Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 28. 6. 2010

  • Autor: Milan Jaroš
• Autor: Milan Jaroš

08:00
Čeká nás slunečné pondělíDobré ráno a úspěšné vykročení do nového týdne! Pokud se předpověď nemýlí (a pohled z okna napovídá, že nemýlí), tak nás čeká velmi slunečný den bez mraků. Teploty by se měly vyšplhat až k osmadvaceti stupňům, s výjimkou Prahy a Karlovarska, kde má být o dva stupně méně. Těm, kteří mají ještě v životě dva měsíce volna, přejeme pěkné prázdniny. A těm ostatním, ať to k datu dovolené zaškrtnutému v kalendáři rychle ubíhá.Dnes nás čeká řada událostí. Už za dvě hodiny bude kupříkladu Česko mít dva premiéry – Jana Fischera jako předsedu vládu v demisi a Petra Nečase coby designovaného premiéra. 

08:35
Skandál na fotbalovém mistrovství světaPro případ, že jste to včera neviděli, tak včerejší osmifinálové zápasy na fotbalovém šampionátu byly hodně dramatické. Nejen, že fotbal konečně nebyla nuda – tedy alespoň podle názoru kopanou příliš nepolíbené DJky. Pořádné drama ovšem zařídili sudí. V zápase Německa s Anglií třeba rozhodčí neuznali druhý anglický gól. Po střele Franka Lamparda míč hopsal v bráně, ale televizní záběry jasně ukazují, že šlo o regulérní branku. Jenže fotbalová federace použití videa odmítá, tak branka neplatila.Co je ovšem vcelku překvapení, je reakce britského tisku. Hněv se neobrátil na rozhodčí, ale spíše na reprezentanty, neboli "losers", jak o nich píše The Sun. Přes zjevnou nespravedlnost totiž výkony anglického týmu na šampionátu za moc nestály.

09:10
Manželé Paroubkovi oba chystají pamětiOdpůrci Jiřího Paroubka museli po této zprávě zajásat. Ex-předseda a řadový poslanec ČSSD v rozhovoru pro nejnovější vydání časopisu Týden řekl, že do roka vydá paměti. Jásat by Paroubkovi kritici mohli proto, že paměti obvykle vydávají politici v důchodu. Kupříkladu pro americké prezidenty jsou milionové zálohy, kterými se o jejich zážitky z Bílého domu perou nakladatelské domy, po odchodu z funkce významným zdrojem příjmů. Nicméně bývalý šéf sociálních demokratů říká, že se na psaní vrhne, jen „pokud nebude moc zatížen nějakými funkcemi ve sněmovně“. Jiří Paroubek slibuje, že z osobního archívu, který si prý odvezl z Lidového domu, vykutá zajímavý materiál. Jestli ale budou paměti podobně ublíženecké a bez sebereflexe jako tento Paroubkův text na Aktuálně.cz, máme se na co těšit.

09:35
Lídři G20 proti dluhům A pak že Evropa ztrácí vliv a slovo na globální scéně. Na právě skončené schůzce G20 to byl evropský pohled, který zvítězil. Zjednodušeně řečeno byl na setkání lídrů hlavních světových ekonomik v Torontu spor o to, zda spíše investovat do hospodářského oživení, byť za cenu dalšího zadlužení, či se soustředit na snižování deficitů státních rozpočtů a právě státních dluhů. Za další stimulační balíčky se přimlouval americký prezident Barack Obama, naopak Evropané, hlavně Němci, doporučovali soustředit se na zadlužení a schodky veřejných financí. Tento pohled nakonec převládl, byť pouze v obecné rovině. Jak přísné by škrty měly být, se totiž státníci neshodli.

10:15
Prezident Václav Klaus právě jmenoval Petra Nečase premiéremPředseda ODS Petr Nečas složil do rukou hlavy státu předepsaný slib. Jmenovaní předsedové vlády v něm mimo jiné slibují „věrnost České republice“ či že budou "zastávat úřad svědomitě a nezneužijí svého postavení“. Klausova krátká řeč byla vcelku osobní, zavzpomínal, jak Nečase od prvního setkání „na mítínku někdy v roce 1992“ považoval za nadějného. "Je to někdo, koho dlouhá léta znám, a koho si vážím," řekla hlava státu. Zároveň Václav Klaus upozornil na to, že Nečas je již šestým premiérem, kterého za sedm let v prezidentské funkci jmenoval, a že by byl rád, kdyby byl také posledním. Šéf občanských demokratů slíbil "velice tvrdě pracovat" na dotažení koaličních jednání. Vláda - pokud vznikne - je podle něj nebude zabývat "politickým hašteřením". 

11:00
Lauryn Hill a The Fugees před obědemJak už titulek napovídá, dnešní dopolední hudební porce bude hlavně z jednoho hrnce. A to hrnce haitsko-amerického, z něhož se zrodili hip-hopoví The Fugees. Dva ze tří členů kapely mají haitské kořeny, Wyclef Jean se přímo na Haiti narodil. Vydali sice jen dvě alba, ale to druhé - The Score - patří k tomu nejlepšímu, co v devadesátých letech vzniklo. Tedy alespoň podle názoru DJky…  Na ochutnání třeba Fugeela.  Lauryn Hill se po rozpadu kapely vydala na sólovou dráhu, nicméně byla z toho jen jednu deska, než dala přednost rozšiřování rodiny (dětí má dnes celkem pět). Proslýchá se nicméně, že chystá návrat. Pro zkrácení čekání připomeňme třeba Everything is everything.

11:50
Ještě k fotbalu, tentokrát estetický zážitek pro dámy Jedno velké klišé říká, že ženy nesnášejí fotbal a tedy že je pro mě měsíc trvající mistrovství čirým utrpením. Není to tak úplně pravda, jak ukazuje pohled do hlediště stadionů, i mezi slavící fanoušky. Nicméně klišé nevzniká jen tak, hodně žen prostě fotbal nebaví. Pokud patříte mezi ně, nabízíme inspiraci. Americká fotografka Annie Leibovitz nafotila pro časopis Vanity Fair fotbalové hvězdy – oděné pouze do boxerek v národních barvách. Djka doporučuje. K vidění zde.

13:50
Nečas jako CameronA ještě jednou k čerstvě jmenovanému premiérovi - po setkání s prezidentem oznámil, že coby předseda vlády nebude mít ochranku, ani nebude s rodinou bydlet v Kramářově vile, tradičním sídle premiérů. Druhé rozhodnutí není až tak neobvyklé, pokud DJku pamět neklame, naposled tam bydlel Vladimír Špidla. Zbavit se ochranky je ovšem věc druhá. Policie sice prý přání nového premiéra respektuje, radost z toho policisté ale zjevně nemají. Nečas tak podobně "zatopí" ochrance jako jeho britský protějšek David Cameron. Konzervativní lídr krátce po úřadu oznámil, že bude do parlamentu i do vládních budov chodit pěšky. Z čísla 10 to je sice coby kamenem dohodil, ale premiér kráčející rušným centrem je pro ochranku noční můra. Fotky Camerona kráčejícího mezi lidem ovšem sklidili celkem příznivý ohlas.

15:30
Siesta do střední Evropy?S rostoucí teplotou a s hlavami klesajícími stále níže k pracovním deskám, se nabízí otázka, zda od jižních národů nepřevzít ještě jiné tradice než kulinářské.  Zvyk odpočívat po obědě například. Proč nakonec ne? Nakonec Respekt nedávno přetiskl text týdeníku The Economist,  který zmiňoval studie, podle nichž je to dokonce zdravé a vede k větší pracovní produktivitě. Nicméně DJka má nepříjemný pocit, že hospodářská krize a s ní související snižování stavů, k němuž dochází všude, a odpolední siesta moc nepůjdou dohromady…

16:00
Turecko nepouští izraelská letadla do svého vzdušného prostoruTurecko se rozhodlo "potrestat" Izrael za nedávný zásah na lodích mířících do pásma Gazy, při němž devět lidí zemřelo a řada dalších byla zraněna. V konvoji byli podle jeho účastníků pouze humanitnární pracovníci, podle izraelských úřadů ovšem také extremisté. Řada mrtvých byli Turci, jejich země to teď židovskému státu vrací, a to tak, že nepovoluje vstup izraelských letadel do svého vzdušného prostoru. Dnes, jak informuje BBC, turecké úřady odmítly povolení pro vojenské letadlo se stovkou důstojníků letící do polské Osvětimi. Nezdá se to, ale je to zásadní událost - Turecko totiž bylo dlouho spojencem Izraele, jako jeden z prvních států uznalo jeho existenci a díky speciálním dohodám mohlo třeba izraelské letectvo v tureckém vzdušeném prostoru cvičit.

17:00
Evropská komise chce přísněji trestat špatné hospodářeEvropská komise zítra představí návrh, podle něhož by měly být země nedodržující rozpočtová pravidla za trest odříznuty od všech fondů EU, a to včetně zemědělských dotací. Píše o tom server EU Observer. Zaškrtit peněžní kohoutek je teoreticky možné už dnes, jen se to ještě nikdy nestalo. To byl doposud problém i existujících sankcí za neukázněné státní rozpočty - existovaly na papíře, ale v praxi je nikdo nepoužíval. 

17:45
Islandská premiérka si vzala svoji partnerkuAmerický komik Jon Stewart před prezidentskými volbami žertoval, že vždy, když je ve filmu černý prezident nebo v čele státu stojí žena, na planetu se řítí meteorit nebo brzy přestane rotovat zemské jádro. Jenže se zdá, že pohádky z filmů se stávají skutečností. Další novinku právě dodal Island. Nejenže tam mají premiérku, ale před Johannou Sigurdardottir navíc ještě nikde nevedl vládu muž ani žena, kteří by se otevřeně hlásili k homosexuální orientaci. A aby těch rekordů nebylo málo, tak předsedkyně vlády v neděli uzavřela sňatek se svojí přítelkyní. DJka gratuluje a doufá v brzkou návštěvu v Česku - vidět české politiky s lesbickou premiérkou a její manželkou by bylo k nezaplacení.

18:10
Příjemný večer Dnešní DJka se loučí a přeje příjemný večer. Nejlépe strávený někde na zahrádce s vychlazeným pitím po ruce a dobrou společností po boku.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].