0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ28. 5. 201210 minut

DJ úterý 29. 5. 2012

Tenzing Norgay a Edmund Hillary • Autor: Profimedia.cz

08:00
Hlavně žádný karambolDobré ráno při úterku 29. května. Doufejme, že bude úspěšný a neuděje se žádný karambol, jako byl úspěšný pro Tenzinga Norgaye a Edmunda Hillaryho, kteří v tento den v roce 1953 půl hodiny před polednem jako první lidé na světě stanuli na vrcholu nejvyšší hory světa Čomolungmu neboli Mount Everest. Nepálský šerpa Tenzing si rozhled z nejvyššího vrcholu světa věnoval navíc jako dárek k narozeninám, ten den mu bylo 39 let.Tento den může být také „třaskavý“, jako tomu bylo v roce 2006, kdy pár dní před volbami do Poslanecké sněmovny Jan Kubice, tehdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, přednesl poslancům branného výboru svou, médii později nazývanou Kubiceho zprávu o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy.Tento den se mohou rodit budoucí prezidenti - v roce 1917 přišel na svět J.F. Kennedy, 35. prezident Spojených států.  A nebo mohou prezidenti odstupovat - v roce 1975 byl ze zdravotních důvodů zbaven funkce Ludvík Svoboda a na jeho místo jmenován generální tajemník ÚV KSČ Gustáv Husák, s jehož jménem je spojeno jedno z nejhnusnějších období - normalizace.Takže se necháme překvapit, co dnešní dne přinese. Počasí je celkem jasné - teplo, 21 až 25 stupňů, s bouřkami a přeháňkami. Počasíčko tedy příjemné, stejné jako třeba v Dubrovníku.A kdo necvičí jógu nebo neběhá po lesíku, může si zacvičit s LaToy Jackson, sestrou slavného bratra. Tu pouštím ale opravdu a pouze proto, že má dneska taky narozeniny.

08:51
Neprakta vs. Revolver RevueS normalizací souvisí také dnešní odvolací soudní jednání Neprakta vs. Revolver Revue u Vrchního soudu v Praze. O co jde? Karikaturista Jiří Winter-Neprakta zažaloval kvůli knize Háro vydavatelství Revolver Revue - v knize je reprodukováno několik kreslených vtipů o máničkách, které Neprakta před rokem 1989 publikoval v normalizačním tisku. A nutno říct, že s normalizačním aktivismem a ve zřejmé souvislosti se zátahy, které na vlasatce pořádala StB.Před rokem Městský soud Nepraktovu žalobu uznal a uložil Revolver Revue zaplatit kreslíři částku dvacet čtyři tisíc korun za neoprávněné užití jeho vtipů z komunistického Dikobrazu. Po lopatě řečeno, soud uznal, že na samizdatových základech postavená Revolver Revue poškodila karikaturistu, který zesměšňoval lidi, po kterých šla StB jen z toho důvodu, že vypadali jinak. RR se odvolala a dnešní soud by měl „kauzu“ znovu projednat.Mejla Hlavsa a Básníci ticha.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

09:45
Chytnout býka za rohyVe Španělsku startuje největší záchrana zadlužené banky v historii země - Bankie. Finanční ústav v pátek požádal stát o 19 miliard eur (tedy okolo 481 miliardy korun), dostane 23,5 miliardy eur, tedy 600 miliard korun. Španělský premiér Mariano Rajoy uvedl, že vláda neměla jinou možnost než Bankii zachránit. „Chytli jsme býka za rohy, protože alternativou by byl kolaps,“ řekl.Španělská taneční skupina Flo6×8 proti chystané záchraně rozjela přímo v prostorách Bankie protesty - zpěvem a flamencem. Je podle nich nespravedlivé, že země topící se v krizi pomáhá finančnímu ústavu, zatímco lidé, kteří si u banky vzali například hypotéku a kvůli krizi a nezaměstnanosti je nemohou splácet, musí prodat své domy a ocitají se na dlažbě. „Změnil ses, příteli. Od té doby, co máš tolik peněz, jsi k nesnesení. Tak se to stává, když někdo rychle zbohatne. Snižuješ mi plat, zvyšuješ mi náklady, zvyšuješ mi náklady. Abych se tomu ubránil, dokonce jsem musel dát papouška do zástavy a prodat svůj dům,“ jsou slova písně.Také u nás se dnes protestuje - před rezorty školství a kultury by se měli sejít odpůrci vládních reforem. Organizuje platforma Stop vládě, tedy odbory a občanské iniciativy, a mělo by jít o celodenní happening se scénkami, hudebními vystoupeními a veřejnými diskusemi. Ve Španělsku se tančí flamenco - co to bude u nás? Verbuňk?

10:39
Auto jako zbraňU Krajského soudu v Praze dnes stanul podnikatel Aleš Trpišovský alias pirát 2222, takto přezdíván kvůli espézetce na svém mercedesu. Žaloba ho viní z agresivní jízdy a pokusu o těžké ublížení na zdraví, za což mu hrozí až dvanáctiletý trest.Trpišovský „školil“ - podle jeho názoru - pomalu jedoucí řidiče tím, že je předjel a pak před nimi prudce zastavil, přičemž jeden z takto vytlačovaných vozů havaroval. Šlo o auta, ve kterých byly mezi pasažéry i malé děti! Trpišovský si na nic nepamatuje, prý spěchal za nemocnou matkou, vinu odmítá.Doufejme, že soud rozhodne spravedlivě. Pirátstvím jsou čeští řidiči prolezlí obdobně jako česká politika korupcí. Přelomovým rozsudkem byl verdikt nad pirátem silnic Lubošem Lacinou minulý rok na podzim, dostal za mazdu vytlačenou z dálnice, kdy řidič havaroval a skončil za svodidly v poli, pět let. V Česku se tak doufejme mění přístup společnosti k agresivním řidičům a „díky“ Lacinovi i Trpišovskému se pirátství stává mimořádně debatovaným tématem. Nejsou totiž sami: společnost BESIP spolu s ČVUT dokonce vyzkoumala, že agresivního šoféra na českých silnicích potkáte každých šestnáct kilometrů. Definice silničního pirátství by měla být vetknuta i do zákona.Takže se pomodleme, když někam jedeme, ať nemusíme klepat na nebeskou bránu. Petr Kalandra a Nebeská brána.

11:55
Co si dát k obědu? Vzduch s oblohouBlíží se poledne a s ním i čas oběda. Víte, že by se dalo celkem slušně ušetřit - čas a peníze? Zde je kapka inspirace. Jaroslav Dušek, známý herec a propagátor půstů, pozval koncem minulého roku do Česka osmapadesátiletého Francouze Henriho Monforta. Že vám to jméno nic neříká? Tento muž dokázal svými přednáškami vyprodat sály po celé republice! Důvod zájmu o něj? Monfort o sobě tvrdí, že žije nezávisle na jídle, údajně již 9 let nepozřel sousto. Ne že by hladověl - přijímá totiž pránickou energii, řečeno po lopatě energii z vesmíru. Kdo nevěří, ať se při hltání své bagety z večerky naproti od Vietnamců přečte tento rozhovor.DJka si dovolila vložit tuto bizarní zprávu, protože se v tuto chvíli nic moc extra neděje a také potřebuje čas pro přesun do redakce. Takže dobrou chuť, ať už hltáte cokoli včetně vzduchu kolem sebe. Možno i s oblohou!

13:04
Espézetky na přáníNa lehce zapamatovatelnou značku, jakou měl třeba pirát Trpišovský nebo kmotři české politiky, by v brzké době mohl dosáhnout i běžný občan. Ministr dopravy Pavel Dobeš přijde již zítra na vládu s návrhem, kdy si svoji značku, třeba se jménem a číslem, ale klidně také Agent 007, bude moci pořídit každý. Zadarmo to ale nebude - cena je stanovena na 5 tisíc korun.Značka na přání bude mít i svá omezení - nesmí obsahovat hanlivé nebo pohoršující výrazy, text podněcující k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob, název nebo zkratku orgánu veřejné moci, územního samosprávného celku nebo státu.Pokud vláda na Dobešův návrh kývne, čeká ho ještě projednání v parlamentu. Tam může každý poslanec přijít s nějakým „vylepšením". Takže pokud jste v tuto chvíli jásali, že máte dárek k Vánocům v suchu - partnerovi či partnerce espézetku třeba Miláček1 -, vyčkejte na poslanecké kolečko.Nick Cave a P.J Harvey: Henry Lee.

13:45
Božská EmaPoslankyně ČSSD Milada Emmerová, až do roku 1994 členka a funkcionářka komunistické strany, v letech 2004 až 2005 ve vládě Stanislava Grosse a poté Jiřího Paroubka ministryně zdravotnictví, pak členka dozorčí rady VZP a ještě poté hejtmanka Plzeňského kraje, má být volebním lídrem Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ) v krajských volbách v Plzeňském kraji.Božskou Emu o to požádal sám čestný předseda strany Miloš Zeman. Emmerová souhlasí, ale ještě hodlá krok zkonzultovat se svojí stranou, zda jí to nebude vadit, sociální demokratkou chce zůstat i nadále.Uff.A k tomu nejčerstvější průzkum agentury Factum Invenio: Rathova aféra oslabila ČSSD o pouhé procento voličských hlasů a sociální demokraté by dostali podporu 26,2 procenta lidí. O půl procenta posílili komunisté – na 18,1 procenta. Levice tak ve sněmovně dál drží pevnou parlamentní většinu. Zvyšuje se i podpora neparlamentních stran – do sněmovny by se dostali i lidovci a zelení, těsně pod pětiprocentní hranicí by zůstali zemanovci. Emo, tuž se!A k tomu jedna pořádná doktorská vypalovačka.

14:45
Kyberútok na ÍránÍrán byl napaden počítačovým virem s názvem Flame a země oficiálně přiznala, že tak přišla o velkou část dat. Novému viru se podařilo překonat na čtyři desítky antivirových programů; podle odborníků nepůsobí plošně, ale je třeba ho na dálku v určitý čas a v určitém počítači cíleně zapnout. Jeho hlavním je shromažďovat informace.Podle znalců jde o velmi sofistikovaný program, proto se soudí, že není dílem hackerů, ale nejspíš některé z tajných služeb nebo Izraele s cílem poškodit jaderný program i další odvětví v Íránu.The Burning Hell a It Happens in Florida. Tahle kapela hraje v brněnské Trojce a pozítří v pražském Klubu 007.

15:30
Vyhoštění syrských velvyslancůUž tři státy vyhostily velvyslance Sýrie ze země kvůli pátečnímu masakru civilistů ve městě Húlá - Austrálie, Francie a Německo. V Hůlá bylo zmasakrováno přes 100 osob, z toho téměř polovina dětí. V Damašku dnes jedná se syrským prezidentem Bašárem Asadem zmocněnec OSN a Ligy arabských států Kofi Annan. V zemi se stále bojuje.

16:23
Rath může do sněmovnyPolicie spolu s vězeňskou službou ladí poslední detaily převozu poslance Davida Ratha z vazby do Poslanecké sněmovny, kde příští týden dostane bývalý hejtman možnost promluvit. Padla totiž poslední překážka, a tou bylo povolení státní zástupkyně Lenky Bradáčové. Rath se však bude moci účastnit jen jednání o jeho imunitě, nikoli celé poslanecké schůze.Poslanci o Rathově vydání k trestnímu stíhání budou rozhodovat v úterý 5. června ve 14 hodin na řádné čtyřicáté schůzi. Rath je zařazen hned na začátek programu. S tím, aby jednání o vydání Ratha bylo veřejné, již souhlasí poslanecké kluby TOP 09 a Starostů, ODS i sociální demokracie.Personal Jesus a Johnny Cash.

17:45
Co s načatým večerem…LIDEM se stala oficiální partají. Ministerstvo vnitra dnes zaregistrovalo novou politickou stranu LIDEM (název je zkratkou liberální demokraté) Karolíny Peake a bývalých véčkařských poslanců a ministrů. Stranu teď čeká ustavující sjezd.A tip na večer: Paul Wilson, kanadský bohemista, vynikající překladatel české literatury a bývalý člen The Plastic People of the Universe představí svou knihu Bohemian Rhapsodies. Na křtu mu zahrají Velvet Underground Revival unplugged. Kdy a kde se akce koná, najdete na stránkách Knihovny Václava Havla.A ještě jeden tip, nebo spíše inspirace. Hezký večer!


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].