilo jeho budoucí osud.

Z radikála mučedníkem

Alois Rašín na sebe poprvé upozornil už v devadesátých letech 19. století, kdy s dokončením vysoké školy vydal brožurku České státní právo. V ní zformuloval na tehdejší dobu odvážná stanoviska mládežnického pokrokového hnutí, které se v Praze zrodilo ze zmiňované Slavie. Rakouské úřady publikaci zabavovaly a Rašín za ni byl i vyšetřován. Se zákonem se potýkal i později, když byl odsouzen ke dvěma letům vězení v procesu s příslušníky české protirakouské mládeže, které policie mylně považovala za členy vlastizrádného spolku. Z vězení se dostal devět dní před vypršením trestu na základě…

obalka
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

zástupkyně šéfredaktora, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 500

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte