Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 6.9. 2010

Už žádné zahalování (David Černý a jeho Entropa) / Foto: Milan Jaroš • Autor: Milan Jaroš
Už žádné zahalování (David Černý a jeho Entropa) / Foto: Milan Jaroš • Autor: Milan Jaroš

07:59
Krásné ráno s medvědyKrásné ráno! Venku svítí slunce, je chladno a kouří se od pusy. Podle předpovědi nám ještě dnes takové počasí vydrží -  má být jasno až polojasno, pouze na severovýchodě se mohou vyskytnout přeháňky. Denní teploty se udrží  mezi 14 a 18 stupni, foukat bude mírný severovýchodní až východní vítr. Za přítomnosti Břetislava Pojara a 100 plyšových medvědů odhalili včera odpoledne v kolínském lesoparku Borky pomník dvěma medvědům z animované série Potkali se u Kolína.  A my začneme dnešní den s nimi.

08:43
Odvolání Vesecké je na spadnutíMinistr spravedlnosti Jiří Pospíšil do 14 dnů oznámí, kdy odvolá nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou. Pospíšil tak reagoval na slova ministra vnitra Radka Johna, který ve včerejších Otázkách Václava Moravce řekl, že Věci veřejné budou požadovat odvolání Vesecké do podzimních voleb. Jiří Pospíšil zároveň potvrdil, že nejžhavějším kandidátem na post nejvyššího státního zástupce je český zástupce v Eurojustu Pavel Zeman. (Více v článku Ondřeje Kundry Kdo nahradí Veseckou v Respektu 35/2010.)

09:27
Občanským demokratům přispějí na volby majetní straníciKasa ODS je posledních volbách vyčerpaná. Kvůli zrušeným předčasným volbám přišla strana o 170 milionů, další utratila za volby červnové. Nastalou situaci se tak občanští demokraté rozhodli řešit dary od movitých kandidátů. Zatím nejvyšší částku - půl milionu korun - věnoval pražské ODS pravděpodobný kandidát na primátora Boris Štastný. Podle serveru Aktuálně.cz dá rovněž půl milionu radní a náměstek primátora Milan Richter. Dalších sto tisíc strana získá od místopředsedy pražské ODS Pavla Klegy. ODS se přitom chystá utratit za volební kampaň v Praze 30 milionů korun, peníze jsou určeny na billboardy a plakáty.  Žádná jiná strana na volby v Praze takovou částku nevynaloží. ČSSD má připraveno osm milionů, Věci veřejné do patnácti milionů a TOP 09 počítá s částkou okolo 12 milionů korun.

09:53
Cvičme v rytme s komunistickou stranouPřestože dnešní Čína se už éře Mao Ce-tunga dosti vzdálila, některé prvky přetrvávají. Jednou z takových "zvláštností" jsou povinné hromadné rozcvičky. Dvakrát denně je vysílá rozhlas a komunistická strana by je do roka viděla ráda povinné pro všechny zaměstnance státem vlastněných firem. Jedním z důvodů je obezita, která se s rostoucí životní úrovní ve městech plných fast foodů stává jedním z hlavních zdravotních problémů. Číňané se k rozcvičkám stavějí různě - někteří o tom moc nehloubají a prostě cvičí, protože si tak pamatují ještě ze školy, jiní mají pocit, že tím strana nadále demonstruje převahu skupiny nad jednotlivcem. Podle deníku Chine Daily se však lidé při kolektivním cvičení cítí více uvolnění a mají větší výkonnost v práci.A tak se cvičí všude, v práci na chodbách, na parkovištích, prostě všude, kde je místo…

10:40
Německé „ano“ jádruPo včerejších jednáních se kabinet Angely Merkelové spolu se šéfy parlamentních frakcí dohodl na tom, že německé jaderné elektrárny se zavírat nebudou, naopak poběží ještě dalších 12 let. Sedm starších elektráren bude dodávat proud ještě osm let, novějších deset ještě čtrnáct let. Vláda rozhodla také o tom, že energetické koncerny budou odvádět zvláštní "jadernou daň". Ta se bude vybírat jen po omezenou dobu šesti let, celkem koncerny zaplatí 2,3 miliardy eur ročně. Další peníze budou provozovatelé elektráren posílat do fondu na podporu obnovitelných zdrojů energie. Tyto odvody by měly vynést zhruba 15 miliard eur. Téma jaderné energetiky rozděluje už léta německou společnost. Momentálně je v provozu 17 jaderných elektráren, v celosvětovém žebříčku produkce atomové energie jsou Němci šestí na světě.

11:43
Dalších 99 ran bičem pro Sakíneh AštianíovouÍránce Sakíneh Mohammedí Aštianíové hrozí kromě trestu smrti ukamenováním ještě 99 ran bičem, a to již podruhé. Íránský soud jí je tentokrát vyměřil za "obscénost a zkaženost", neboť britský list The Times údajně publikoval její fotografii, na které neměla přes vlasy šátek. K otištění fotografie došlo 28. srpna, týden se však deník čtenářům omluvil s tím, že na fotografii byla jiná žena. Také syn Aštianíové Sadžád, který média o novém trestu pro jeho matku informoval, tvrdí, že na fotografii nebyla ona. Íránské soudy tak zjevně využívájí nového obvinění ke zvýšení tlaku na Íránku, za kterou se svět postavil. Sakíneh Mohammadí Aštianíová byla odsouzena k trestu smrti ukamenování za údajnou nevěru a podíl na vraždě svého manžela. Její případ vyvolal ve světě velký ohlas a proti jejímu usmrcení se postavily známé osobnosti a další lidé. (Více v článku Kateřiny Šafaříkové Sakíneh a web v Respektu 35/2010)

12:25
Písnička k oběduČas oběda, čas pro písničku, která bude jako počasí trochu podzimní.

13:34
Ministerstvo spravedlnosti chce přenést více úkonů na exekutoryMinisterstvo spravedlnosti připravuje novelu zákona, která by přenesla více úkonů v exekucích ze soudů na soukromé exekutory. Mělo by se tím především ulevit justici. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila řeší dnes pět až deset procent zaměstnanců soudů právě exekuce. Přenesením pravomocí na exekutory by se tím uvolnili pro jinou agendu. Ministr Pospíšil se neobává toho, že by se exekutoři mohli vymknout kontrole. Podle něho povede naopak novela k posílení dohledu soudů nad činností exekutorů. Podle vyjádření premiéra Nečase musí také novela obsahovat pojistky proti zneužití exekutorských pravomocí. Proti návrhu už se ozvaly protesty. Podle advokáta Matěje Dvořáka, spolupracovníka Iuridcum Remedium, se sníží možnost kontroly exekutorů a vznikne prostor pro svévoli. 

14:30
Entropa Davida Černého zakotvila v PlzniObří plastika Davida Černého Entropa, která loni vzbudila obrovský rozruch v Bruselu i na domácí scéně, našla své umístění v Plzni. Zakoupilo ji muzem Techmania, které ji hodlá využít jako soubor exponátů o Evropské unii a vyvolat veřejnou debatu o evropských otázkách. Umístěna je v nerekonsturované části muzea - tovární hale, kam se vešla zcela těsně a návštěvníci se tak k ní nedostanou přímo, ale budou na ni hledět třemi obrovskými okny. Zakoupení Entropy rovněž souvisí se snahou Plzně získat titul Evropské město kultury 2015, o který Plzeň soupeří s Ostravou. Za plastiku zaplatí muzeum postupně více než deset milionů korun. David Černý k tomu řekl, že doufá, že nebude muset zase nějaké části zakrývat či vypínat.

15:17
Odboráři si ústupky nevymohliZdravotnické odbory, které se dnes sešly s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) si nevymohly ústupky ve změnách tarifů. Jedná se o změnu zákoníku práce, kterou se má rušit zvýhodnění zaměstnanců podle počtu odpracovaných let. Ministr Heger tvrdí, že podle něj se tím platy zdravotníků výrazně nesníží, neboť tento tarif tvoří jen 40 procent platu. Odborářům přislíbil, že se o úpravách tarifů pro zdravotníky bude znovu jednat. Odboráři jsou však nespokojeni a čekají ještě na dnešní večerní schůzku s premiérem Nečasem. Podle jejího výsledku se pak rozhodnou o účasti na demonstraci, kterou odborové svazy chystají na 21. září.

16:37
ČSSD bude přelepovat billboardy proti bezdomovcůmPředvolební billboardy s heslem "Pryč s narkomany, bezdomovci a hernami" vylepila ČSSD na Praze 5. Nyní se však sama takových slov zalekla a rozhodla se, že je bude přelepovat. Podle Jana Hamáčka, který je ústředním volebním manažerem strany na Praze 5 si "ČSSD uvědomuje, že problematika bezdomovectví je složitým sociálním problémem, který vyžaduje komplexní řešení." Zmíněné billboardy kritizoval na svém Facebooku také bývalý předseda strany Jiří Paroubek s tím, že hesla jsou populistická.

17:40
Nechodíš do školy, nebudou dávkyStát chce sebrat část sociálních dávek rodinám, jejich děti nechodí pravidelně do školy. S tímto programem dnes vyrazili do Ústeckého kraje ministři školství a práce a sociálních věcí Josef Dobeš a Jaromír Drábek. Slibují si od toho zvýšení vzdělanosti mladých Romů a jejich lepší uplatnění na trhu práce. Drábek řekl, že každý, kdo chce pomoc od státu, se musí chovat zodpovědně. Podle existující dohody budou mít sociální pracovníci snadný přístup k údajům o docházce dětí a zvýšenou absenci by měli hlásit i ředitelé škol.

18:05
Pěkný večerDnešní DJka se loučí, přeje krásný večer a na závěr: Amazing puppet show.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].