Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ úterý 8. 1. 2013

Šimon Heller zahájil štafetovou hladovku • Autor: ČTK
Šimon Heller zahájil štafetovou hladovku • Autor: ČTK

07:50
Prezidentská volba, zmrzlé nárty a Leonard CohenDobré ráno, milí čtenáři, vítejte v osmém dni nového roku. V prosinci jsme odpočítavali dny do konce světa, nyní zase do prvního kola prezidentské volby. Konec světa nenastal a DJka doufá, že ani kvůli výsledkům prezidentské volby v Česku konec světa nenastane. Favority všichni známe, koneckonců média nám je otloukají o hlavu několikrát denně. Otázkou je, jak to bude nakonec doopravdy, protože pokud by měla být v druhém kole na výběr dvojice Fischer-Zeman, tak to žádný velký důvod k oslavám nebude. Ale třeba všechny výsledky veřejného mínění porazí na hlavu jiný kandidát. Uvidíme, již za čtyři dny…Pokud vás zajímá, jak dnes bude, tak vězte, že stejně šedivo a lezavo jako každý den. Teploty od jednoho do pěti stupňů, zataženo, déšť.  Že bývaly jiné zimy, dokazuje dnešní pranostika. Ta říká, že „O svatém Erhartu zima zebe do nártu“. Pěkný den a začínáme s Leonardem Cohenem.

08:15
Okamura prohrál na celé čářeÚstavní soud definitivně zamítl stížnost senátora Tomia Okamury. Informaci přinesl deník Právo. Rozhodnutí je zatím neoficiální, soud ho vynese ve čtvrtek. Soudci nyní zpracovávají odůvodnění. Okamura si stěžoval na protiústavnost sbírání padesáti tisíc podpisů, stejně tak chtěl zrušit dvoudenní lhůtu pro podání opravného prostředku kandidátů, které ministerstvo vnitra odmítlo. 

09:15
Stížnost na amnestii neuspěje, tvrdí GerlochPodle děkana právnické fakulty Aleše Gerlocha stížnost na amnestii u Ústavního soudu neuspěje. Gerloch to řekl České televizi. Jde o to, že amnestie není právní předpis a Ústavní soud tak může stížnost rovnou zamítnout jako neoprávněnou. Navíc zrušení části amnestie by bylo zásahem do pravomocí prezidenta. Gerloch v ČT řekl, že „amnestie je jednorázové rozhodnutí a pokud proběhnou amnestijní rozhodnutí podle prezidenta a konkrétních soudů, nelze s tím už dělat nic“.Na druhou stranu skupina senátorů v čele s Alenou Dernerovou (Severočeši) je o oprávněnosti stížnosti pevně přesvědčena. Stížnost pro senátory připravuje advokátka Hana Marvanová. Ta má sice jisté pochybnosti o úspěchu stížnosti u Ústavního soudu, na druhou stranu ale říká, že amnestie zasáhla do práv tisíce lidí, a proto musí být možnost ji napadnout. Prezident podle ní upřel poškozeným nárok na majetkové vyrovnání, což je v rozporu s Listinou základních práv a svobod.

10:20
Hladovkou proti komunistůmČlenové iniciativy Komunisté nepatří ke kormidlu zahájili dnes avizovanou hladovku. Protestují tak proti spolupráci ČSSD s komunisty v Jihočeském kraji a proti svěření resortu školství do rukou komunistů. Hladovku budou držet štafetově - každý den jeden člověk. Protest zároveň spojí s uctěním památky obětí komunistických zločinů. Dnes hladovku zahájil mluvčí iniciativy a učitel Šimon Heller, který ji drží za Ladislava Prieložného, popraveného za velezradu. Zítra na něj v hladovění naváže student Dominik Hořejší (Respekt o něm psal v článku Adama Šůry Rudé školství tady nechci), jenž uctí památku Miloslava Choce, kterého komunistická strana oběsila za vyzvědačství. K protestu se připojila i sestra bratrů Mašínů Zdena, která bude hladovět ve čtvrtek se vzpomínkou na legionáře Heliodora Píku popraveného za vojenskou zradu.Iniciativa neoznámila datum, kdy by protest měl skončit, hladovka se tak povine štafetou dál. Rozpisy jednotlivých účastníků by měly viset na facebookové stránce Komunisté nepatří ke kormidlu. 

10:50
Midnight SunDJka se vydá do venkovního nečasu, aby se přesunula do redakce. K překlenutí času jedna dáma s úžasným hlasem: Dee Dee Bridgewater.

11:46
Skromný SilvioSkandály opředený bývalý italský premiér Silvio Berlusconi zůstává skromný - dnes prohlásil, že by v příští vládě nemusel být premiérem, stačil by mu prý ministr financí. Chce tím dokázat, že nepřemýšlí o politice jako o něčem, z čeho má výhody a že nemá politické ambice. V roli ministra financí by podle svých slov mohl být pro vládu užitečný.Itálii čekají v únoru předčasné parlamentní volby poté, co v prosinci padla Montiho vláda. Berlusconiho strana jde do voleb ve vyzkoušeném spojení se stranou Liga severu. Na vedoucí středolevou koalici však ztrácejí deset procent.

12:40
Koalice se chce dohodnoutZatím prvním výstupem dnešního jednání koalice je, že se strany chtějí dohodnout a zapomenout na předvánoční roztržku. Tu způsobila střet premiéra Nečase s Karolinou Peake, kterou premiér po osmi dnech odvolal z funkce ministryně obrany. Karolína Peake oznámila, že její strana k 10. lednu odejde z vlády. Z dopoledního setkání zástupců ODS, TOP 09 a LIDEM vyplynulo, že strany chtějí pokračovat v dosavadní práci a dokončit revizi koaliční smlouvy. Výsledek má ještě potvrdit večerní rada LIDEM a zítřejší jednání předsedů všech tří stran.

13:30
Přes pět set obcí sundalo Klausův portrétJiž více než pět set obcí se rozhodlo následovat příkladu starostů Michala Špendlíka ze Želechovic nad Dřevnicí a Josefa Zicha z Vysokého Pole a sundalo ze stěn úřadů prezidentský portrét. Děje se tak na protest proti části prezidentské amnestie, která osvobozuje korupčníky a tuneláře. Podle starostů ztratil Klaus morální právo být prezidentem.  Prezident to označil za pokleslou formu politického boje, starostové se však hájí tím, že nemají žádnou politickou motivaci. Klausovy portréty se sundávají také ve školách.Podle průzkumů s Klausovou amnestií nesouhlasí přes 80 procent lidí. Také sociální sítě a internet jsou plné sarkasmu a nesouhlasu s prezidentským rozhodnutím, vzrůstá i počet těch, kteří podepsali petici vyjadřující odpor proti amnestii.A co vy? Už jste nějak vyjádřili svoji nespokojenost s prezidentem? Krajina posedlá tmou

14:00
K lepší náladěK pozvednutí nálady po obědě, ale jenom tak jemně, písnička: Stan Getz - Winter Moon.

14:20
Pentagon odškodní propuštěné homosexuálySoud v Novém Mexiku rozhodl o tom, že Pentagon bude muset vyplatit odškodné homosexuálně orientovaným vojákům. Zprávu přinesla ČTK.Celkem se jedná o 180 bývalých vojáků, kteří museli kvůli své orientaci odejít. Pentagon jim nyní vyplatí celkem 2,4 milony dolarů (v přepočtu 47 milionů korun). Žalobu na armádu podal Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).Propouštění homosexuálnů bez odškodného bylo armádní praxí v 90. letech. Podle ACLU byli vojáci diskriminováni dvakrát - tím, že přišli o práci a dostali pouze polovinu odstupného. Vedení armády se vyjádřilo, že se rozhodnutí soudu podřídí.

15:10
Podaří se Hegerovi prosadit zákaz kouření v restauracích?Ministr Heger představil dnes návrh nového zákona omezujícího kouření a prodej alkoholu. Heger chce zákonem prosadit v českých restauracích zákaz kouření - což je, jak dobře víme, věc, vůči které je Česko dlouhodobě rezistentní. Pokud by zákon prošel v navrhované podobě, smělo by se kouřit pouze ve stavebně oddělených prostorech, zákaz by se ale nevztahoval na letní zahrádky. Ministr chce dále omezit prodej tabákových výrobků včetně elektronické cigarety - zmizet by měly prodejní automaty, prodej cigaret v samoobsluhách i pojízdných prodejnách.Zákaz kouření v restauracích se u nás nedaří dlouhodobě prosadit především kvůli silné tabákové lobby a množství poslanců-kuřáků. Poslanec Boris Šťastný, který se o to léta snaží, vyzval tentokrát výrobce tabákových výrobků, aby proti zákonu nelobovaly. Podle něj jde především o ochranu nekuřáků a dětí.Zákon se dále zaměřuje na prodej alkoholu - zvýšením sankcí za nalévání mladistvým, větším dohledem nad dětmi, kterým závislost na alkoholu potenciálně hrozí. Dále chystá omezení prodeje alkoholu ve stáncích, na tržištích i v prodejnách se smíšeným artiklem. Jeden nealkoholický nápoj by pak musel být ze zákona levnější než alkohol. 

16:20
TOP 09 navrhuje kompenzaci pro poškozené amnestiíVláda by měla najít způsob, jak kompenzovat obětem některých trestných činů škody, které jim způsobila prezidentská amnestie. S tímto názorem přišel předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a novinářům ho po jednání K9 prezentoval ministr financí Kalousek. Hned zítra ráno by se tímto návrhem měla zabývat vláda. Podle předsedy TOP 09 jde o to, že poruší-li stát práva občanů - a prezident stát prezentuje - měl by se tím stát zabývat a hledat způsob, jak poškození kompenzovat. Ministr financí uvedl, že doufá, že vláda se bude Schwarzenbergovým návrhem zabývat a pokusí se  mu vyjít vstříc tak, jako si koalice vyšla vstříc ve shodě o dalším pokračování vlády.Proti odškodnění poškozených výrazně vystupuje opozice. Podle ČSSD znamená tento názor především to, že část vlády uznává amnestii za chybný krok a proto by měla vláda odstoupit. Podle sociálních demokratů by oběti trestných činů měli odškodnit jejich pachatelé. ČSSD se také hned chopila příležitosti a sesbírala ve sněmovně hlasy potřebné k hlasování o důvěře vládě. To by se mělo konat 17. ledna.Po kolikáté už?

16:40
Bowieho dárek k narozeninámFanoušci jsou nadšeni. David Bowie, o kterém si už všichni mysleli, že se stáhnul z veřejného i uměleckého života, vydal ke svým šestašedesátinám nové album. Pod názvem The Next Day vyjde v březnu a Bowie z něj zatím včera o půlnoci na svých stránkách zveřejnil song s názvem Where Are We Now? Twitter je zaplaven nadšenými tweety, jako například: It's like hearing King Arthur's voice from the cave." Posuďte sami. 

17:10
Zametání na Marsu a proč kosmonauti ve vesmíru rostouNa závěr vesmírné zprávy: Vozítko Curiosity začalo na Marsu zametat - tedy používat drátěný kartáč na zametání prachu. Tím bude jednak čistit plochu planety i ometat drobné předměty, které pak prozkoumá. Zatím Curiosity zametlo plochu v rozsahu 47 na 62 milimetrů. Až dozametá, začne na očištěné ploše zkoušet vrtáček. Vzorky vyvrtaného prachu pak otestuje v mobilní laboratoři.Dále z vesmíru: Vědci zjistili, že kosmonauti, kteří pobývají nějaký čas na vesmírné stanici ve stavu bez tíže, rostou. Po návratu na zem měří průměrně o pět centimetrů více. Po čase, kdy jsou zase pod vlivem gravitačního pole Země, se jejich výška opět sníží. Vědci chtějí nyní zkoumat, jakým způsobem působí prostor bez tíže na lidské obratle. Kosmonauti si tak budou nadále navzájem skenovat záda a výsledky skenů pak vědci vyhodnotí.A to je, milí čtenáři, po celém dni plném zpráv z politiky, na závěr vše. Pěkný večer a na rozloučenou ještě jedna dáma s úžasným hlasem: Eva Olmerová - Meteor.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].