0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt Kino11. 7. 20142 minuty

Ida

Než se novicka Anna stane jeptiškou, musí navštívit svou jedinou příbuznou. A ukazuje se, že teta Wanda je bývalá komunistka a soudkyně

Ida • Autor: Aerofilms

režiePawel Pawlikowskizemě, rokPolsko 2014délka80 minkvalita720p (HD)ČSFD71 %

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Než se osmnáctiletá novicka Anna stane jeptiškou, musí navštívit svou jedinou žijící příbuznou Wandu, o jejíž existenci neměla dosud ani tušení. Ukazuje se, že teta Wanda je bývalá zapálená komunistka a soudkyně, která v 50. letech posílala na smrt kněze a další odpůrce režimu. Nečekané setkání nasměruje Annu na cestu za odkrytím rodinného tajemství, svého židovského původu a svého pravého jména, Ida. Cynická, životem protřelá, avšak vlastním svědomím stíhaná Wanda je v mnohém pravým protikladem Idy, která během společného pátrání poprvé zakouší pokušení vnějšího světa: jazzovou hudbu, svobodu a možnost zamilovat se. Britský režisér polského původu, dvojnásobný držitel ceny BAFTA Paweł Pawlikowski, se s Idou vrací do země svého dětství. Originální a poetický příběh hledání vlastní identity je moderní poctou klasické kinematografii 60. let. Film vyhrál hlavní ceny na festivalech v Londýně, Gijónu nebo Varšavě, získal také Mezinárodní cenu kritiků na MFF v Torontu.

Proč Ida?

Tak, na rovinu, zkoušet se v roce 2014 prosadit s černobílým filmem v klasickém obrazovém formátu 4:3, je možná trošku pošetilé. Ale myslím, že po zhlédnutí pokladu zvaného Ida se naše snaha dá pochopit. Lehce se nadchnete pro dokonalý kinematografický zážitek, který intenzivně dává vzpomenout na nejlepší české filmy šedesátých let. Souznění vizuální a zvukové složky; dokonale zvládnuté herecké party, které v každém záběru naprosto přesně odpovídají kontextu a atmosféře jednotlivých scén; omezení použití dialogů jen na nejnutnější míru; celkově neokázalé, ale o to pevnější a emotivnější zpracování příběhu. Lahůdka pro každého diváka, který alespoň občas hledá ve filmu plnohodnotný umělecký zážitek. Ne nadarmo je Ida oslavována na festivalech po celém světě a v cinefilské Francii nasbírala v kinech více než 500 tisíc diváků.
Ivo Andrle, Aerofilms


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].