Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Dopis z…

Dopis z New Yorku

První slušný chlap

new york, 3.-9.12.2013
New York • Autor: Matěj Stránský

 

Newyorské metro je pro všechno, co v něm můžete zažít, zcela zaslouženě milované i nenáviděné. Je to půvabná sonda do různorodosti města a dokazuje schopnost všech se vzájemně tolerovat. Je to ale i exhibice všemožných selhání, od neschopnosti metropole řešit bezdomovectví nebo nabízet služby mentálně postiženým, přes nezvládání náporu lidí ve špičce, až po to, co se nevyhnutelně stane, když někde nikdy, ale opravdu nikdy pořádně neuklízíte. Sběr vzorků z madel sedadel a tyčí odhalil tolik bakterií a špíny, kolik byste posbírali, kdybyste si potřásli rukou s deseti tisíci lidmi. V přecpaných vagonech je tak sice možné se do někoho zamilovat, ale i chytit salmonelu. Co všechno se v metru děje, dokreslí i několik osvětových kampaní, které dopravní podnik za poslední roky vedl: přestaňte si za jízdy stříhat nehty. Omezte „čančání“, co může obtěžovat ostatní. Nejezte tu obědy. Tyče jsou na držení, ne na tancování. A jedna speciálně pro mladé pány: seďte na jednom sedadle, ne s nohama rozcapenýma přes tři místa. Je pro to i hezké slovo: stop „manspreading“.

Reklama
Reklama

Kdo někdy jel místním metrem v 8.30 ráno, musí dojít k závěru, že nejde zrovna o přehlídku nejlepších mravů a ohleduplnosti. Na peronu stojí několik řad lidí, z nichž se mnozí přesto, že by měli počkat až na další vlak, na poslední chvíli pokusí o nějaký neobvyklý manévr – hlava nehlava. A na šarmu tohle všechno hodně ztrácí, pokud se váš život momentálně počítá v trimestrech. Sednout si tehdy člověk potřebuje jako sůl, nejen aby pokud možno uchránil plod před ostrými lokty, ale aby onu salmonelovou tyč ještě nepozvracel.

Nová kampaň, kterou letos v květnu dopravní podnik spustil, proto měla velkou odezvu a protřásla ji snad všechna média. Fakt, že v džungli veřejné dopravy málokdo nabízí budoucím matkám místo, se totiž rozhodl řešit distribucí žlutomodrých odznaků s nápisem „Miminko na palubě!“. Ty mají zdejší nelítostné spolujezdce inspirovat k tomu, aby bez ptaní uvolnili místo. Současně dopravní podnik připravil i verzi „Prosím, nabídněte mi místo“ pro seniory a postižené. Placky lze objednat na internetových stránkách dopravce, a k jejich vlastnictví není potřeba předkládat žádné důkazy. (V USA něco jako obdoba českého těhotenského průkazu neexistuje.)

Jak vážná je opravdu situace? Natolik, že se jedna žena rozhodla, že prvnímu muži, který ji uvolní místo, předá po domácku vyrobenou trofej s titulem „první slušný chlap“. Použila ji konečně až v osmém měsíci svého druhého těhotenství, kdy jí s úsměvem místo nabídl mladý Afroameričan a veterán americké armády z Harlemu. Její malá recesistická akce pak spustila na sociálních sítích debatu v kruzích mladých maminek a těhotných žen, které vedla i k sestavení neformálních žebříčků těch, kteří místo nabídnou nejpravděpodobněji. Na základě této nevědecké metody se údajně nejčastěji zvedají ženy původem z Latinské Ameriky, pak černošky, pak jejich mužské protějšky. Pak bělošky a až úplně nakonec prý oči od mobilu – a zadek od sedačky – odlepují muži běloši.

Proč tomu tak je, se nikdo veřejně zatím odhadnout neodvážil, ale slyšela jsem názor, že utlačovaní a znevýhodňovaní projevují víc soucitu, nebo i teorii o tom, že velká část menšin vyrostla v domácnosti se svobodnou matkou, a má proto k tomu, čím vším ženy musejí projít, větší úctu.

Jestli placka dopravního podniku něčemu opravdu pomůže, se ukáže až v příštích měsících, ale je otázka, proč by si cynický Newyorčan najednou všímal žlutomodrého odznaku, když ho ke galantnosti neinspirovalo ani břicho velikosti basketbalového míče? Moje osobní zkušenost stejně spíš napovídá, že místo v metru si člověk v tomto městě musí, stejně jako všechno ostatní, prostě asertivně vyboxovat. Placka se může ale hodit těm v prvním trimestru, které se sice cítí mizerně, ale jejich vzhled žádné důkazy těhotenství ještě nenabízí.

Na co ale dopravní podnik podle všeho trochu pozapomněl? Že i tyto malé, ojedinělé projevy ohleduplnosti záhadně skončí ve chvíli, kdy se miminko narodí, protože kočárek do schodů vestibulu metra potáhnete zcela sami. Laskavá gesta by všem určitě prospěla, ale to nemění nic na faktu, že 75 procent newyorských stanic metra není bezbariérových.

Autorka pracuje na rozvojových projektech na Blízkém východě a v Africe, žije v USA.

USA
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte