0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ14. 10. 20107 minut

Pátek 15. 10. 2010

Google jede navzdory čínské cenzuře • Autor: Globe Media /  Reuters

08:05
Hezké studené ránoS nedbale rozlepenýma očima se s vámi při pátku vítá váš dnešní DJ. Venku je listopad. Tak ať ten podzim nějak přežijeme.

08:32
Google jedeNejvýznamnější světový vyhledávač jede i přes odhady analytiků na plné obrátky a překvapivě výrazně zvyšuje svůj zisk. Neutlumilo ho ani utlumení aktivity v Číně a přijetí 1500 nových zaměstnanců. Ve třetím čtvrtletí zvýšil meziročně svůj zisk o 32 procent. Gratulujeme. Ani zavilý odpor českých uživatelů stále preferujících Seznam internetového obra nepoložil.Ohledně čínské cenzury, je otázka, jestli by ji kvůli podobným kouskům nemělo zavést i Japonsko. I když: pouštím si to podruhé a jen tak z hlavy to asi nevyženu. Možná je nefér sázet na první dojem: ta slečna mě začíná zajímat :-)

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

09:29
Soumrak dabingu v Čechách?Ministerstvu školství se líbí idea, že by se v českých televizích vysílalo více filmů v originálním znění s titulky. Podle ministerského mluvčího Václava Koukolíčka by to přispělo k lepší jazykové vybavenosti české populace. Úředníci se inspirovali ve skandinávských zemích, kde dabing neexistuje a lidé jsou od mala vystaveni filmům v původním znění. Věc má háček: stejně jako jiná skandinávská inspirace VV - větší pokuty pro bohatší řidiče - je vše jen v rovině nápadu a jde zatím jen o to vyvolat o celé věci debatu.Pokud by k tomu měl něco skromně podotknout váš dnešní DJ, byl by jen pro. Při poslední návštěvě Finska zjistil, že anglicky umí v Helsinkách lépe každá hajzlbába než on. A stejně: proslavená česká dabérská škola už je v zásadě jen historická kapitola. Filipovský umřel, a než Krampola, to radši originál. 

10:52
Inflace věšteckých chobotnicJako by nám nestačil Paul. Ten geniální hlavonožec, který tak skvěle předpovídal mistrovství světa ve fotbale. Ale chapadlovité věštení se po světě rozrůstá jako infekce. Média vydala zprávu, že chobotnice Squirt, rezidentka z bermudské zoo, předpověděla, že prestižní turnaj Grand Slam of Golf, kterého se účastní nejlepší hráči ze čtyř nejvýznamnějších turnajů roku, vyhraje Němec Martin Kaymer. Za účasti šéfa golfového podniku si totiž pochutnala na krevetě z komůrky s německou vlajkou. Nemáme v Tróji také nějakou gurmánskou chobotničku? Politici by jí u příležitosti víkendových voleb určitě rádi uspořádali opulentní rautíček..To v Koreji by si, jak je známo milovníkům filmu, nejspíše udělali rautíček z ní.

12:01
Cameronova KleopatraVymění James Cameron fosforeskující džungli Avatara za pouštní výheň? Podle amerických internetových serverů se režisérský king setkal s hlavouny studia Sony kvůli novému projektu. Scénář píše Brian Helgeland (Zelená zóna, Robin Hood) a film by měl produkovat Scott Rubin (The Social Network). No, a o jakém projektu že si to šuškají vrabci na hollywoodských terasách? O novém převyprávění života císařovny Kleopatry s Angelinou Jolie v hlavní roli.Jak natáčení s charismatickým Cameronem ponese Brad Pitt? Obsadí ho režisér do role Caesara nebo Antonia? Adoptuje si Angelina další dítě z Egypta? Co na to Jan Tleskač? O podobných otázkách můžete přemítat při poslechu milostného vyznání Angelinina předchozího šamstra. Neměl by Brad Pitt taky začít zpívat? 

13:29
Za propuštění Liou Siao-pa lobbují i ČíňaniVíce než stovka čínských intelektuálů, právníků a aktivistů se podepsala včera pod dopis, požadující propuštění čerstvého nositele Nobelovy ceny míru  Liou Siao-pa. Dopis tak reagoval na hysterickou reakci oficiálních míst, které obvinily nobelovský výbor, že „podněcuje zločinnost“ v Číně. Také řada novinových komentářů a sloupků byla namířena proti Norsku a komisi, která rozhodovala o udělení ceny. Dopis opozičníků ale vládu vyzval, aby cenu vzala „realisticky a s  rozumem“ a vyzval ji k propuštění vězňů, kteří sedí ve vězení kvůli svým politickým názorům nebo náboženskému přesvědčení.A k této dobré zprávě si můžeme do uší pustit trochu čínského punku.  

14:20
Výbava škodovek bude chudšíTak dost, řekli si ve Volkswagenu. Nelibost koncernu z toho, že vozy značky Škoda začínají ve svých kategoriích prodejně konkurovat dražším Volkswagenům, se zhmotnila v první konkrétní kroky proti mladoboleslavským autům. „Nemůžeme nabízet Fabie s lepší palubní deskou, než má Polo,“ vysvětluje šéf koncernu Volkswagen Martin Winterkorn. Výbavy škodovek budou proto od nynějška chudší. Základní výbava Octavie přijde o chladící box, sportovní Fabie nebude mít xenonová světla a kupci Superbu přijdou o luxusní deštník.Co na to říct? Nestává se příliš často, že by české výrobky byly tak kvalitní, že by je nadnárodní vlastník musel brzdit v rozletu. Ze sídla reklamní agentury Česká soda unikl spot, který německá automobilka natočila v rámci propagace svého dlouho očekávaného nového modelu.

15:21
Spielberg proti SpielbergoviJe víc než pravděpodobné, že na konci roku 2011 budou žebříčky návštěvnosti ve Spojených státech okupovat hned dva filmy Stevena Spielberga. Každý z nich totiž vzniká v jiném studiu a ani jedno z nich si nechce nechat ujít vánoční svátky, které bývají vždy velkou komerční náplastí po slabším podzimu. War Horse je válečné drama z první světové války o přátelství mezi chlapcem a koněm. Studio Dreamworks posunulo premiéru z léta na Vánoc, do termínu, kdy je naplánován distribuční start filmu The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn - hrané verze dobrodružství známého komiksového detektiva.Něco jiného znamená tahle zpráva pro fanoušky, kterým se prodlouží už tak dlouhé čekání na nový film od mistra (od posledního Indiana Jonese už nějaký pátek uplynul). Něco jiného znamená pro samého Spielberga, kterému se únavné promoakce kolem dvou filmů smrsknou příjemně do jednoho období. Že by jeden film oslabil potenciál toho druhého, to u režiséra Stevenova formátu nehrozí.

17:04
Papež svatořečí udavačku pedofilaVatikán se v neděli postaví aspoň symbolicky čelem k nevalné image, kterou mu v posledních měsících dělají pedofilní aféry. V neděli mezi jinými povýší mezi světce australskou jeptišku Mary MacKillopovou (1842–1909). Ta neuznávala pokoru vůči církevní hierarchii ve věcech svědomí, proto udala pedofilního kněze. Konflikt s církevními představenými, který naplno propukl po jejím odvolání se přímo k papeži, vyvrcholil dočasnou exkomunikací MacKillopové z církve v roce 1871. Mezi australskými křesťany je nesmírně populární, ve Vatikánu jich v neděli na kanonizaci očekávají na osm tisíc.  

17:47
Jú a Hele slavíMálem bych v toku zpráv přehledl jedno veliké jubileum. Skoro se tomu ani nechce věřit. Ale postavičky Stanislava Holého charakterizované medově bručounským hlasem Oty Jiráka a rozvernou fistuli Jiřího Lábuse jsou na světě už třicet let. Celá generace dnešních třicátníků nemohla dospat každý víkend nedělního rána, aby v televizi zaslechli ono okřídlené „Ahoj kamarádi, máme vás rádi.“Když před sedmi lety kdosi ukradl při festivalu v Karlových Varech júheláckého parťáka Mufa, vydali se mí kamarádi po jeho stopách, našli zloděje a celé dobrodružství zachytili ve filmečku Mufíme si pomáhat. Sedm let - ani to snad už není pravda. A když se dnes dívám třeba na tuhle ukázku z roku 1982, vůbec se nedivím, že jsem na tom v šesti letech visel očima. Je to pořád dobré :-)   

17:59
Píseň pro dnešní oslavenkyněKdyž jsme v té nostalgii. Už skoro dvacet let uplynulo od vzniku alba Made in Valmez. Debutová deska Mňágy a Žďorp také výrazným způsobem formovala pubertu vašeho dnešního DJ. Kapela kolem Petra Fialy svůj sound od té doby nemění a platí to i pro poslední album Zatím dobrý. Loučím se se čtenáři webu Respektu, přeju pěkný víkend a jako návdavek posílám píseň všem dnešním oslavenkyním právě od téhle valmezácké party. Třeba je a všechny vás ostatní inspiruje k programu na páteční večer.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].