Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pátek 20. 8. 2010

Studenti mají možnost vybrat si ze dvou stupňů obtížnosti státních maturit / Foto Tomki Němec • Autor: Tomki Němec
Studenti mají možnost vybrat si ze dvou stupňů obtížnosti státních maturit / Foto Tomki Němec • Autor: Tomki Němec

08:00
Krásné ráno bez deštníkůPodle předpovědí meteorologů máme mít dnešní malou sobotu jasnou až polojasnou s teplotami do 25 stupňů a tak můžeme trochu zariskovat a deštníky sebou netahat. A pokud chcete být ještě odvážnější a zahýbat čísly která vzešla z průzkumu agentury CVVM, podle nichž Češi nejčastěji tráví svůj volný čas u televize (41% dotázaných), pak můžete dnes vyrazit třeba na nějaký ten hudební festival. Například do Trutnova, kde na Open Air Music Festivalu Trutnov vystoupí i muzikanti z Walesu, britští Manic Street Preachers.

08:20
Déšť na pláži u města Kaitaia dává šanci přežít uvízlým velrybámPodle zpráv agentury AP uvízlo dnes v noci u pobřeží Nového Zélandu 73 velryb druhu kulohlavec. 58 jich uhynulo, 15 žijících se záchranáři intenzivně snaží dostat zpět do moře. Práci záchranářů ztěžuje silný vítr a déšť, ten však na druhou stranu pomáhá velrybám v tom, aby nevyschly. Do Wellingtonu, kde k události došlo, tedy přeji co nejvytrvalejší déšť. Věřím, že vydrží i odhodlání záchranářů.

09:15
Rodičovskou si rodiče budou volit přesně podle svých potřebPodle návrhu ministra práce a sociálních věcí budou mít rodiče možnost zvolit jak dlouho na rodičovské budou a jak velký příspěvek budou měsíčně pobírat. Jedná se o celkovou částku 220 tisíc korun, na kterou ovšem nedosáhnou úplně všichni. Bude to záviset na předešlé mzdě. Jakkoliv bude rodičovská variabilní a bude ji možné upravovat i v průběhu jejího čerpání, musejí ji rodiče vyčerpat do čtyř let věku dítěte. Systém má být uveden do praxe v dubnu 2011.

09:42
Arabská evropská liga musí zaplatit za krutý vtipO zaplacení pokuty 2500 eur za kreslený vtip popírající holokaust rozhodl odvolací soud v Amsterodamu. Autorství vtipu patří muslimské organizaci Arabská evropská liga, která jej zveřejnila v roce 2006 v reakci na nedlouho předtím zveřejněné karikatury proroka Mohameda v Dánsku. Soud zrušil předchozí omilostňující rozhodnutí soudu nižší instance a k pokutě přidal i dvouletou podmínku.

10:21
Měsíc se ochlazuje a smršťujePorovnáváním fotografií povrchu Měsíce vědci zjistili, že se jeho průměr postupně zmenšuje. Příčinou je pravděpodobně ochlazování, díky němuž za posledních 1000 let souputník Země zeštíhlel o 100 metrů. Tuto skutečnost odhalil vědecký tým při práci na projektu, jehož cílem je podrobně zmapovat povrch Měsíce a zjistit přítomnost ledu.Čtenáři nejspíš vybavení k podrobnému sledování povrchu Měsíce nemají, mohou však ještě do 24. srpna pozorovat na letní obloze Perseidy. Pouhým okem. Nebo na YouTube.

11:11
Piknik na trávníku si můžete udělat i u Národního divadlaDo poloviny září máte možnost uspořádat na trávníku mezi starou a novou budovou Národního divadla piknik. 430 metrů čtverečních bylo zatravněno s cílem zlepšit problematický veřejný prostor. Nápad vzešel z výstavy v Centru současného umění DOX a realizoval jej Ateliér Roháč Stratil ve spolupráci s Městskou částí Praha 1. Instalace stála půl miliónu korun.Další dobrou zprávou je zařazení Průhonického parku do seznamu UNESCO. Dostane se mu lepší ochrany. Nejspíš i před vandaly, kteří by se rozhodly uspořádat bujarý piknik tam, kde by škody na přírodě byly nevratné.

11:59
Biopotraviny dostaly prostor na webu ministerstva zemědělstvíV rámci projektu "Září - měsíc biopotravin a ekologického zemědělství" byly spuštěny nové internetové stránky s adresou www. mesicbiopotravin.cz. Hlavním cílem celého projektu je podpořit důvěru lidí v ekofarmaření a produkty ekologických farem. Na nových stránkách ministerstva zemědělství dostanou možnost prezentace všichni ekologicky hospodařící zemědělci a výrobci biopotravin. V průběhu září pak bude probíhat na šedesát akcí pro širokou veřejnost - dny otevřených dveří na ekologických farmách, přednášky o biopotravinách a ekologickém zemědělství, biotrhy a jarmarky. 

12:55
Na Barrandově postaví náměstí sv. PetraV barrandovském filmovém studiu bude kvůli natáčení nového historického seriálu vytvořena replika náměstí sv. Petra, interiér Sixtinské kaple, papežova ložnice i několik ulic v Pise. Vše bude vypadat tak jako na přelomu 13. a 14. století, kdy se děj příběhu odehrává. Seriál se bude natáčet pouze na území Česka do května 2011. Režisérem francouzského seriálu o osudech rodu Borgiů je Oliver Hirschbiegel.  Barrandovské ateliéry zažily v nedávné době velký odliv zakázek zahraničních produkcí. Vrátit zpět by je měl program filmových pobídek, který zaručuje filmařům návrat 20 procent u nás proinvestavaných nákladů.   

14:12
Slovenští aktivisté sepsali petici proti stavbě ropovoduProtestní petici odmítající stavbu ropovodu, který by měl dopravovat ropu mezi Rakouskem a Slovenskem, ale vést by měl přes Žitný ostrov, oblast označovanou za největší zásobárnu pitné vody v Evropě, podepsalo 50 tisíc lidí. Plán na tuto stavbu je znám již několik let, ale zástupci státem kontrolované společnosti Transpetrol ekology ujišťovali, že trasa nebyla odsouhlasena a jejich obavy jsou zbytečné. Aktivisté však zaznamenali skupování pozemků sousedících s lokalitou Žitného ostrova představiteli rakouské ropné společnosti. Petice byla předána slovenskému ministerstvu zemědělství s žádostí o odvolání zástupců Transpetrolu. O dalším osudu projektu by měl ale rozhodnout ministr hospodářství Juraj Miškov. 

14:49
Více jak 80 tisíc lidí se zapojilo do filmového projektu Ridleyho ScottaNa tvorbě filmového dokumentu, který má zachytit jeden den na Zemi se kromě režiséra Ridleyho Scotta a Kevina Macdonadla podílí i společnost Google. Příspěvky do projektu zaslalo na YouTube přes 80 tisíc lidí z dvou stovek zemí světa ve 45 jazycích. Vybrané okamžiky budou zceleny do dokumentu s názvem „Život v jednom dni“, který bude mít premiéru v roce 2011 na filmovém festivalu Sundance.Na kanálu „Lifeinaday“ budou v září zveřejněny všechny nahrané příspěvky.První celovečerní film režisérky Jordan Scott, dcery Ridleyho Scotta, s herečkou Evou Green můžete shlédnout na blížícím se Fresh Film Festu (Praha 25. - 29. srpna).

15:45
Cestou na Trnkobraní se nejpíš nevyhnete policejní kontrolePokud se chystáte zúčastnit 43. ročníku multižánrového festivalu Trnkobraní ve Vizovicích nedaleko Zlína, pak se nejpíš nevyhnete některé ze stovky policií plánovaných silničních kontrol. Dopravní policie tak reaguje na zvyšující se počet obětí nehod. Minulý víkend se policisté zaměřili především na kontrolu alkoholu za volantem, tento víkend se soustředí na nákladní vozidla. Předvedete-li na silnicích předpisovou jízdu, bude vám odměnou zážitek z vystoupení písničkáře Tomáše Kluse (Malčik), kapely Chinaski, NightWork, J.A.R. nebo třeba Banjo Bandu Ivana Mládka. Můžete se také pokusit překonat rekord Američana Pata Bertolettiho z roku 2008, který za 60 minut spolykal 233 švestkových knedlíků.  

16:11
Meteorologové hlásí poslední letní víkend Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude tento víkend poslední s teplotami nad 30 stupňů Celsia, pak nás čekají víkendy o mnoho chladnější. Pokud by vás nepříznivé počasí zastihlo na Šumavě, máte možnost přespat v nouzovém nocovišti. Správa šumavského parku dnes otevřela v pořadí již sedmé takové nocoviště, které má sloužit turistům pro legální nouzové přespání. Kapacita je 15 lidí a je potřeba dodržet pár jasných pravidel. Nesmí se rozdělávat oheň, odpadky si musí turista odnést sebou a k dispozici je mu nocoviště v době od šesté večer do deváté hodiny ranní. 

17:31
Přímé rozhovory mezi Izraelem a Palestinci budou obnovenyMinistryně zahraničí USA Hillary Clintonová a představitelé OSN, EU a Ruska oznámily pozvání Izraele a Palestinců ke společným mírovým rozhovorům. Setkání je naplánováno na 2. září 2011. Znamená to návrat k přímým rozhovorům. Oznámila to agentura Reuters. Americká média píší o malém vítězství Baracka Obamy. 

18:00
Platy úředníků klesnou, rozpočet pro vědu nebude likvidační a státní maturity nahradí přijímačky na VŠNa základě návrhu, který zaslalo ministerstvo práce a sociálních věcí k připomínkování, by se měly snížit základní mzdy státních zaměstnanců o desetinu a stát by tak příští rok ušetřil asi 21 miliard korun.  Úspory jsou to ovšem pouze teoretické, protože se zaměstnavatelům umožní nahradit nižší platový tarif jinou složkou mzdy. Konkrétně možností zvýšit rozpětí osobního příplatku z 50 na 100 procent.Obavy Akademie věd ze snížení rozpočtu na vědu a výzkum o 1,4 miliardy korun má rozptýlit návrh rady vlády pro výzkum a vývoj, která požaduje pouze 4,5 procentní snížení výdajů všech vědeckých institucí. Znamenalo by to, že by vědecké instituce dostaly stejnou částku jako pro tento rok. Tedy 25,4 miliardy. Vědecké ústavy se však o přesunech v rozpočtu oficiálně dozví až příští týden.Ministr školství Josef Dobeš prosadil model státních maturit i jejich generálku naplánovanou na říjen tohoto roku. Ta by měla včas odhalit případné chyby v logistice. Naostro pak studenti budou absolvoval státní maturitní zkoušky příští rok a dostanou na výběr ze dvou variant testů. Těžší varianta by následně měla být náhradou za přijímací zkoušky na vysoké školy. O tom chce ministr s rektory ještě jednat. Ušetřilo by se tak nejen na výdajích za přijímací zkoušky, ale umožnilo by to i případné slučování některých středních škol.

18:30
Dýdžejovo rozloučeníDnešní dýdžej se s vámi loučí, přeje všem vydařený slunný víkend a posílá povedenou písničku ZDE.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].