Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Středa 13. 10. 2010

Padne nebo nepadne? Renata Vesecká s velkou pravděpodobností brzy skončí. • Autor: Milan Jaroš
Padne nebo nepadne? Renata Vesecká s velkou pravděpodobností brzy skončí. • Autor: Milan Jaroš

08:00
Dobré ráno s dobrými zprávamiMilé čtenářky a čtenáři, dvě dobré zprávy hned na úvod: chilští záchranáři vysvobodili první tři horníky, kteří byli přes dva měsíce uvězněni v zavaleném dole. První horník se dostal na povrch kolem půl páté ráno středoevropského času. Kromě syna a manželky na něj čekal i chilský prezident Sebastián Piňera a asi 1700 novinářů z celého světa.A i dnes vás čeká příjemně jasný den. Slunce prohřeje vzduch na 14 stupňů, po ránu se připravte na mlhy. Tlak bude v normále. Přeji úspěšný start do skvěle vypadajícího dne.

09:00
Další dobrá bruselská trefaZpravodajský server EUObserver hlásí, že Evropská unie připravuje celoevropský zákaz kouření na veřejných prostranstvích. Jak přesně by měl vypadat, zda by se měl například vztahovat i na restaurace, není zatím jasné. Mluvčí Evropské komise jen oznámil, že zákaz bude postihovat „dopravu a pracoviště“.Vzhledem k tomu, že největší kuřárnou je v Česku Parlament, který zároveň roky odmítá protikuřácký zákon schválit, je načase, aby si poslanci-kuřáci pomalu začali hledat novou práci.

10:00
Bémova éra končí na „protikorupční“Jestli měl končící primátor úplně zaplněný diář plány na další dny, teď bude minimálně jednu položku muset zrušit a přesměrovat své cesty do pražské Dlouhé ulice, kde sídlí protikorupční policie. Její detektivové tam Béma hned po víkendových volbách zvou na výslech kvůli vyšetřování projektu karty Opencard, která se za doby Bémova vládnutí stala kvůli své předraženosti synonymem pražské politické korupce. Vedle primátora do Dlouhé míří i jeho dva náměstci Rudolf Blažek a Milan Richter a také šéf úřadu hlavního města Martin Trnka.

11:01
Dopolední výběr z ranního tisku I.Hospodářské noviny hned na své titulní straně referují o tom, že obří půlbilionová zakázka na dostavbu jaderného Temelína bude odsunuta. Rozhodl o tom ČEZ kvůli „dopadům finanční krize“. Co přesně tím společnosti myslí, zatím nikdo z manažerů nepřesnil. Pozoruhodné je ale vyjádření ministra průmyslu Martina Kocourka, kterého deník cituje. „Odhady spotřeby se změnily,“ vysvětluje ministr, proč není potřeba na dobudování elektrárny pospíchat. Ještě před několika týdny přitom politici včetně Kocourka tvrdili, že právě rostoucí spotřeba energie a po jejím vývozu lačnící zahraničí, je hlavním důvodem, proč je nutné Temelín rozšířit. Ne že by odsunutí dostavby Temelína nebyla dobrá zpráva, ministerstvo i ČEZ by ale už konečně mohli dát na stůl alespoň jednu relevantní analýzu, z které ohledně mapování spotřeby elektřiny čerpají. Třeba bychom pak zjistili, že Temelín nepotřebujeme žádný.Mladá Fronta Dnes přináší krátkou zprávu, že bývalý prezident Václav Havel uzavřel Fórum 2000 výzvou k propuštění v Iránu vězněné právničky a obhájkyně lidských práv Nadrán Satúdeové. Žena na protest proti svému nedávnému neoprávněnému zadržení iránskými úřady před dvěma týdny začala držet hladovku.

12:15
Dopolední výběr z ranního tisku II.Kdo ještě nemá program na dnešní odpoledne a žije v Českých Budějovicích nebo poblíž, může se inspirovat zprávou Lidových novin. Ty píší, že v hlavním jihočeském městě dnes proběhne happening s cílem „vynášení kmotra“. Pořadatelé plánují průvod z centra k místnímu Dlouhému mostu, kde chtějí po toku řeky Vltavy „směr Hluboká“ vhodit figurínu. Všechny indicie nasvědčují tomu, že půjde o „hlubockého knížete“ a člena výkonné rady ODS Pavla Dlouhého, známého též pod přezdívkou „kmotr z Hluboké“, který dlouhodobě ovládá zdejší region a stal se, dnes už i na celorepublikové úrovni, ztělesněním neprůhledného a korupčního vládnutí.Právo informuje, že ve městě Bufalo se v domě důstojníka amerického letectva našel obraz italského génia Michelangela Buonarrotiho, který v jeho domě roky ležel zastrčený za pohovkou. Na nedokončené malbě je postava Ježíše sňatého z kříže na klíně hořekující Panny Marie. Deník dodává, že pokud se pravost malby potvrdí, půjde o „nález století“.A za závěr: kdo neměl čas zajít na už zmiňované Fórum 2000, může si v dnešních novinách přečíst rozhovory s jeho účastníky. V LN s nedávno propuštěným kubánským disidentem José Luisem Garcíou Panequeou a dlouholetým zpravodajem britského týdeníku The Economist Edwardem Lucasem, v MF DNES pak se španělským sociologem José Casanovou.

13:15
Díky za DevecserEkologická katastrofa v maďarském Devecseru opět připomněla, v jak rizikové společnosti žijeme. I když to možná působí trochu křečovitě, díky ní a zájmu médií teď alespoň víc víme o tom, kolik podobných Devecseru je rozesetých po Evropě. Z opuštěných dolů v Rumunsku prosakuje do řek voda kontaminovaná těžkými kovy; jiná maďarská chemická továrna produkuje více než 100 000 tun ekologických odpadů ročně, podobně to vypadá na Slovensku. Za drobnohled a tím pádem i šanci vyhnout se dalším haváriím á la Devecser by stálo i Česko. A začít by se třeba dalo s dioxiny kolem Spolany.

14:10
Su Ťij proti volbámLegendární vůdkyně barmské opozice, v domácím vězení internovaná Aun Schan Su Ťij, oznámila, že v nadcházejících barmských volbách nebude volit. I když ji vládnoucí junta generálů chtěla volbu umožnit, Su Ťij chce svým krokem dát najevo, že volby budou jako v minulosti i tentokrát zmanipulované a není proto důvod je legitimizovat.

14:15
Mají smysl předvolební průzkumy veřejného mínění?Co si myslíte o předvolebních průzkumech veřejného mínění? Věříte jim? Domníváte se, že mají tu moc ovlivnit voličské preference? Redaktorka Silvie Lauder ve svém posledním sloupku uvádí případ jedné agentury, která průzkumy provádí veskrze přes internet a jen s lidmi, kteří se do jejího systému přihláší dobrovolně. Jak moc mohou být výsledky podobných průzkumů reprezentativní a věrohodné? Diskutujte na našich speciálních stránkách k volbám www.vasevolby.cz.

15:10
Lámou se v Číně ledy?Pět dní poté, co Nobelův výbor udělil cenu míru čínskému disidentu Liu Siao-povi, sepsala třiadvacítka bývalých komunistických exponentů Číny dopis, v němž volají po svobodě slova a zrušení restrikcí vůči médiím.Funkcionáři s požadavkem vystoupili krátce před klíčovým sjezdem čínské komunistické strany, kde se bude rozhodovat, zda se k moci dostanou více reformní komunisté či nikoliv, a jakým směrem se země dál vydá. Nikdo z o moc soupeřících politiků se však zatím nevyjádřil, zda by cenzuru skutečně zrušil, respektive alespoň uvolnil. Liu Siao-po přitom dál sedí ve vězení, kam ho za jeho názory a postoje uvrhnul vládnoucí režim.

16:00
Vesecká padne za dva týdnyNejvyšší žalobkyně a jedna z klíčových protagonistek ohýbání práva a spravedlnosti ve prospěch mocných Renata Vesecká podle všeho za dva týdny skončí. Tedy alespoň jako šéfka zdejších žalobců. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) oznámil, že návrh na její odvolání dá na vládu 27. října. Vzhledem k tomu, že pro odchod Vesecké jsou Věci Veřejný, TOP 09 i několik ministrů ODS, lze očekávat, že Pospíšilův návrh projde. Ministr už v minulosti řekl, že by neměl nic proti tomu, aby se Vesecká vrátila na místo vedoucí hradecké krajské státní zástupkyně. Proti tomu minulý týden sepsalo petici více než sto padesát žalobců, kteří to označili z pohledu očištění justice za nepřijatelné. Jak se dál ministr s Veseckou zachová, je nejasné. Část politiků ODS, kteří se obávají, že Vesecká by mohla začít mluvit o jejich podílu v neprůhledném zastavení kauzy Čunek a dalších podobných případech, ji totiž chce co nejdéle udržet co nejvýše v systému a v tomhle směru na Pospíšila delší dobu tlačí.

17:00
Palas běží o životMoravskoslezského hejtmana a senátorského kandidáta za Bruntálsko Jaroslav Palase (ČSSD) začne vyšetřovat policie. Kvůli zjevným nesrovnalostem v jeho příjmu, kdy není schopný vysvětlit legálnost značné sumy peněz použité na stavbu luxusního hotelu v Jeseníkách, na něj podal trestní oznámení novinář Jaroslav Novák. Detailní informace o Palasově nejnovější „hotelové aféře“ přinese pondělní vydání Respektu.

17:20
Plavat jako verlybaBBC informuje o úžasném výkonu keporkaka (mimochodem ženy), který přeplaval víc, než se dosud zdálo, že velryby dokáží. Jedná se o nejdelší zdokumentovaný přesun tohoto jedince, který urazil dvakrát víc než je u jeho druhu obvyklé, a to sice vzdálenost z Brazílie na Madagaskar, tedy deset tisíc kilometrů. Vědci tvrdí, že tenhle výkon ukazuje, jak moc jsou tato zvířata, která člověk stále nepřestal vybíjet, flexibilní a jedinečná. V tom, kam keporkak poputuje nyní, jestli se například nechystá pokořit svůj skvělý rekord, vědci tápou.

18:00
Skvělou cestu vzhůru a nashledanou v ještě lepších časechVašemu dnešnímu dýdžeji bylo potěšením strávit s vámi den a specielně zbývajícím devatenácti horníkům, které od svobody dělí už jen pár chvil, přeje dobrý vítr na záď.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].