Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 7. 2. 2011

Naše drahé dráhy české, ty jsou tak hezké • Autor: Tomki Němec
Naše drahé dráhy české, ty jsou tak hezké • Autor: Tomki Němec

07:49
Dobré ránoDobré ráno. Pokud jste včera posunuli kožich a sněžnice hlouběji do skříně, tak je tam ještě chvíli nechte. I dnes má být nezvykle teplo, prý až deset stupňů nad nulou a slunce. Postupem času se ale bude opět ochlazovat, takže o víkendu dorazí teploty kolem nuly.

07:56
Zemřel Pavel VondruškaO víkendu bohužel zemřel další člen Divadla Járy Cimrmana - Pavel Vondruška. Bylo mu 85 let. Tady je malá připomínka.

08:12
Egypt: z ulice k jednáníV Egyptě se bouře v ulicích pomalu a nejistě mění v jednání opozice s režimem. Včera se sešel nový viceprezident Umar Sulejmán se zástupci opozičních stran. U stolu seděl bývalý šéf Merinárodní agentury pro atomovou energii Mohamad Baradej jako vyslanec skupin organizujících protesty, dále zástupce levicových stran, zástupce liberálů a především člověk z Muslimského bratrstva. Opozice chce okamžité odstoupení prezidenta Mubáraka, omezení aktivit tajné policie a zahájení práce na nové ústavě. Ta by měla otevřít cestu k moci všem stranám, tedy včetně dosud zakázaných islamistů. Zahraniční komentátoři ale hodnotí jednání jako počáteční a velmi nejistá. Mubárak zatím tlaku odolává a odmítá odstoupit.

08:38
Zelená úsporám prý letos neotevřeProgram Zelená úsporám, na jehož otevření čekají desetitisíce lidí investujících do ekologického vytápění a zateplení svých domů, zůstane letos zřejmě zavřený. Server aktualne.cz to zjistil od svých informátorů na Státním fondu životního prostředí.Jeho úředníci původně slibovali, že po dočasném uzavření obnoví příjem žádostí nyní v únoru. Teď ale zjišťují, že vloni nabrali mnohem víc žádostí, než kolika budou schopni vyhovět. Vinu lze zřemě připsat hlavně dvěma faktorům: jednak rozhodnutí Fischerovy vlády, která v obavě z nedostatku zájemců a pod vlivem lobby otevřela program i pro veřejné budovy. A za druhé exministru Drobilovi, který ve snaze nepoškodit ODS před podzimními senátními volbami zakázal uzavřít příjem žádostí ještě před konáním těchto voleb.Dnešní DJ má poněkud neodbytný pocit, že Češi mají problém zvládat jakékoliv složitější koncepční úkoly.

09:15
Sobotka a Hašek: šance se vyrovnalyŠance na březnovou volbu příštího premiéra, přesněji řečeno šéfa ČSSD, se vyrovnaly. Tak to alespoň vidí pozorovatelé po tomto víkendu, kdy středočeská buňka ČSSD podpořila Bohuslava Sobotku. Ten doslal 80 hlasů ze 118, zatímco jeho konkurent Michal Hašek 38 hlasů.Tím se počet krajských nominací vyrovnal. Sobotka vyhrál díky podpoře radikála Davida Ratha a jeho příznivců. Sobotka také vyzval své kolegy, aby diskutovali o tom, jak hluboké rušení reforem by měla jejich strana lidem před příštími volbami slíbit. Sám za sebe si Sobotka myslí, že by se měla určitě vrátit sazba DPH, kterou teď vláda chce v rámci důchodové reformy sjednotit na 19% z nynějších dvou sazeb - 10 a 20%.

11:17
Odpovědný byl VondraMinistr obrany nemluví pravdu, když říká, že nezodpovídal za evidentně předraženou zakázku na ozvučení českého předsednictví. Jak zjistil deník Právo, z interních dokumentů Úřadu vlády vyplývá to, co se dalo odvodit z běžných pravidel každého úřadu: a sice že za vyplácení účtů v hodnotě víc než půl miliardy odpovídal Vondra jako organizační šéf českého předsednictví. Smlouvu sice podepsal šéf Úřadu vlády Novák, v ní ale celková částka nefiguruje. Vzhledem k charakteru smlouvy (předem nebyl jasný rozsah prací) jsou klíčové až faktury za proplacenou práci a ty schvalovali Vondrovi lidé.

11:30
Drahé nákupy železnicNové nebo modernizované vagony, které si pořizují České dráhy, jsou často dražší, než v Německu nebo Švýcarsku. Zjistil to deník MfD, když zkoumal drážní zakázky za posledních pět let. Problém přitom je, že předražené vagony nakupují ČD od české firmy Škoda Transportation, jejíž vlastnická struktura není zcela jasná. 

12:36
Sobotka by přidal lékařůmŽhavý kandidát na šéfa ČSSD Bohuslav Sobotka by zvýšil platy lékařům. Neříká sice z čeho, udělal by to prý ale proto, že „jejich platy jsou podhodnocené“. Sobotka to řekl dnes dopoledne ve svém online rozhovoru na Aktualne.cz. Kromě toho zkritizoval „chaotické“ reformy vlády a oznámil, že bude víc spolupracovat s KSČM až poté, co se změní a nebude „tolik vadit voličům ČSSD“.

12:47
Soutěž mladých překladatelů vyhrála Andrea ZlámalováČeskou vítězkou soutěže mladých překladatelů pořádanou Evropskou komisí se stala studentka gymnázia v Holešově Andrea Zlámalová. Zde je její vítězná práce. A tady původní anglický text.  Celé soutěže se účastnilo zhruba 3000 sedmnáctiletých lidí z celé EU.

13:02
Polední písničkaA tady je polední song, tentokrát s drobným poučením, že všechno, co děláme, má své následky.

14:14
Írán pokročil ve zbrojeníÍrán je zřejmě nadosah uskutečnění svého snu stát se vedle Izraele nejsilnější vojenskou velmocí na Blízkém východě. Zahájil totiž výrobu balistických raket. Jejich rychlost má být třikrát větší než zvuk a jsou tedy velmi obtížně zachytitelné. V Teheránu to prohlásil velmi povolaný muž - šéf revolučních gard Mohammad Alí Džafarí. Právě pod něj raketový program spadá. Zmíněnými raketami by byl Írán schopen bez obtíží zaútočit na Izrael nebo americké lodě či základny v oblasti Středního východu.

14:39
Otesánek - Blanka má zase hladNový pražský primátor Bohuslav Svoboda začíná narážet na resty svých stranických předchůdců ve vedení hlavního města. Vedení firmy Metrostav mu totiž oznámilo, že bude chtít za stavbu tunelu Blanka 10 miliard korun navíc. Svodoba v rozhovoru na serveru iHned.cz prohlásil, že možnost žádat víc peněz vyplývá ze špatně napsané smlouvy mezi městem a firmou. Praha tolik peněz nemá. Svoboda chce tedy požadovanou částku rozporovat a pokud neuspěje, tak rozloží stavbu do více let. Původní termín této klíčové stavby - rok 2012 - dodržen ale nebude.

16:05
Redaktoři Respektu mluví o KáhiřeNa webu Respektu se můžete podívat na video s vyprávěním našich redaktorů o jejich dovolené v Egyptě.

16:32
Jančík znovu obviněnPolicie znovu - již podruhé - obvinila bývalého starostu Prahy 5 a vlivného muže ODS Milana Jančíka za zneužití pravomoci veřejného činitele. Jančík byl obviněn už jednou na konci loňského roku. Státní zástupce ale obvinění zrušil a vydal závazný pokyn, aby policie zpřísnila svoji klasifikaci toho, co Jančík udělal. Podle justice Jančík neoprávněně nakládal se svěřenými penězi a za zády zastupitelstva uzavřel smlouvy, které měly městskou část poškodit. Jančík slíbil podat proti postupu policie stížnost. Pokud bude odsouzen, hrozí mu 3 až 10 let vězení.

17:04
Jižní Súdán čeká na vyhlášeníKřesťané na jihu Súdánu se chystají v nejbližší době oficiálně ohlásit vznik svého nezávislého státu s názvem Jižní Súdán. Všeobecně se očekává, že nejmladšímu státnímu útvaru se dostane uznání od mezinárodního společenství, byť půjde o velmi chudý, polopouštní stát téměř bez infrastruktury. Přesto nervozita stoupá. O víkendu se armáda kontrolovaná severskými muslimy snažila z jihu na sever odvést dělostřelectvo. Vše skončilo bojem, při němž zahynulo minimálně 50 lidí. Vznik Jižního Súdánu podpořilo v referendu 99 % obyvatel žijících na tomto území.  

17:18
Pro Milana Jančíka a spol.Váš dnešní DJ dostal ze všeho toho dění chuť na poctivou patetickou pacifistickou antisystémovou skladbu, takže tady je. (Byť ve zcela nepatetickém podání.)

17:40
Jan Fischer chce být prezidentem Expremiér Jan Fischer udělal to, o čem se už nějaký čas povídá v redakční kuchyňce Respektu - sdělil, že by chtěl v přímé volbě kandidovat na prezidenta Česka. Oznámil to server Parlamentní listy. Fischer nyní pracuje jako bankéř v Londýně a zatím podle svých slov detaily nepromýšlel. Z politiky si ale celkem oprávněně odnesl pocit, že mu lidé věří a že jim není úplně nesympatický.Zatím je ale velkou otázkou, jestli prezidentští zájemci jako Fischer dostanou vůbec šanci. Vláda i opozice sice připravují změnu Ústavy a uzákonění přímé volby, nemohou se ale stále dohodnout na detailech (například zda má být prezident odvolatelný, nebo ne). Vzhledem k chronické neschopnosti spolupracovat je poměrně pravděpodobné, že parlament změnu Ústavy neschválí. Především jde o levicí ovládaný Senát, který by zřejmě přímou volbou prezidenta přišel o část své důležitosti.Jisté naopak je, že služba DJ pro dnešek končí. Přeji příjemný večer.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].