Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Dopis z…

Dopis z New Yorku

První slušný chlap

new york, 3.-9.12.2013
New York • Autor: Matěj Stránský

 

Newyorské metro je pro všechno, co v něm můžete zažít, zcela zaslouženě milované i nenáviděné. Je to půvabná sonda do různorodosti města a dokazuje schopnost všech se vzájemně tolerovat. Je to ale i exhibice všemožných selhání, od neschopnosti metropole řešit bezdomovectví nebo nabízet služby mentálně postiženým, přes nezvládání náporu lidí ve špičce, až po to, co se nevyhnutelně stane, když někde nikdy, ale opravdu nikdy pořádně neuklízíte. Sběr vzorků z madel sedadel a tyčí odhalil tolik bakterií a špíny, kolik byste posbírali, kdybyste si potřásli rukou s deseti tisíci lidmi. V přecpaných vagonech je tak sice možné se do někoho zamilovat, ale i chytit salmonelu. Co všechno se v metru děje, dokreslí i několik osvětových kampaní, které dopravní podnik za poslední roky vedl: přestaňte si za jízdy stříhat nehty. Omezte „čančání“, co může obtěžovat ostatní. Nejezte tu obědy. Tyče jsou na držení, ne na tancování. A jedna speciálně pro mladé pány: seďte na jednom sedadle, ne s nohama rozcapenýma přes tři místa. Je pro to i hezké slovo: stop „manspreading“.

Kdo někdy jel místním metrem v 8.30 ráno, musí dojít k závěru, že nejde zrovna o přehlídku nejlepších mravů a ohleduplnosti. Na peronu stojí několik řad lidí, z nichž se mnozí přesto, že by měli počkat až na další vlak, na poslední chvíli pokusí o nějaký neobvyklý manévr – hlava nehlava. A na šarmu tohle všechno hodně ztrácí, pokud se váš život momentálně počítá v trimestrech. Sednout si tehdy člověk potřebuje…

OBAL_special_nejisty_svet
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

OBAL_special_nejisty_svet
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
USA
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte