Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Úterý 29. 6. 2010

  • Autor: Globe Media /  Reuters
• Autor: Globe Media / Reuters

08:06
Tevés přiznal ofsajdZprávy shrnující včerejší den na fotbalovém MS zrovna nepřinášejí čtenářům obzvláštní překvapení. Slovenský trenér Vladimír Weiss si neopomněl postěžovat na rozhodčího, Holanďané si sami uvědomují, že zrovna neoslňují, a Brazílie s přehledem jede dál. A tak snad jediné překvapení se týká sporného momentu z předvčerejšího zápasu Argentiny s Mexikem. Útočník Téves přiznal, že si je vědomý, že úvodní gól vstřelil z třímetrového ofsajdu. Ten ofsajd viděl celý svět, takže nemá smysl zapírat, ale je vidět, že Argentinci šli od dob "Boží ruky" Diega Maradony ve čtvrtfinále MS v roce 1986 přece jen trochu do sebe. Hezké ráno všem přeje dnešní DJ a slunečný den by rád odstartoval pozdravem z JAR. Jedinou nákazou, kterou světu přinesla v posledních měsících tahle africká země, nejsou vuvuzely. Je jí i parodická virální senzace Die Antwoord, která přijede 7. července do Prahy, konkrétně do Lucerna Music Baru. Začněme společně úterý s Ninjou a křehkou Yolandi. I když křehkou, jestli to v Praze rozjede jako na tomhle koncertu, mají se fanoušci na co těšit.

08:56
Malostranská ambasáda USA bude mít šéfa. Je jím bojovník proti lobbingu. Konečně. Po roce a pěti měsících oznámil americký prezident Barack Obama jméno nového velvyslance USA v Česku. Je jím jeho poradce Norman Eisen. Nový ambasador nemá ke střední Evropě rozhodně daleko. Jeho matka pocházela z Česka a otec z Polska. Oba přežili holokaust. Eisen je každopádně zajímavá perzóna, jejíhož odchodu z Washingtonu budou mnozí litovat a mnozí mu s radostí budou mávat na rozloučenou. Tento blog například popisuje, že se Eisenovi významně podařilo ztížit přístup soukromých firem k vládním činitelům.

09:55
Mormonští upíři útočí potřetí. V kině se zase bude stmívat.Jen pár hodin zbývá do americké premiéry třetího dílu Twilight Ságy tentokrát s přízviskem Zatmění. První tamní recenze jsou zatím napůl příznivé a napůl kritické. Váš DJ ho viděl včera na novinářské projekci a bylo to jeho vůbec první setkání s tímto komerčně veleúspěšným filmovým fenoménem. A může mu přiznat jediné: na pubertální city dívek od deseti do patnácti let funguje tenhle prazvláštní upírský koncept asi dokonale. Pro všechny ostatní věkové skupiny je ale tahle puritánská, fetišistická, mormonská fantazie takřka nevydýchatelná. Dobře to na ČSFD vystihl kolega Kamil Fila aka Tetsuo.    Ještě tak nejsnesitelnější je na filmu soundtrack, na němž se podílely i jména jako Radiohead nebo Beck s písní Lost Cause (že by sebereflexe?).

11:08
Dočasnému ředitelu ÚSTRu hrozí vyhazovNekonečnou telenovelu připomíná vývoj v Ústavu pro studium totalitních režimů. Jeho Rada dnes probere návrh na odvolání dočasného ředitele Zdeňka Hazdry. Jejímu místopředsedovi Patriku Bendovi se totiž nelíbí, že ředitel odvolal šéfa Archivu bezpečnostních složek Ladislava Bukovszkého.Váš milý DJ má mezi současnými i bývalými zaměstnanci ústavu slušnou řadu známých. Z jejich vyprávění se mu skládá obrázek dělné pracovní atmosféry v ovzduší plném emocí, paranoie a vytváření různých mocenských koalic. Kdo by se také divil. Pusťme si proto jednu starou, nostalgickou písničku.

13:15
Pogo na VýstavištiPokud vás předchozí písnička naladila do tříakordového módu, možná dostanete ještě chuť vyrazit dnes vpodvečer na Výstaviště, kde vystoupí neopunkoví Green Day. Budou hrát určitě písničky z poslední desky 21st Century Breakdown, ale snad se v jejich playlistu objeví i staré hity z průlomové desky Dookie z roku 1994. Předskakovat budou kanadští souputníci Billy Talent. Jejich třičtvrtěhodinové vystoupení by mohlo vypadat třeba nějak takhle. Večírek pod širým nebem slibuje dobrou zábavu, pořadatelé podle prodaných lístků odhadují čtrnáctitisícovou návštěvu.

13:50
Konec jedné éry Le MondeV tištěném čísle Respektu jste si mohli přečíst zajímavou analýzu Jardy Formánka o vývoji v nejčtenějším francouzském deníku, včerejšek pak přinesl rozuzlení. Tradiční deník, který vlastnili sami jeho redaktoři, připadl do rukou skupině tří bohatých francouzských podnikatelů. Žurnalisté se ve vedení podniku dostali do menšiny, ale vymínili si v podmínkách prodeje právo veta. Více například zde.A my si na počet nezávislého francouzského tisku můžeme poslechnout trochu levicového francouzského popíku. Louise Attack. Lea.

14:10
Odvolací soud přiznal peníze účastníkům CzechTekuDocela slušné zadostiučinění mohou cítit účastnící slavného CzechTeku, který se konal před pěti lety. Z vrcholné politiky zmizel Jiří "Plnou parou-back", který na tanečníky poslal černooděné mlátičky, a teď soud přiznal dvěma účastníkům akce odškodné, které bude muset zaplatit ministerstvo vnitra. Odvolací soud zvýšil původní částky a Pavlovi Kuchařovi a Ondřeji Holousovi nařídil vyplatit šedesát tisíc, respektive čtyřicet tisíc korun. Více například zde.

15:40
Maďaři mají nového prezidenta. Je jím bývalý šermíř.Nebylo to žádné překvapení, ale Maďaři si dnes v odpoledních hodinách zvolili za svého nového prezidenta současného předsedu parlamentu Pála Schmitta. Kandidát Fideszu hned v prvním kole porazil socialistického kandidáta, maďarského velvyslance v Bangkoku Andráse Balogha. Osmašedesátiletý Pál Schmitt je dvojnásobným olympijským šampiónem v šermu. Více o jeho zvolení například v této zprávě.

17:34
Kraus jde na Primu. Pro ČT žádná velká škoda.Na dnešní tiskové konferenci byl oznámen televizní přestup roku. Jan Kraus se se svou show stěhuje z ČT na Primu. Ze Spojených států okopírovaný formát nehodlá nijak měnit. Stále mu bude vévodit červená pohovka, kapela (na rozdíl od slavných kapel v USA dává prostor pouze svému synu Davidovi a jeho skupině) a stejný zůstává i vysílací čas - pátek večer.Přestože má Jan Kraus vcelku stabilní diváckou podporu, jeho moderování má hodně kolísavou kvalitu. Svým americkým vzorům jako je David Letterman nesahá ani po paty. Vcelku očividná je jeho servilita k mocným a mužům obecně, k ženám se často chová až sexisticky. Jako příklad může posloužit poslední díl, v němž leze do zadku premiéru Fischerovi a poté si dává až ponižujícím způsobem mladou kandidátku Pirátské strany Olívii Brabcovou. Ne že by si to trochu nezasloužila, ale ten rozdíl v přístupu k hostům je opravdu markantní.

18:03
Opilý makléř vládl trhu s ropouPokutu ve výší 72 000 liber a pětiletý zákaz obchodování v City postihl makléře Stevena Perkinse. Před rokem koupil na opileckém tahu za peníze svého klienta sedm milionů barelů ropy a jeho transakce v té chvíli činiily 69 procent všech obchodů s černou tekutinou. Více o bizarním příběhu například zde… Británie má zkrátka úplně jinou kulturu popíjení. Zároveň se ona zpráva hodí jako báječný oslí můstek ke klipu, který mě v posledním týdnu pobavil nejvíce. Je k písni LCD Soundsystem s názvem Drunk Girls. S tímhle dokonalým ztvárněním hodně špatné opice břichatých čtyřicátníků se s vámi loučí váš dnešní DJ a přeje pokud možno prosluněný a bezstarostný konec června…

18:35
Sledujte „SOUND EXPLORER“, nový hudební blog Benjamina Slavíka; již ZÍTRAZítra je poslední školní den a Respekt k vysvědčení přináší nový pravidelný blog o hudbě Sound Explorer. Autorem bude Benjamin Slavík, redaktor Živlu a pravidelný přispěvatel do Respektu. Blog se bude minimálně dvakrát týdně občerstvovat a najdete ho počínaje středečním ránem 30. června na homepage Respektu. Hudební tipy, recenze, pravěk i futurum, audio, video, to všechno bude Sound Explorer!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].