Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovor: Volby a konspirace

Nemám důkaz, že volby nebyly zmanipulované, takže co když byly, říká náměstek děčínského primátora

Rozhovor s Janem Skalickým, který se veřejně podivil nad výsledkem prezidentských voleb

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Váš příspěvek na facebooku vzbudil velkou odezvu, napsal jste v něm, že je divné, že volby v Česku, Francii a na Slovensku dopadly tak, že vítěz byl zvolen zhruba 58 procenty, a poražený tedy získal zhruba 42 procent. A že je to podezřelé a nabízíte myšlenku, že asi někdo zapomněl přenastavit software. Myslíte, že je výsledek voleb manipulován?

Vezmu to od začátku, vysvětlím vám to. Psal jsem to v neděli večer po volbách. Snažil jsem se být aktivní ve volbách, já jsem byl ten, kdo pana Babiše osobně pozval týden před volbami do Děčína na mítink, který jsem zorganizoval. A rovnou předesílám, že zvolení Petra Pavla prezidentem akceptuji a respektuji a není to tak, že bych zpochybňoval volbu lidí. Pan Petr Pavel měl výbornou kampaň, profesionálně udělanou a hodně nadpoloviční podporu v médiícvh, většina médií ho podporovala. 

Jak jsem to myslel “už ani nemění software”? Vy si myslíte, že někdo volby ovlivnil a ohnul výsledky? Kdo?

Já to jenom dořeknu. Takže výsledek volby mě nepřekvapil a rozhodně jsem neplánoval analýzu, jestli volby někdo řídí nebo jestli je to manipulované. To jsem neplánoval. Ale když jsem se díval na výsledky voleb napříč státy, tak jsem si všiml, že výsledky jsou úplně stejné ve třech rozdílných zemích. Ve Francii, na Slovensku a v Česku. Jako politicky angažovaná osoba, kterou to zajímá, jsem to začal zkoumat dál a viděl jsem, že ti evropsky a globálně naklonění kandidáti - pan Pavel, pan Macron i paní Čaputová - mají ten výsledek vždy 58 celých něco, a  ti vlastenecky zaměření jako je paní Le Pen a pan Babiš nebo pan Ševčovič mají těch 41 celých něco…

… ano, to jste tam napsal, ale zajímá mě, jestli si myslíte…

… počkejte, jestli vás zajímá můj názor, tak je potřeba to doříct. Takže - Francie je úplně jiný stát než my, tradicí a pocitem těch lidí, je to západní země. Slovensko naopak je východní země pro nás. Takže jestli to tak vyšlo ve všech těchto zemích, donutilo mě to zbystřit, protože jsem přesvědčen,  že to nemůže být náhoda.

Takže o co podle vás jde, když ne o náhodu?

Já přesně rozumím, že mě chcete našibovat do toho, že řeknu, že je to zmanipulované.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].