0:00
0:00
Sousedé12. 7. 20102 minuty

Německý Schwarzenberg a nový kancléř

Astronaut

Je mi potěšením vám představit budoucího německého kancléře: Karla-Theodora zu Guttenberga. Alespoň tedy podle přání německých voličů, kteří by současného německého ministra obrany nejraději katapultovali ještě výše. Za normálních okolností Němci nad politiky z pravicové strany CSU ohrnují nos, jenže oblíbenost bavorského barona ukazuje, že lidé mají – podobně jako v Česku - politiků plné zuby a volají po větší slušnosti.

Stejně jako Karel Schwarzenberg je i Karl-Theodor zu Guttenberg sympatický gentleman, který například při fotografování k novinářskému rozhovoru nezapomene fotografce pomoci s kufrem s vybavením, nechodí kolem horké kaše a dokáže vždy věci pojmenovat pravými jmény. Rodinný majetek také zaručuje, že se nebude setkávat s lobbisty a dobré jméno u voličů si ministr udělal také tím, že otevřeně kritizoval hrubost, s jakou někteří politici komunikují se svým okolím.

Podle průzkumů veřejného mínění by měl být 38letý politik nejen příštím kancléřem (pro se vyslovilo 46 procent dotázaných), ale každý třetí by s ním rád jel i na dovolenou. Lidem se líbí, že je jedním z nich: má rád hardrockovou kapelu AC/DC, chodí s manželkou, mimochodem pravnučkou kancléře Otto von Bismarka, na rockové koncerty nebo ho potkáte v hospodách při fotbalových přenosech. Samozřejmě ale není dokonalý – jeho kolegové o něm například říkají, že je extrémně tvrdohlavý a nenechá si poradit.

↓ INZERCE

Námitka, že ani ne jeden rok po volbách je ještě brzy poohlížet se po novém kancléři, není úplně na místě. Kancléřka Angela Merkelová teď sklízí jednu kritiku za druhou a Němci už začali diskutovat o jejím nástupci. A pohled do stranického zákulisí prozrazuje, že by jím mohl být právě mladý právník, protože všichni ostatní konkurenti Merkelové vyklidili pole – Christian Wulff se stal prezidentem, Roland Koch z Hesenska oznámil odchod z politiky do soukromého sektoru a voliči v Severním Porýní-Vestfálsku v nedávných volbách poslali do politického důchodu i Jürgena Rüttgerse. Cesta to ale nebude jednoduchá, nejprve musí Guttenberg prosadit reformu armády, zrušit povinnou vojenskou službu, ale především naplánovat odchod Němců z Afghánistánu.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].