Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 31. 5. 2010

Chtějí parlament bez drogově závislých poslanců / FOTO Repro YouTube • Autor: Repro YouTube
Chtějí parlament bez drogově závislých poslanců / FOTO Repro YouTube • Autor: Repro YouTube

08:01
Podle Klause mohou být jednání o vládě dlouháHezké ráno. Pokud jste se o víkendu vezli na vlně euforie z hokejového mistrovství a nad nečekanými 118 mandáty si užili slovy Miroslava Kalouska hezký mejdan, což se dá u čtenářů Respektu předpokládat, nepodléhejte iluzi, že je vše uděláno, že je vše hotovo. Prezident Václav Klaus, který dnes na Hradě přijme předsedy všech pěti parlamentních stran, se například v rozhovoru v dnešních LN svěřuje s dojmem, že povolební vyjednávání mohou být dlouhá. "Volby jsou politickým zemětřesením. Dá se říci, že nezůstal kámen na kameni," vyjádřil se například moudře. Václave, koho jsi volil?

08:56
Všichni kluci, co spolu mluvímeKarel Schwarzenberg si v charakteristice svého potenciálního koaličního partnera Věcí veřejných nebere servítky už od sobotního večera. V rozhovoru pro dnešní Právo uvedl: "Nevím, kdo je majitelem strany Věci veřejné. Je to pan Bárta (poslanec VV a majitel agentury ABL), pan Škárka (poslanec VV), pan Hrdlička (radní Prahy 10 za ODS). Nevím, co chtějí," řekl. Jisté je, že strana svými postoji v kampani mátla. Na jedné straně haiderovská rétorika a fašizující hlídky čistící město od špinavých živlů, na straně druhé čerstvý vítr v podobě mladých, vzdělaných žen. Radek John včera v televizní debatě tvrdil, že za ně bude o vládě vyjednávat trojice John, Bárta, Dobeš, což by potvrzovalo, že kampaň založená na ženách na vysokých místech kandidátky byla hlavně vějičkou na voliče. Titulky ve zpravodajství ČT 24 ale právě uvádějí, že tým "véčkařů" by měl mít pět lidí. Nudit se s touto stranou určitě nebudeme. Spolu s ukázkou z filmu podle předsedova scénáře se můžeme zamyslet nad tím, kdo je tady "obyčejnej pěšák" a kdo nakonec zůstane za "kořena".

09:10
Dnes je Světový den bez tabáku!Statistiky uvádějí, že v České republice kouří třetina populace. Zatímco kuřáků mezi dospělými začíná ubývat, mladistvých kuřáků naopak přibývá. Ve věkové skupině mezi 15 a 18 lety kouří až polovina populace. Na tohle ale ani v Česku zatím nenarazíte.

09:40
Hobita opouští režisérSmutná zpráva pro všechny fanoušky chlupatonohých půlčíků přišla aktuálně z Nového Zélandu. Finanční problémy studia MGM donutily mexického excentrika Guilerma Del Tora, aby se po dvou letech příprav vzdal režie Hobita. Začátek natáčení dlouho očekávaného projektu se neustále zdržuje a autor Faunova labyrintu se už chce věnovat svým vlastním projektům. Více třeba zde.   Del Torovo angažmá na Novém zélandu tak kopíruje podtitul Bilbova dobrodružství: Cesta tam a zase zpátky. My si zatím na Del Torovu a Bilbovu počest můžeme s ušatým panem Spockem zazpívat tuhle rozvernou baladu. Na vlastní nebezpečí, tohle opravdu bolí :-)

11:15
I počasí slaví volby!Při přejezdu do redakce byl Respekt DJ konfrontován s příjemnou březnovou teplotou doprovázenou svěžím severákem. Určitě to nebude náhoda, jednoduchou dedukcí je možné odvodit si, že tím počasí chválí uvědomělé chování českých voličů. Svým kroužkováním totiž dostali do sněmovny jednoho z významných českých představitelů KNO (Klub Nomen Omen) - dlouholetého šéfa horské služby Rudolfa Chlada. Přidáváme se ke gratulaci, a počasí bychom chtěli poprosit, zda by premiérské ambice volebního lídra ODS Nečase do budoucna nechtělo demonstrativně bojkotovat tím, že by nám sem aspoň občas příhrálo nějaké sluníčko. 

12:10
K čertu s Facebookem?Nejen protikuřáčtí aktivisté mají dnes svůj den. Vyhlásili ho také lidé, kteří brojí proti podmínkám ochrany soukromí na nejpopulárnější sociální síti Facebook. Dva Kanaďané, kteří založili iniciativu QuitFacebookDay, ovšem k tabákové vášni závislost na Facebooku přirovnávají. "Opustit Facebook je tak těžké jako zkusit přestat kouřit," říkají. "Měli byste vědět, že k Facebooku existují alternativy," říkají zde. Autoři výzvy, ke které se přihlásilo na 25 000 lidí, tepou kromě nedostatečné ochrany ještě netransparentní nakládání s osobními údaji a uživatelskou komplikovanost. Více například tady.  A poledne si opět zpříjemněme tematickou písní.

13:05
Vyhrála Nejlepší strana!O českých volbách se mluví jako o politickém zemetřesení, co ale mají říkat v Reykjavíku. Na místní radnici v právě proběhlých volbách získala nejsilnější postavení strana vedená komikem Jónem Gnarrem. Nejlepší stranu založil poté, co na Islandu proběhla za přihlížení politiků finanční krize, a v komunálních volbách udělal žertéř a mystifikátor z tradičních partají naprosté statisty. O jeho straně a programu píší například zde (za vidění stojí předvolební klip tamtéž): mezi sliby nového politika patří lední medvěd do reykjavické zoo, ručníky u teplých pramenů nebo parlament bez drogově závislých poslanců do roku 2020.

13:45
Triumf Štěpánky BláhovcovéNa téhle knížce muselo být práce jako na kostele. Mladá česká grafička Štepánka Bláhovcová získala včera na European Design Festivalu v Rotterdamu zlatou a dvě stříbrné medaile za svoji grafickou práci. Zlatou medaili získala za originální knižní layout: působivé zpracování knihy Práce jako na kostele, kterou vydalo občanské sdružení Český Západ - Místní partnerství. Kniha mapuje záchranu kostelů v oblasti bývalých Sudet. "Skládá se jakoby z více částí, které spolu úzce souvisí - každá formálně vychází z obsahu. Jsou to manuál, katalog, skicák nebo skládanka kostela," popsala své vítězné dílo plzeňská grafička. Tady je prezentace netradiční knihy v PDF.

15:20
David bojuje za FajtaZnámý výtvarný umělec Jiří David, který se rád a často angažuje v českém veřejném prostoru, napsal otevřený dopis ministru kultury Václavu Riedelbauchovi a žádá ho, aby do funkce nového šéfa NG urychleně jmenoval Jiřího Fajta, který byl do čela téhle instituce navržen poradní komisí. Spekuluje, že za ministrovým váháním je tlak Milana Knížáka, respektive Václava Klause. Riedelbauch se s výběrovou komisí chce sejít 3. června a předpokládá se, že hned v onen termín oznámí jméno nového generálního ředitele Národní Galerie.

16:21
Odstoupil německý prezidentTohle je pro Němce blesk z čistého nebe. Dnes odstoupil z funkce německý prezident Horst Köhler, a to bez jakýchkoli předchozích náznaků, že něco takového chystá. Reagoval tak na kritiku, která se na něj snesla za rozhlasový výrok, v němž kontroverzně uvedl, že v nouzových případech "je i vojenské nasazení nutné, abychom uhájili své zájmy, například volné obchodní cesty." Snesla se na něj kritika z levicových kruhů, které odmítají německou vojenskou přítomnost v Afghanistánu. Podle Köhlera neměla kritika opodstatnění a postrádala respekt k jeho osobě. Více v němčině zde a v češtině například na těchto stránkách.Respekt DJ nevidí tolik do zákulisí německé politiky, ale debata o neférové kritice mu sem dává možnost nalinkovat song, který mu zní v hlavě od oběda. It´s Not Fair, zpívá Lily Allen a kromě chytlavé melodie a vtipného textu disponuje úchvatným klipem, který si nejlépe užijete na nějakém rozjetém večírku, ale mohl by vám zpříjemnit i ospalé pracovní odpoledne.

17:15
Proběhla první povolební jednání na Hradě Kolečko prvních pěti povolebních schůzek s prezidentem skončilo. Vše směřuje bezproblémově k favorizované trojkoalici. Václav Klaus uvedl, že počká na další jednání stran, ale že zatím nevidí žádnou jinou variantu, než je společná vláda ODS, TOP 09 a VV. Pořád to vypadá jako až snová idyla. Všichni se mohou přetrhnout, aby vypadali co nejvíc státotvorně, a dekórum si zachovalo v těžkých chvílích i těch několik "smutných vítězů". Občas se dnešní DJ přistihne při chuti štípnout se, jestli se mu to jenom nezdá. 

18:01
Televize čeká od zítřka reklamní revoluceOd zítřka budou české televizní kanály moci zařazovat do svých televizních pořadů product placement. Divák ovšem bude muset být na umístění produktu do vysílání upozorněn. Jak, o tom v těchto dnech jednají zástupci televizí s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání. Zajímavý materiál o plánech televizí na využívání product placementu najdete na serveru Lidovky. Dýdžejská směna se pomalu ale jistě nachýlila ke svému závěru, rozloučíme se kresleným vtipem pro tento den. Hezký týden!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].