Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 14. 2. 2011

Jak to bylo tehdy s těmi Gripeny? DJ stále čeká na pořádný audit • Autor: Milan Jaroš
Jak to bylo tehdy s těmi Gripeny? DJ stále čeká na pořádný audit • Autor: Milan Jaroš

07:43
Lopatka svatého ValentýnaDobrý den. Sněží. Trochu. Média přinesla zprávu, že v Česku můžeme léčit i konopím, ale jen tím z dovozu. Je valentýnský svátek. Kdo má zájem se se svatým patronem zamilovaných seznámit blíže, může navštívit pražskou baziliku sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Najde tam vystaveny ostatky tohoto muže, přesně řečeno, těměř celou lopatku.Novou vládní zmocněnkyní pro lidská práva se zřejmě stane Monika Šimůnková, policisté a hasiči uvažují, že by po vzoru lékařů začali protestovat proti výšce svých nadprůměrných platů, zatím ale připravují jen petici za odstoupení ministra vnitra Radka Johna. John jim vzkazuje, ať se s výhradami proti nízkým platům obrátí na premiéra a ministra financí, neboť oni mu peníze pro policisty sebrali. 

08:27
Příležitost pro soukromé vlastníky nemocnicJednu z cest, jak si poradit s protesty lékařů, představuje privatizace nemocnic nebo převedení nemocnic do nájmu soukromým společnostem. V posledním týdnu se v politických kuloárech tiše hovoří o tom, že velmi agilní je v tomto případě společnost Agel miliardáře Chrenka. Nabídku pronajmout největší krajskou nemocnici na dvacet let soukromé britské firmě Progress Medical zvažují nyní zastupitelé Karlovarského kraje. Ministerstvo zdravotnictví se k privatizaci či pronájmům nemocnic souromým subjektům zatím nevyjadřuje.Upřímně řečeno, v konečném důsledku je nemocnému jedno, zda se léčí v nemocnici zřizované státem, krajem, městem nebo soukromníkem. Mimochodem, ze soukromých nemocnic lékaři dnes neodcházejí, přesto, že jsou jejich platy stejné, jako jejich kolegů nesoukromého sektoru. Nebo dokonce nižší. Nicméně je také pravda, že privatizace sama o sobě nic neřeší, zdravotnictví bude potřebovat zásadní reformu, ať bude v soukromých či státních nebo regionálních rukou. Každý občan chce co nejlepší péči a především rovný vztah se svým ošetřujícím lékařem. Naše nemoc nedává moc lékaři nad námi, ale nám nad lékařem. Co dělají doktoři, je služba a je mi jedno, jestli soukromá nebo veřejná.

08:52
Klausův konec se blíží, co dál, bude řešit ParlamentTento týden by měla být na půdě Parlamentu otevřena debata o způsobu budoucí volby prezidenta České republiky. Budou jej volit občané nebo nadále Parlament? S Václavem Klausem se tak jako tak rozloučíme. Po čtyřiadvaceti letech, které prožil v nejvyšších politických funkcích. I když, jeho budoucí kariéra v dresu ODS nemusí být vyloučena.Strany zatím nehýří nápady na kandidáty, kteří by mohli prezidenta Klause nahradit. Sociální demokraté s žádným jménem nepřicházejí - bližší košile, než kabát - musí zvolit šéfa strany (článek v dnešním čísle Respektu, doporučuji). Vlastně s kandidáty vyšla na světlo pouze ODS. Měsíce se mluvilo o Přemyslu Sobotkovi, média dnes přinesla zprávu, že část straníků by ráda viděla na Hradě Evžena Tošenovského.Zdá se vám, že mluvit o volbě prezidenta dva roky před samotným aktem je brzy? Spíš je to běžné, v USA se o tom, kdo se postaví Baracku Obamovi přemítá už dnes. Nicméně, možná podvědomou záminkou autora těchto článků je bolestivý fakt, že Václava Klause musí sledovat už tak dlouho, protože se domnívá, že Klaus není dobrým vůdcem, ani dobrým politikem, umí pouze skvěle politikařit.   

09:45
Dnešní svět na titulních stránkách deníkůCo se dozvíme o světě, když prolistujeme dnešní hlavní deníky? Hospodářské noviny píší, že pražský magistrát porušil své vlastní předpisy tím, že městská rada neprojednala prodražení tunelu Blanka o deset miliard, přitom má povinnost probrat každé zvýšení ceny zakázky o minimálně deset procent. Dvanáct tisíc chyb ohrožuje státní maturity - píše MF Dnes a Lidové noviny tipují, že se kvůli důchodům může sjednotit DPH na dvaceti procentech. Všechny deníky zveřejňují na titulní stránce fotografii tenistky Petry Kvitové, která vyhrála halový turnaj v Paříži a ve finále porazila světovou jedničku Kim Clijsters.Urchlíci z Afriky proudí do Itálie - především z Tuniska. Mubarakův projev, který měl oznámit jeho očekávanou rezignaci seškrtal prý jeho syn a slovo odchod z něj vyřadil. A tak dál.Přeji deníkům vysokou čtenost, ale slibuji, že v žádné příští službě zvané DJ se na titulní stránky už spoléhat nebudu. Jdu si přečíst audit ministerstva obrany o tom, jak byly na rezortu zadávány zakázky za posledních deset let. Budu vás informovat.

10:53
Úryvek z popisu pátrání po auditu zbrojních zakázekNa zasvěcený audit zakázek ministerstva obrany čekám už třináct let. Poslední ucelenější zprávu o neuvěřitelném rozhazování peněz a zadávání zakázek bez výběrového řízení vydalo ministerstvo v roce 1998. Teď se do dalšího auditu pustili lidé ministra Vondry. „MF Dnes zveřejnila v sobotu článek o auditu MO, četl jsi to?“ zeptal se mě před hodinou kolega Ondřej. Nečetl. Audit visí na webových stránkách Jiřího Paroubka. Dodal Ondřej. Visí. Dvacet stránek, kde se letmo popisuje průběh nákupů letounů CASA nebo Gripen, obrněnců Pandur, Iveco, Dingo a dalších zbraní. Taky se tam píše o propojení firem, které obchody pro ministerstvo vypracovaly s politiky. Omnipol, M.P.I. Group, atd. Jenže audit působí jako rešerše mírně zasvěceného novináře, který chce napsat o tom, jak v těch třinácti letech zmizelo odhadem šedesát miliard na černých kontech a dalších zhruba osmdesát miliard nastrkaných do nákupu materiálu, který armáda nepotřebuje, nebo potřebuje v jiné kvalitě. Chvíli podezřívám Jiřího Paroubka, že zveřejnil nějaký falzifikát. Volám svým kontaktům na ministerstvo obrany a zjišťuji, co to na stránkách JP vlastně visí. Po dvaceti minutách se dozvídám, že jde o nějaký prastarý nástřel, který někdy loni v létě na MO mapoval, čeho si všímat. Tak nic. Stopa vychládá, ale ne úplně. Domluvil jsem si aspoň dvě schůzky, na kterých bych se mohl o auditu dovědět více. Nicméně zkuste se na to podívat - www.nasevec.cz, do okénka hledat zadejte třeba Vondra nebo Omnipol.Malá ukázka práce novináře. Doufám, že na ten audit už nebudu čekat dlouho. Jdu si uvařit kafe a domluvit schůzky ohledně článku o praní ruských špinavých peněz v Česku, za hodinu se ozvu.

11:47
Česko je rájem pro praní špinavých peněz, říká OECD Nejde o horkou novinku, ale při rešeršování zpráv o praní špinavých peněz jsem narazil na informace od mého někdejšího kolegy a také chvíli šéfa Petra Holuba. Napsal článek, jehož hlavním vzkazem je šokující zjištění - anonymní akcie v takové míře jako v Česku fungují pouze ve dvou dalších státech na světě - jde o malé ostrovní země Nauru a Marshallovy ostrovy. Česko je tak rájem pro praní špinavých peněz i pro zakrývání něčeho, co se nazývá slušně střet zájmů, ale ve skutečnosti může jít o neuvěřitelnou zlodějnu. Anonymní firmy se mohou účastnit veřejných zakázek, teoreticky může nastat stav, že zakázku zadá jedno ministerstvo a soutěž vyhraje firma, která patří ministrovi či ministryni (v této vládě tato alternativa není možná), ale my to nevíme, protože se jedná o anonymní akcie. Bezva. A teď si k tomu připočtěme známý fakt, že místní hazard je regulován liberálním zákonem, který umožňuje prát špinavé peníze takžka bez následného odhalení. Kdyby jste v Rusku zpronevěřili třicet tun zlata (skutečně vyšetřovaný případ) a potřebovali by jste založit firmu a proprat peníze ze zločiného prodeje zlata, Česko vám otevírá náruč (muž, který je v defraudaci zlata namočen už získal v Česku trvalý pobyt).Je to tak trochu upoutávka na článek na němž pracuji, proto zatím nezveřejňuji konkrétní jména. V mezerách mezi DJ prací sháním informace a nějak to praní špinavých peněz nemohu dostat ven z hlavy. Ale když jsem procházel servery a noviny a týdeníky s tím, jakou novinku bych vám nabídl, žádná z čerstvých zpráv mě nezaujala. Snad za hodinu.  

12:27
Přílet skřivanů a špačkůDo Česka se z teplých zimovišť vracejí skřivani a špačci. Podle ornitologů o týden až čtnáct dnů dříve, než bývá běžné. Neznamená to ale rychlejší příchod jara, říkají ornitologové, oba druhy jsou schopny přežívat i na sněhu. Jaro prostě bude až přiletí vlaštovky.Trochu mírného optimismu k obědu, odpočinek od protestu lékařů a praní špinavých peněz. Polední pohodu vám přeje váš dýdžej.

12:47
Nečas, plukovníci, podplukovníci a ti další„Neustoupím ani o píď,“ reaguje premiér Petr Nečas na policisty a hasiče, kteří jsou nespokojeni se škrty ve svých platech. Policisté připravují petici za odvolání ministra vnitra Radka Johna, pokud se nepodaří sehnat dost podpisů, nebo vláda nebude reagovat na požadavek, chtějí podat policisté hromadnou výpověď. Úspěch akce je sporný.Upřímně řečeno, průměrný plat v policii je přes třicet tisíc korun měsíčně. Dost nad průměr zbytku populace. Průměr zvedají u policistů především platy funkcionářů a velitelů. Pokud chtějí policisté protestovat nebo odvolávat ministra, mají na to právo. Nicméně první by se měli pokusit udělat pořádek ve vlastních řadách a zasadit se o pžerozdělení peněz. Nicméně v tomto ozbrojeném sboru to nepůjde, funkcionářství je v něm zažrané do hloubky, a pochybuji, že si plukovníci a podplukovníci nechají podobnou aktivitu líbit.

12:57
EXKLUZIVNĚ Ředitelem Národního parku Šumava bude Jan StráskýNovým ředitelem Národního parku Šumava se stane předseda Klubu českých turistů Jan Stráský. Respektu to sdělil velmi důvěryhodný zdroj obeznámený s prací výběrové komise. Dnes odpoledne ministr Chalupa výběr oficiálně oznámí. Jde o velmi překvapivou a neobvyklou volbu, neboť Stráský byl naopak členem výběrové komise a sám se tedy k ostatním kandidátům vyjadřoval. Stráský také zatím ani neřekl, co chce jako ředitel dělat. Z minulosti je o něm ale známé, že na Šumavě dlouhodobě prosazuje rozvoj turismu a osídlení na úkor divoké přírody.

14:19
Zase jsou tu volební průzkumy, vítězí ČSSDSociální demokraté by oproti jarním volbám získali o padesát procent hlasů více, ODS by si mírně pohoršila, stejně jako VV a TOP09. Aspoň to tvrdí průzkum podle volebního modelu STEM. ČSSD by získala osmdesát jedna mandátů, ODS 45, TOP09 třicet dva a Věci veřejné osmnáct mandátů.Takže, sociální demokraté by dali dohromady vládu pouze s komunisty. Nejbližší možný partner ČSSD ze současné koalice, Věci veřejné získaly na koalici se sociálními demokraty málo preferenčních hlasů. Ještě by mohla jít velká koalice. Hrát si můžeme dál. Bylo by ale nelogické, kdyby vládní koalice s připravovanými reformami a přehlížením boje proti korupci nepadala v různých průzkumech a modelech nadále.

14:52
Den hněvu v Íránu, návrat do práce v EgyptuEgyptská armáda, která je dnes faktickým vítězem odporu proti bývalému prezidentovi Mubarakovi dělá vše pro to, aby se situace v zemi stabilizovala. Aby se lidé vrátili do práce… V Alžírsku pokus o demonstrace zatím neuspěl, v Jemenu se neví, Tunisko hledá pracně novou tvář. A na dnešek vyhlásili íránské opoziční síly Den Hněvu. Samozřejmě na Facebooku, zatím slíbilo účast na padesát tisíc lidí, ale na rozdíl od předloňských protestů, kdy znalci čekali pád režimu, se nečeká konec prezidenta Ahmadínežáda.Svět se mění a nikdo neví, kam směřuje, nemůže předpovídat, co se stane, ale nic dobrého to nebude. To říká můj přítel kavárník, jeho pesimismus se dá dobře pochopit, vyrůstal v Sarajevu uprostřed války. Jak to skončí v Egyptě neví dnes nikdo, od evropských politiků, ani od prezidenta Obamy neznějí jejich slova o podpoře revoluce úplně upřímně. Nelze se jim divit, vše může skončit válkou, do které bude vtažen Izrael. My, co jsme válku v Bosně nezažili, zkusme být optimisté. Padli diktátoři a to je vždy dobře. Ještě ten Ahmadínežád.

15:54
Další díl seriálu Nejvyšší kontrolní úřadNejvyšší kontrolní úřad podal u Městského soudu v Praze žalobu na Poslaneckou sněmovnu. Důvodem je nesouhlas s kontrolou hospodaření v NKÚ, kterou se poslanci snaží prosadit už od podzimu 2009. Poslanci si kvůli tomu sami schválili předpis, podle nějž mají právo provést kontrolu v kontrolním úřadu, ve kterém zákon žádnou kontrolu neumožňuje. No žádnou, berňák na účty může, ale podle poslanců je nutné vyšetřit, jestli úřad neutrácel zbytečně. Pokračuje tak seriál vzájemných žalob, trestních oznámení a kárných řízení mezi členy poslanecké sněmovny a prezidentem NKÚ Františkem Dohnalem.Fakt je, že František Dohnal ztratil ve svém úřadu respekt, nicméně automatickým pokračováním ztráty respektu by neměla být ztráta místa. V celé hře jde o politické hrátky, kterých se účastní i šéf NKÚ a nejde o nic menšího, než o jeho křeslo. Politici by rádi Dohnala vyměnili, ale naštěstí to není tak jednoduché - proto ty hry, žaloby a osočování. Pro přehled dodávám, že autor těchto řádků se přiklání k názoru, že by František Dohnal měl skončit, protože šel v některých věcech na ruku politikům… 

15:57
Ještě jednou audit na MOKrátká zpráva o auditu. Audit na stránkách Jiřího Paroubka není auditem hospodaření ministerstva obrany ani kontrolní zprávou o průběhu podezřelých zakázek. Máme už definitivně potvrzeno, že jde o pracovní nástřel pro auditory. Skutečný audit je stále tajný a nikde nezveřejněný.

16:40
JUDr Vostrejšová kontra soudce Cepl a výuka angličtiny„JUDr Cepl co do znalosti procesních předpisů, co do úrovně protokolace a celkové práce se spisem, co do stylistické úrovně písemných rozhodnutí, co do počtu opravných usnesení, která vzhledem k nedbalému přístupu k plnění svých povinností musí vydat, co co do počtu vrácených věcí bez věcného vyřízení proto, že pomíjí povinnosti dané mu občanským soudním řádem, jednacím řádem a kancelářským řádem, je nejméně odborně erudovaným soudcem, jehož rozhodnutí v rámci působnosti Vrchního soudu v Praze projednávám,“ řekla soudkyně Romana Vostrejšová, která šéfovala senátu, který minulý týden rozhodl, že jsme tu žádnou justiční mafii neměli, o soudci Ceplovi, který na nižší instanci vynesl rozsudek zcela rozdílný od jejího a, který stvrdil, že tu justiční mafii máme, a že nefungovala jen v případu Čunek. Ke slovům JUDr Vostrejšové lze jen málo dodat. Naprosto vyčerpávajícím způsobem prezentuje svůj právní rozhled. Možná to není úplně nejlepší přirovnání, ale soudkyně mi připomíná jednu českou učitelku angličtiny, která učila tento jazyk dceru mého přítele. Dcera ztrávila v USA dva roky svého života a mluvila anglicky jako rodilý mluvčí. Učitelka nikdy žádnou anglicky hovořící zemi nenavštívila. Dcera mého přítele přesto dostávala pravidelně na vysvědčení trojku, neboť dle učitelky měla špatnou výslovnost a používala neanglické (nářečové) termíny. Jazyk není právo, ale podobnost tu je.

17:39
Nemocenská, důchody a konecPár čísel na konec. Na důchodech vyplatil loni stát o třicet miliard korun více, než vybral na důchodovém pojištění. Naopak na nemocenském pojištění přesáhly příjmy výdaje o 1,3 miliardy korun. Celkově se loni na důchodovém a nemocenském pojištění vybralo 332 miliard korun a vyplatilo 360 miliard korun. To by jste si asi dokázali spočítat sami.Bude ještě hůře. To víme, ale nevíme, jak to dopadne. Váš DJ se s vámi loučí a odchází. Zatím naštěstí nikoli do důchodu, ale blíží se to. Přeji krásný zbytek dne.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].