Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pátek 3. 6. 2011

AC/DC pod vodou • Autor: Profimedia.cz
AC/DC pod vodou • Autor: Profimedia.cz

08:00
Držte si klobouky, páteční vysílání začíná!Dobré ráno, vážení čtenáři. Doufám, že jste do posledního pracovního dne tohoto týdne vstali pravou nohou. Případně rovnýma nohama, pokud pokládáte na zem obě najednou.Ostravským čtenářům přeji vzhledem ke stávkující veřejné dopravě pevné nervy.Dnes se podle všeho vrátí letní teploty, takže kabáty můžeme nechat doma…Vzpomenout si můžeme na Franze Kafku, který zemřel před 87 lety.Narozeniny slaví milovník kapříků Ivan „můžeme mluvit?“ Horník, bývalý funkcionář fotbalového klubu Viktoria Žižkov. Všechno nejlepší!Co se hudby týče, začneme dnes vesele. Pozorně sledujte interprety v následujícím klipu a procvičte si mimické svaly.

08:17
Škrtič v RudolfinuNebyl někdo z vás včera v Rudolfinu na Pekelné komedii? Pokud ano, jak se vám líbila? Já jsem se na ni dostal v podstatě náhodou a pořád nevím, jestli to bylo tak dobré, aby si to zasloužilo ovace ve stoje. Malkovich je ďábel, o tom není sporu. Ale vzhledem ke svému hudebnímu „hluchu“ nejsem v žádném případě schopen posoudit, jak dobrý byl orchestr a dvě doprovodné zpěvačky. Rozhodně to bylo zajímavé.

09:10
USA hrozí snížení ratingu kvůli státnímu dluhuUSA se potýkají s rostoucím dluhem, který narazil na aktuální zákonný strop. Deficit blížící se 917 miliardám dolarů stále narůstá a s ním také tlak na americké zákonodárce.Stojí před nimi úkol upravit limit pro výši státního dluhu - toho současného bylo dosaženo minulý měsíc. Zatím poslední jednání na toto ožehavé téma proběhla ve středu, ale podle očekávání zůstala na mrtvé bodě. Zatímco demokraté chtějí udržet nákladné sociální programy prezidenta Obamy, republikáni odmítají zvýšení daní a žádají škrty. Jednání pokračovala i včera, ale ani angažmá viceprezidenta Joe Bidena nevedlo k průlomu.Agentura Moody's v reakci na neúspěšná jednání pohrozila USA snížením ratingu, což by dále zkomplikovalo náklady na úvěry a zpomalilo ozdravení americké ekonomiky.Američtí zákonodárci mají čas na zvýšení limitu přibližně do srpna. Poté hrozí, že země nebude schopna dodržet některé krátkodobé platební závazky.Oni se nakonec dohodnou. Nic jiného jim ani nezbývá. Nicméně je otázka, jak dlouho ten nový strop vydrží…

10:10
Albatros s varovánímNa základě vyšetřování loňské nehody cvičného proudového letounu L-39 Albatros se armáda rozhodla varovat ostatní vojenské uživatele tohoto typu napříč světem. Důvodem pádu letounu byla závada na titanových komponentech ukrajinského motoru Ivčenko, který Albatros pohání.  Výrobce letounu firma Aero na rozdíl od armády uživatele varovat nebude, protože prý nevidí souvislost mezi závadou a výrobou motoru či kompletací celého stroje. Letouny typu L-39 Albatros vyráběné po několik desetiletí patří k nejúspěšnějším ve své kategorii a po celém světě dosud létá zhruba 2800 exemplářů nejrůznějších variant. Velmi oblíbené jsou například mezi civilními uživateli v USA, kde je jich registrováno přes 260 kusů.S varováním nebo bez, Albatrosům přejme ještě mnoho letových hodin bez nehod. Sice se pomalu stávají minulostí, ale pořád patří mezi jedny z nejkrásnějších letadel na světě.

11:06
Dálnice D3 se zatím postavila desetina. Jak jinak…I to vyplývá z právě zveřejněné zprávy NKÚ, který stavbu jihočeské dálnice prověřoval od června 2010 do února 2011.Celá zpráva má 13 stran (dostupná je zde) a není to příliš veselé čtení. Za dvacet let plánování výstavby této komunikace například stále nebylo vyřešeno, kudy má vlastně v některých úsecích vést. U třiadvaceti souvisejících staveb došlo mezi léty 2006 a 2010 k nárůstu nákladů o plných 52% a toto číslo nejspíš nebude definitivní. Průměrné náklady na dosud postavené úseky činily 290 milionů Kč na jeden kilometr. U zbývajících úseků mají činit dokonce 530 milionů.V závěru zprávy je uvedeno, že ŘSD během stavebních prací vůbec neposuzovalo potřebnost jednotlivých stavebních řešení a nemá účinný systém pro kontrolu a optimalizaci prostředků vynakládaných na stavbu.Úpřímně řečeno - nikdo asi nečekal, že by zpráva NKÚ mohla vypadat jinak. Neexistující koncepce celkového řešení, roky trvající spory o trasu a tisíce kubíků betonu, které minimálně v části případů nejspíš vůbec nebyly potřeba. Stále ta stejná písnička. Tak si alespoň pustíme něco trochu od podlahy. Bad Manners - My Girl Lollipop

12:10
Mise Mars 500 se vrací na ZemDnes uběhl přesně rok od začátku mise Mars 500. Šest dobrovolníků se při ní vydalo směrem k rudé planetě. Tedy skoro…„Posádka“ složená ze tří Rusů, Číňana, Itala a Francouze samozřejmě neletí na Mars doopravdy, ale tráví život v simulačním modulu v Pozemním experimentálním centru v Moskvě. Jejich mise v maketě vesmírného korábu (s rozlohou 72 metrů čtverečních) bude dohromady trvat 520 dní, během nichž jsou izolování od okolního světa. Cílem celého projektu je prozkoumat vlivy dlouhodobé izolace na zdraví lidí a jejich vzájemné vztahy.Na projektu Mars 500 se podílí také Akademie věd ČR a společnost QED GROUP. Češi zkoumají především psychologické aspekty celého „letu“.Přejme posádce, aby zbývajících pět měsíců letu uteklo jako voda. Mars už mají za sebou, tak to snad dobře dopadne. Pokud by vědci náhodou chtěli přivést někoho ze členů posádky k záchvatu šílenství, mohou mu na nekonečné smyčce pustit tuhle finskou vypalovačku

13:15
Sesuv půdy ve Stromovce je sledován a bude oplocenVčera odpoledne se v pražské Stromovce utrhl svah o rozměrech 20 x 50 metrů. Podle zprávy ČTK sesuv půdy přímo nad Šlechtovou restaurací naštěstí nenarušil její základy. Odborníci, kteří nyní místo sledují, vidí jako příčinu sesuvu zanedbaný vodovodní řad ve stráni nad restaurací. Magistrát se chystá stráň i budovu oplotit.Oplotit? Neměla se Šlechtovka už dávno začít opravovat? Už přežila třicet let chátrání, dva požáry, povodeň a nyní sesuv půdy. To by v tom byl čert, aby do zahájení slibované rekonstrukce konečně nespadla. Tfuj!

14:15
Pozor na červenou barvuAmeričtí psychologové a jejich nizozemští kolegové při pokusech zaměřených na vnímání barev zjistili, jak je to vlastně s červenou. Červená barva vede u většiny lidí ke krátkodobému zvýšení síly a rychlosti, protože je podvědomě vnímána jako signál možného nebezpečí. Vidíte-li tedy někoho, kdo je rudý v obličeji, váš mozek situaci vyhodnotí potenciální konfrontaci a „nastartuje“ proto svaly. Na druhou stranu ale červená barva vede ke zhoršení jemné motoriky a soustředění. Podle vědců proto například sportovec snáze podlehne soupeři oblečenému do této barvy. Také studenti, kteří jsou před zkouškou vystaveni červené barvě, vykazují horší výsledky.Pokusy prováděné v rámci výzkumu byly prováděny za pomoci vyvážené červené barvy (jas, intenzita, odstín) a nezkoumalo se při nich chování participantů, ale jejich fyzické reakce.Takže je to jasné - chcete-li uspět u zkoušky, nikdy si nesedejte za člověka oblečeného do červené barvy. Tedy pokud zkouška nespočívá třeba v zatloukání hřebíků na čas nebo něčem podobném.Volná hubební asociace ZDE

15:30
Nejhorší z nejhorších podle Freedom HouseAmerická nezisková organizace Freedom House, známá především díky svým každoročním žebříčkům svobody jednotlivých států, dnes vydala zvláštní dokument. Ten nese název „Nejhorší z nejhorších 2011: Nejrepresivnější společnosti na světě“. Cílem je obrátit pozornost veřejnosti k těmto „černým bodům“ na Zeměkouli.A kdo se probojoval na první místa? Výčet není příliš překvapivý: Barma (Myanmar), Rovníková Guinea, Eritrea, Libye, Severní Korea, Somálsko, Súdán, Turkmenistán, Uzbekistán a území Tibetu. Zvláště na adresu severokorejského režimu nešetří autoři kritikou - stalinistický skanzen se umisťuje na nejhorších pozicích prakticky od doby, kdy se začaly každoroční zprávy vydávat (tedy skoro 40 let).Dalších osm států je označeno jako „hraniční“ případy: Bělorusko, Čad, Čína, Pobřeží slonoviny, Kuba, Laos, Saudská Arábie, Sýrie a oblasti Jižní Osetie a Západní Sahary.V obecné části zprávy se píše, že “posledních pět let se neslo v duchu globálního snižování respektu k hodnotám liberální demokracie, jakými jsou svobodné volby, právní systém, svoboda shromažďování a projevu a další".Většina nominovaných asi nikoho nepřekvapí, ale třeba o Západní Sahaře se běžně skoro vůbec nemluví. To samé platí o Čadu nebo Laosu. A Severní Korea? Zhruba před měsícem tamní státní televize informovala o vlastním žebříčku států, ve kterých se nejlépe žije. Na prvním místě se umístila Čína (plných 100 bodů), na druhém místě KLDR (98 bodů) a na posledním USA (tuším, že asi se třinácti body). Zprávě se údajně smáli i v samotné Číně.

16:25
AC/DC pod vodouAustralská rocková kapela AC/DC má milióny fanoušků po celém světě. Na tom není nic překvapivého. Ale jako jedna z mála se může pyšnit také podvodním publikem. Australský potápěč a průvodce Matt Waller totiž zjistil, že rockové vypalovačky této kapely mají velmi rádi také žraloci bílí.Ti jsou sice postrachem australských surfařů a potápěčů, ale také velkým turistickým lákadlem. Matt Waller, kterého živí právě ukazování těchto úchvatných živočichů turistům, začal pro jejich vábení používat hudbu. Jde o alternativu dosud rozšířeného vábení za pomoci kusů mrtvých ryb. Zatímco kusy krvavého masa prý vzbuzují u žraloků agresivní chování (či spíše probouzí lovecký pud), hudba obecně (a AC/DC konkrétně) prý spíše zvědavost.Tato nová metoda, těžící z výborného sluchu žraloků, ale má i své odpůrce. Ti poukazují na to, že není dostatečně prozkoumán vliv hlasité podvodní produkce na okolní prostředí a že jde v podstatě o „buranskou“ techniku, která absolutně nerespektuje přírodu. Ke zvířatům žijícím na souši by si prý nikdo nic takového nedovolil.Zní to sice zajímavě, ale když se nad tím člověk zamyslí, tak je to skutečně asi podobně hloupé, jako noční prohlídky v ZOO, při kterých se na zvířata svítí baterkami, aby zhýčkaný návštěvník o nic nepřišel.

17:30
Konec vysíláníPáteční vysílání končí. Děkuji za pozornost a těším se na vás za dva týdny…O hudební tečku se dnes postará Martha Reeves and the Vandellas s písní Nowhere to run. Jeden z prvních videoklipů, zlatá éra labelu Motown, detroitských automobilek a také počátek legendy jménem Ford Mustang…Hezký víkend!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].