Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Rozhovory

On-line rozhovor s Karlem Schwarzenbergem

O čem všem hovořili naši redaktoři s Karlem Schwarzenbergem se dočtete v novém čísle Respektu.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Karel Schwarzenberg

V Respektu s číslem 51/07 si můžete přečíst rozhovor s Karlem Schwarzenbergrem o zahraniční politice, posledním tabu společnosti a o tom, jak šlechtic tráví Vánoce.

Některé Vaše dotazy byly zodpovězeny při dnešním on-line rozhovoru.

Vzhledem k časovému omezení rozhovoru bylo vybráno pouze několik otázek. Těm, na jejichž dotazy se nedostalo se omlouváme.

:37Milan BilekPane Schwarzenbergu,
rád bych se Vás zeptal na následující:
Pan Švejnar se bez hlasů 26 poslanců a 3 senátorů KSČM prezidentem nestane. Přemýšlím, co by komunisty muselo přimět volit emigranta, akademického představitele nepřátelské ideologie, předsedu dozorčí rady ČSOB za prezidenta a vychází mi jediné. Pan Švejnar by jmenoval po příštích parlamentních volbách, v kterých levice může mít opět většinu do vlády komunisty. Jaký je Váš názor v této záležitosti? Hledá levice, lidovci i zelení v osobě protikandidáta jen „Bureše“, aby Klause donutila k ústupkům? A co Vy, řeknete před volobu veřejně koho budete volit?15:22Karel SchwarzenbergJiž jsem se vyjádřil, že podporuji kandidaturu prof. Švejnara. Je důležité, aby měl demokratický stát více kandidátů. Nepovažuji za správné dva měsíce před volbami své stanovisko definovat, už také s ohledem na mé kolegy. Ta otázka je tak důležitá, že by měl každý zpytovat své svědomí a v den volby se podle toho rozhodnout.:00JaroslavMá kromě nás ještě nějaká jiná země EU vládní post zvlášť pro zahraniční věci a zvlášť pro evropské záležitosti?Nepovažujete tuto dichotomii za mocenskou kulišárnu ODS, jíž obětí jste se stal?15:49Karel SchwarzenbergJe několik zemí, kde jsou evropské záležisti svěřeny druhému ministrovi (státnímu tajemníkovi). Nepovažuji to za kulišárnu, vždy dochází ke kompromisu. Je to součást koaličních smluv a podle toho se nastupující vláda musí řídit. Není-li člověk s tím srozuměn, nemá do té vlády vstupovat.:32Karel VomackaDobry den,
mel bych otazku tykajici se minulosti. Je uz konecne mozne, aby ceska vlada zahajila prime rozhovory se Sudetaky a premier na prijel na jejich sjezd? Domnivam se, ze skutecnost, ze mame jiny nazor na vyhnani (odsun), vybizi k tomu zahajit primy a otevreny dialog. Nemusime se shodnout na vsem, ale pokud se alespon nejaky maly spolecny jmenovatel najde, muze to nase vztahy jedine zlepsit! Myslim si, ze muzeum cesko-nemeckeho souziti v Cechach a na Morave od 12.-20. stoleti se stejnou expozici (po vzajemne dohode) v Praze a Mnichove by bylo vhodne. Take by to poholo vzhledem k nejasne budoucnosti berlinskeho centra.
Dekuji za odpoved a preji hezke Vanoce17:00Karel SchwarzenbergTeoreticky to možné je, nikde to není zakázáno, otázka je, zda příjezd ministerského předsedy věc výrazně posunul. Upřímně řečeno, já bych to za účelné nepovažoval. Názory se postupně sbližují, vztahy se bohudíky zlepšují. Dialog v těchto otázkách se vedl na několika úrovních.
V reakci na další část otázky bych rád upozornil na již existující muzejní expozici česko- německých vztahů v Ústí nad Labem a na projekt instituce Collegium Bohemicum, jenž má naše odvěké soužití mapovat a zdokumentovat.:24TrautenbergDobrý den pane ministře,
velmi si vážím Vašeho postoje, kdy jste nabídl svou rezignaci v případě návratu kolegy Čunka do vlády. Nedošlo k tomu, bohudík. Nebylo-li to ale z Vaší strany jen prázdné gesto, máte nyní, po odhalení mystifikací americké vlády o Íránu jejich VLASTNÍMI výzvědnými službami, které Vás osobně v souvislosti s Vaší proradarovou agitací dehonestovalo na úroveň jakéhosi „Bushova pacholka“(obdobně se měl svého času vyjádřit lidmi milovaný ministr zahraničních věcí Jan Masaryk po jednání se Stalinem) jedinečnou možnost rezignovat bez ztráty tváře.
Nebo si opravdu mysíte, že je lepší „mýlit se s Bushem“ i nadále?15:30Karel SchwarzenbergZa „Bushova pacholka“ se nepovažuji. Nepovažuji za správné označení „mýlit se s Bushem.“ O umístění radaru se zasazuji. Projekt uzrával několik let a dlouhou dobu se jím zabýval i odborný a profesionální tým lidí George Bushe, proto jej nepovažuji za laický. Jsem pevného názoru, že je to v zájmu evropské bezpečnosti . Jde především o zajištění bezpečnosti a také o dobré vztahy k USA.:50honzaDobrý den pane ministře,
prokázal jste své schopnosti a stal se dle mého názoru jedním z nejlepších polistopadových ministrů, mnozí autoři vás odmítajích článků svá slova berou zpět, stejně tak i spousta lidí z mého okolí má otázka tedy zní co prolomit další tabu a kandidovat na prezidenta ?14:58Karel SchwarzenbergMám tolik práce na ministerstvu, kterou chci dokončit. Nepovažuji za vhodné, aby člověk přerušil práci a předal ji nedokončenou.:44HuffnagelOtázka jednoduchá, odpověď složitá. Proč nás pořád Rakušané nemají rádi? A skončí to někdy?17:01Karel SchwarzenbergUrčitě to nejsou všichni - jen část. V politickém i soukromém životě jsou nejdůležitější vztahy se sousedy. Máme velmi komplikované společné dějiny, kde žádná strana se nemůže považovat za nevinnou a teprve pozvolna se sbližujeme. Rakousko sice nepravidelně navštěvuji, ale vidím, že předsudky pomalu mizí. Čím víc se budeme navštěvovat, tím víc se situace bude zlepšovat.:42hagaSouhlasím s názorem, že jste nejlepším ministrem zahraničí po listopadu 89. Kdysi jezdil po světě ministr Zeleniec zahlazovat negativní působení Václava Klause v zahraniční. Mohl byste Vaším diplomatickým jazykem vyjádřit, zda je tomu tak i dnes? Děkuji za odpověď.15:02Karel SchwarzenbergMůj úkol je prosazovat české zájmy v rámci programového prohlášení vlády. Prezident republiky má své velmi výrazné názory, s nimiž můžeme souhlasit i nesouhlasit. To je na každém občanu republiky. Česká republika je zastoupena vládou a ministerstvem zahraničí.:39Irena DlouháDobrý den pane ministře. Chci poděkovat za zdařilý rozhovor pro vánoční Respekt. Mou doplňující otázkou je, co je podle Vás hlavním a nejdůležitějším úkolem ministerstva zahraničí pro rok 2008? Padnou nějaká novoroční předsevzetí?15:02Karel SchwarzenbergStává se bohužel, že nečekaný vývoj nám může kdykoliv stanovit úkol, který se dodatečně ukáže jako nový nejdůležitější úkol.
Prozatím se jeví důležitá příprava na naše předsednictví v EU v roce 2009.
Ani v soukromém životě ani v politice nehrají pro mě předsevzetí zvláštní roli. Zahraniční politika by se měla vyznačovat hlavně stálostí. Nemá to nic společného s datumy.:23Patrik BambasJaký je Váš názor na vstup dalších zemí do EU a rozšiřování Schengenského prostoru? Děkuji za odpověď.15:17Karel SchwarzenbergJsem přesvědčen, že i země Balkánu mají být včleněny do Evropy a že je to v zájmu celé Evropy. Rozšiřování Schengenského prostoru by mělo být provedeno až poté, co budou všechny podmínky pro vstup dotyčným státem splněny.:50Mirek VasicekPane Schwarzenbergu, zajimalo by mne, co Vas vice zamestnava, jestli prace senatora a nebo ministra zahranici? Jak velky tym je treba k zvladnuti obeho? Jsou tymy dva, nebo jeden, ktery obstarava chod obou uradu? Preji prijemne svatky.15:35Karel SchwarzenbergSamozřejmě mě více zaměstnává práce na ministerstvu zahraničí. Mám dva oddělené schopné týmy, protože není možné, dokonce přípustné, aby lidé pracující pro ministerstvo zahraničí byli využíváni pro práci v senátorské kanceláři.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].