Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Sousedé

Veletrh pro lidi

Literární víkend v Lipsku byl opět famózní. Ačkoliv tamní knižní veletrh není tak velký a tak prestižní jako podzimní přehlídka literatury ve Frankfurtu nad Mohanem, je mnohonásobně příjemnější. A o to jde u knih především. Zatímco si ve Frankfurtu podávají ruce nakladatelé v kravatách a po výstavišti se prochází samí světově proslulí spisovatelé, je Lipsko jednoduše pro čtenáře.

Není určitě lehké prosadit se vedle Frankfurtu, který vstavuje knihy už desítky let, a proto východoněmecký veletrh vsadil na změnu – nenabízí lidem jen stánky s knihami a doprovodný odborný program, ale připravil několikadenní literární svátek. Během uplynulého víkendu tedy četlo celé město. V kavárnách, divadlech i hospodách lidé do pozdních hodin poslouchali známé i neznámé autory, bavili se u kabaretních vystoupení nebo poslouchali živou hudbu. Lipský veletrh je prostě daleko barevnější, protože se tam neprezentují jen známá jména, ale především malá nenápadná nakladatelství, která si nemohou dovolit jet do Franfurtu. Lipsko tedy ukazuje, že ne všechno západoněmecké je dobré, a jednoznačně se tak potvrzuje, že se s dobrým nápadem člověk může prosadit i vedle zavedené dlouholeté tradice.

V médiích se stále opakuje, že děti a náctiletí méně čtou, že kniha rychle ustupuje internetu a že všichni budeme mít za pár let v kapse už jen e-knihy. Nic z toho však procházka po knižním veletrhu nepotvrdila. Mezi stovkami vystavovatelů nenabízely elektronické knihy více než tři stánky – a to ještě jako doplněk k tištěnému vydání - a průměrný věk návštěvníků na první pohled určitě nepřesáhl třicítku. Vedle opravdových zájemců o knihy totiž do Lipska již tradičně z celého Německa jezdí náctiletí fanoušci kreslených japonských seriálů Manga a Anime. Nejen že jejich kostýmy ze světa fantasy každoročně jarní knižní přehlídku příjemně oživí, ale mladí zároveň podle svých slov chtějí mimo jiné ukázat, že o víkendech nesedí jen doma u počítačových her, ale rádi sáhnou i po tištěné knize. Knižní veletrh v Lipsku tak opět potvrdil, že kniha má navzdory špatným prognózám určitě budoucnost.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].