0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Sousedé26. 7. 20103 minuty

Rytíři svobody slova

Internetový server Wikileaks zveřejnil další tajné materiály – tentokrát dokumenty k průběhu války v Afghánistánu. Ať už s válkou souhlasíme nebo ne, internetová platforma, která vždy hlásala svobodu slova, začíná zrazovat sebe sama.

Redakce Wikileaks vždy totiž argumentovala, že pokud informant poskytne materiály pouze jednomu médiu – byť serióznímu – tak si novináři z dokumentů vyberou jen to, co považují za důležité a co se hodí do jejich strategie. Veřejnost se tedy dozví jen určité části pravdy a dokument zůstane v šuplíku některého z redaktorů a brzy se na něj zapomene. Filosofie Wikileaks proto vždy byla zveřejnit vše bez cenzury. Každý si tak může z dokumentu vybrat to, co považuje za důležité, a udělat si vlastní názor. Výjimkou jsou samozřejmě všechny stopy, které by případně mohly prozradit toho, kdo Wikileaks informace poskytl, nebo jména nevinných osob. Ta experti předem odstraní nebo začerní. Jenže Wikileaks začíná bojovat s nedostakem peněz a poprvé materiály poskytla - ještě před jejich zveřejněním - vybraným médiím. Sice si tak zajistila větší publicitu, ale udělala právě to, proti čemu vždy bojovala.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Samozřejmě stoprocentně stojím za myšlenkou Wikileaks zveřejňovat cenzurované materiály, ale nad nezávislostí platformy se pomalu objevují otazníky. Zakladatel serveru Julian Assange totiž veřejně říká, že jeho velkým cílem je stažení spojeneckých vojáků z Afghánistánu. Můžeme si tedy být dnes jisti, že nejsou zveřejněny jen ty části dokumentů, které se Assangemu a jeho parťákům hodí? Aktivista Assange ostatně říká, že sami rozhodují o tom, co zveřejní a co ne.

Mimochodem na první pohled se nás způsob práce serveru Wikileaks vůbec nemusí týkat, protože nikdo z nás nedává armádní rozkazy v Afghánistánu ani nemá zásadní informace o jedenáctém září. Jenže na Wikileaks se může v souvislosti se zločinem dostat každý z nás. V současné době například redaktoři v Německu připravují ke zveřejnění tisíce e-mailů, které mapují elektronickou komunikaci s pravicovými radikály. Do sítě je zapleteno mnoho nevinných lidí, kteří s extremisty nemají nic společného, nicméně s nimi z různých důvodů komunikovali. V redakci Wikileaks se proto zrovna diskutuje o tom, jestli mají zveřejnit všechny dopisy a tím postavit na pranýř i nevinné lidi. Pravděpodobně to tak nakonec stejně dopadne, protože převažuje názor, že zveřejnění je pro nevinné lidi ochrana. Ti alepoň budou vědět, že jsou s pravicovými extremisty spojováni. Podle mluvčího německé Wikileaks Daniela Schmitta je to mnohonásobně lepší než kdyby policie někoho s radikály spojovala, ten o tom ale vůbec nevěděl. Určitě to ale překvapí spoustu lidí podobně jako dnes ráno Bílý dům.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].