Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Úterý 30. 11. 2010

Prasátka a korýtka • Autor: Milan Jaroš
Prasátka a korýtka • Autor: Milan Jaroš

08:10
Dobré ráno a iPad je tuOde dneška se v Česku prodává iPad. Bude ovšem stát víc než v Americe, nejlevnější 16 GB přes 12 tisíc korun, bude se zárukou, bude psát čárky a háčky a bude na každém rohu a tím pádem to bude trochu nuda, takže český geek (= pravověrný vyznavač nové elektroniky), si ho koupí někde jinde a zřejmě i jindy, protože nesnáší Vánoce, jelikož je nelze trávit v klidu o samotě s novou elektronikou, zde.

09:15
Prý jen jedna KoreaČínští představitelé už nepovažují severní Koreu za spolehlivého spojence a nebránili by se sjednocení korejského poloostrova pod vládou Soulu. Čínský náměstek ministra zahraničí Che Ja-fej měl říct, že se Pchjongjang chová jako „rozmazlené děcko.“ Vyplývá to z diplomatických dokumentů na Wikileaks. KLDR dnes také oznámila, že buduje moderní zařízení na obohacování uranu, a soudě podle světových novin, nikdo z tohoto úspěchu Kim Čong-ila nemá radost.

09:20
Čeká se „megaleak“Desetitisíce dalších dokumentů, které přinesou „pravdivý a reprezentativní pohled na to, jak se chová management bank“, bude zveřejněno na začátku příštího roku. Řekl to zakladatel Wikileaks Julian Assange v rozhovoru s americkým časopisem Forbes, který byl zveřejněný včera. Dokumenty mají přinést důkazy neetických praktik ve velkých amerických bankách. Assagne doufá, že to přispěje k vyšetřování a reformám. Obecně si přeje „kapitalismus svobodnější a etičtější“, celkově proti němu však nic nemá a v rohovoru se nazval „přítelem volného trhu.“

10:56
Chceme Tůmu! Demise!Petici proti koalici ODS a ČSSD podepsalo už víc než 22 tisíc lidí, na ranní demonstraci před pražským magistrátem se sešlo několik stovek demonstrujících. Část z nich obsadila místa pro veřejnost v jednacím sále, kde se dnes poprvé sešli pražstí zastupitelé a mají volit radu města a primátora. Dle serveru aktualne.cz diváci volají „Chceme Tůmu“, pročež bylo jednání přerušeno. Primátorem má být zvolen Bohuslav Svoboda (ODS). ODS bude mít v Radě celkem pět křesel, ČSSD rovněž pět. Radní s nejneobvyklejším jménem, možná v celé tisícileté historii Prahy, by se mohla stát Lenka Teska Andrštová.

12:40
Je Google nekalý?Několik společností zaměřených na vyhledávání na internetu si stěžovalo, že Google zneužívá svého postavení a „poškozuje jejich služby v neplacených i placených výsledcích vyhledávání.“ Konkrétně jde o to, jestli Google znevýhodňuje konkurenční služby při vyhledávání a jestli nekale vytlačuje jejich inzerci. Je to složité, Evropská komise však oznámila, že se věc vyšetří. Ale zatím dobré, jde to všechno najít na Google.

14:15
Zajímají vás sportovci roku?Pokud zajímají, tak nominovaní jsou běžec na lyžích Lukáš Bauer, hokejista Jaromír Jágr, kapitánka českých basketbalistek Hana Horáková (kterou prý spoluhráčky přezdívají Machule a trénink bez níž prý „stojí za prd“, jak uvedl iDnes), oštěpařka Barbora Špotáková a další, které vybrala organizace Klub sportovních novinářů. Největší šance na celkové vítězství, které bude vyhlášené před Vánoci, má rychlobruslařka Martina Sáblíková, která vyhrála olympiádu, ačkoliv jak známo trénuje v předsíni na prkně. Naopak žokej Josef Váňa nominaci těsně nedostal, i když má na kontě sedm vítězství Velké pardubické a také absolutní vítězství v počtu utrpěných fraktur.

14:45
Toto není demokracieBohuslav Svoboda ještě stále není primátorem Prahy, ale zřejmě poněkud ztrácí nervy z toho, že je pražský magistrát momentálně plný ne právě přátelsky naladěných a poněkud hlasitých občanů. Vyplývá to aspoň z tohoto rozhovoru pro ČT24 , kde jejich přítomnost komentuje slovy „nemá cenu řvát u dveřích“ a „toto není demokracie.“

15:44
Na magistrátě už tichoNa magistrátu v Praze je už ticho, u řečnického pultu se střídají rečníci z řad nespokojených občanů, z nichž jeden právě předpověděl, že aktéři velké koalice se budou „smažit v pekle“, živý přenos je na ČT24. Další demonstrují před magistrátem a je jim zima. Magistrát je však zavřený, vchody hlídá policie, vypadá to na zajímavé odpoledne.

16:49
Jak soudí komunistéÚstavní soud potvrdil, že občané mají právo vědět, kteří soudci byli za minulého režimu v KSČ. Ústavní soud vyhověl stížnosti aktivisty Tomáše Peciny a zrušil rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. To mu odpíralo právo získat informace o členství soudců v Komunistické straně Československa. Nejvyšší správní soud tvrdil, že zveřejnění takové informace by znamenalo porušení práva na ochranu soukromí soudců. Podle Ústavního soudu ale může předlistopadové členství v KSČ dosud ovlivňovat aplikaci a výklad práva. Každý se ted tedy může ode dneška zeptat, jestli byl některý soudce v KSČ, ale nemusí, neboť Tomáš Pecina to hodlá zjistit u všech a seznam  zveřejnit na internetu.

17:40
Elektřina bude dražší. Plyn a voda také.České domácnosti zaplatí v příštím roce za elektřinu v průměru o 4,6 procenta víc než letos. Cena elektrické energie pro velkoodběratele se zvýší o 5,2 procenta. Oznámil to dnes Energetický regulační úřad (ERÚ). Tento růst cen elektrické energie ale závisí na tom, zda začne platit zákon o zdanění solární energie. Zdraží se ovšem zřejmě také plyn (podle dominantní plynařské společnosti RWE Transgas o 2,5 procenta) a voda (v Praze o 9 procent, na severu Čech o víc než 7 procent, v Plzni údajně až o 34 procent). To se stane zcela bez ohledu na slunce.

18:15
Svoboda není primátor, McCartney je dědečekNa pražském magistrátě pořád chystá volba, právě zní fanfára, že skončila pauza, ale Bohuslav Svoboda stále není primátorem. Paul McCartney má další vnouče, holčičku Reiley, kterou porodila jeho dcera, módní návrhářka Stella McCartney, a je tedy sedminásobným dědečkem. Die Scherben jsou rockeři. Tuto kultovní berlínskou kapelu ze 70. let zařazujeme na přání milých čtenářů, kteří žádali německý punk a zároveň na podporu neposlušnosti v ulicích Prahy i tak obecně.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].