0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Rozhovory10. 7. 20248 minut

Končící protidrogový koordinátor: Státní správa má svou ideologickou paměť. A ta velí nic moc neměnit

S Jindřichem Vobořilem o jeho konci jako vládního tvůrce protidrogové politiky a o tom, co teď bude s jeho návrhem na regulovaný prodej konopí

Autor: Milan Jaroš

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil ke konci léta skončí ve své funkci. Ve stručné zprávě to uvedl Úřad vlády. Vobořil v rámci Úřadu vlády bude fungovat i nadále v roli poradce premiéra Petra Fialy. Sedmapadesátiletý odborník na oblast závislostí byl ve funkci od roku 2022 a předtím mezi lety 2010–2018. Fiala je šestým premiérem, pod kterým působí. V tomto volebním období je spojován především se snahou dostat prodej a užívání konopí z černého trhu do přísně regulovaného prostředí.

Věnoval jste práci kolem státní protidrogové politiky spoustu energie a řadu let života, teď ale najednou nečekaně odcházíte, proč?

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Že skončím, jsem do médií říkal již dříve, jen načasování bylo jiné. Primárně se chci znovu věnovat své práci s lidmi ve společnosti Podané ruce a v think tanku Racionální politiky závislostí, kde si myslím, že můžu pro věc udělat i víc. Původně jsem chtěl končit na konci roku, abych část toho, co mám rozdělané, mohl dotáhnout. Kolem mých návrhů ale byla spousta debat, a tak jsem se s premiérem nakonec dohodl takto a model, že zůstanu v roli poradce, je nakonec dobré řešení.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc