Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ úterý 24. 4. 2012

Nejsou vlci jako vlci • Autor: Globe Media /  Reuters
Nejsou vlci jako vlci • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Svatý Jiří, vlci a pěkné počasíDobrý ráno, milí čtenáři, dnes máme svátek svatého Jiří a v tento den, jak známo, vylézají hadi a štíři. Pranostik se k dnešnímu dni váže spousta, DJka se například dočetla, že „na svatého Jiří, rodí se jaro“ či že „na svatého Jiří když prší, nejsou na stromech žádné vlky“. Tak. Tím se samozřejmě myslí plané odnože, nikoli opravdoví vlci. Těch tu v našich lesích běhá přece jen dost málo, ještě aby sedávali na větvích. Dnešní počasí pranostice dost možná nahraje a na stromech nebudou žádné vlky, neboť s tlakovou níží nad Británií nad námi postupuje okluzní fronta. Ta k nám od západu k večeru přinese oblačnost a místy i déšť. Mělo by se však oteplit na 16 až 20 stupňů Celsia.DJka se tedy těší na další pěkný den, všem Jirkům a Jírům přeje všechno nejlepší k svátku a zde je první ranní písnička.

08:05
Konec koalice, konstruktivní opozice a spolek volných elektronůVěci veřejné včera pozdě večer jednostranně vypověděly koaliční dohodu s ODS a TOP 09. Oznámil to premiér Nečas a uvedl, že zbylé dvě strany v tom případě považují koalici za skončenou a není důvod čekat na dnešek, kdy se měla koalice naposledy sejít. Johnova strana uvedla, že se chystá přejít do „konstruktivní opozice“ a že nepodpoří všechny koaliční návrhy tak, jak se na nich původně koalice dohodla. Věcem veřejným vadí například plánované snížení valorizace důchodů.Dnes se chystá první dubnová schůze poslanecké sněmovny, na které by se mělo hlasovat o důležitých zákonech - například prováděcím zákonu k přímé volbě prezidenta, a také o reformních krocích - snížení valorizace důchodů a zvýšení DPH.Na dnešní dubnové schůzi se má také ukázat, kolik poslanců se podařilo přesvědčit Karolíně Peake. Včerejší počet se zastavil na čísle 9, pak se médii mihla zpráva o 10. Kdo to však je a je-li to skutečně pravda, není jasné. Chvíle pravdy Karolíny Peake a jejího „spolku volných elektronů“, jak jej označil premiér Nečas, přijde v pátek, kdy se bude hlasovat o důvěře vládě.

09:08
Chaloupka, Petráň a kdo další?Mladá fronta DNES přinesla informaci, že policie vyšetřuje dalšího poslance za Věci veřejné. Tentokrát se jedná o Miroslava Petráně, bývalé předsedu představenstva pardubického dostihového spolku. Policie déle než rok vyšetřuje spolek pro podezření z finančních machinací, podezřelých transakcí či narovnávání faktur. Pardubický spolek přišel prý o statisíce korun, které končily v daňových rájích, například na Seychelách. Miroslav Petráň zatím nebyl z ničeho obviněn. Na jeho podivné chování však upozornila účetní spolku Hana Jarolímová, která mu předala dopis, v němž mu o podivných transakcích psala. Petráň údajně vůbec nereagoval a z machinací obviňuje účetní.Petráň však patří k poslancům, kteří přislíbili podporu Karolíně Peake a tím i současné vládě. Stejně tak se spekulovalo o dalším poslanci Ottovi Chaloupkovi, který měl rovněž přejít na stranu Karolíny Peake. I jeho však vyšetřuje policie, která poslaneckou sněmovnu požádala o jeho vydání . Chce ho obvinit z přijetí úplatku.DJka má obavy, že jestli to takhle půjde dál, nebude mít vládu v pátek kdo podpořit. Zatím jedna tematická písnička k pěknému dni.

10:27
Ó Bože, propusť Pussy Riot z vězeníRuskem hýbe proces s členkami punkové skupiny Pussy Riot. Dosavadní postup úřadů dělí ruskou společnost na dvě části. Členkám skupiny vyjadřují podporu umělci, novináři, ale i řada celebrit a obyčejných lidí, kterým přijde nesmyslné, aby ženám za vystoupení - které úřady klasifikovaly jako výtržnictví - hrozilo až sedm let vězení. Úřady navíc nenechaly matky malých dětí vyšetřovat na svobodě, ale uvalily na ně vazbu. Dnes se v Moskvě chystá další díl sledovaného procesu, mělo by proběhnout další soudní jednání. Při tom posledním se před branami soudu sešla demonstrace lidí na podporu Pussy Riot, kterou nakonec musela rozhánět policie a desítky z nich byly zatčeny.Na druhé straně stojí ruská pravoslavná církev, která se nyní velmi zakládá na podpoře muže číslo jedna Putina. V neděli uspořádala církev obrovské shromáždění - k chrámu Krista Spasitele, v němž Pussy Riot uspořádaly svou „modlitbu“, přišlo až 65 tisíc lidí - a patriarcha Kirill brojil proti všem, kdo urážejí svatá místa. Shromáždění bylo spojeno s křížovým pochodem a podle médií bylo největším v novodobé historii Ruska.Pussy Riot posílá DJka na podporu jejich vlastní písničku a proces bude dále sledovat.

11:27
Kácení na Šumavě a blokáda 2012Bude, nebo nebude blokáda? Toť otázka. Správa národního parku Šumava v čele s jejím ředitelem Janem Stráským slibuje, že letos bude určitě kácet stromy napadené kůrovcem méně než vloni a ještě méně než předloni. Ředitel Stráský také říká, že se nebojí opakování loňských protestů, protože se přece bude kácet méně. Podle správy parku pouze na čtvrtině území šumavského parku.Aktivisty z Hnutí duha tím však vůbec neuklidnil. Neboť kácet se bude. Hnutí se na letošní rok již připravuje a od prvního května vyšle do šumavských lesů své hlídky. Ty by měly nejdříve jen sledovat, kde lesníci označují stromy určené k těžbě. Pokud zasáhnou do nejcennějších centrálních území, nebo se rozloha těženého území rozšíří, blokáda bude.Hlavní organizátor loňské blokády Mojmír Vašín říká, že dokud neuvidí na mapách vyznačeno, kde správa plánuje kácet, hrozbu blokády nestáhne. Ochránci a aktivisté se také příští týden chystají sejít s vedením národního parku, aby si o letošní situaci udělali přesnější obrázek. Zatím se ale obávají, že se do sporů dostanou. Náměstek národního parku Jiří Mánek naopak říká, že se do sporu nedostanou. A jedním dechem mluví o lokalitě Na Ztraceném. A přesně toto místo bylo již vloni kamenem úrazu.DJka doufá, že se letos správa národního parku nebude k ativistům chovat tak brutálně jako loni a přikládá jednu lesní píseň z raných dob jedné - nyní již nepříliš oblíbené - české zpěvačky.  

12:10
Šťovíček už se vyjádřil: vládu podpoříBývalý místopředseda Věcí veřejných a starosta Litvínova Milan Šťovíček podpoří vládu při pátečním hlasování o důvěře. Slíbenou podporu však podmínil tím, že vláda bude naplňovat svůj program a také že z horního zákona zmizí možnost vyvlastnění majetku a půdy kvůli těžbě. Šťovíček to dnes řekl serveru iDnes.cz. Z poslaneckého klubu Věcí Veřejných Milan Šťovíček nevystoupí, v hlasování o důvěře však vládu podpoří. A je to pro ni klíčový kůň, neboť jeho hlas bude stoprvním hlasem pro koalici ODS, TOP 09 a platformu okolo Karolíny Peake.Milan Šťovíček byl ve hře od začátku rozpadu Věcí veřejných a debatovalo se o něm jako o jednom z poslanců, kteří Peake podpoří. Dlouho však vyčkával. Nyní pro svůj postup získal podporu stranické buňky VV v Litvínově.

13:20
Orientální příchuťNastal čas oběda. DJka se chystá dát si k němu lilek, co však nabídne vám? Co třeba něco příjemně  relaxačního, poklidného a lehce orientálního jako třeba Cafe del Mar - One Mind´s Eye? Dobrou chuť.

14:48
Hlasování na nečisto a Chaloupkův hlas se počítáPoslanecká sněmovna se sešla a zase se rozpustila. I tak by se dal stručně charakterizovat průběh dnešní první dubnové schůze sněmovny, na které se měla projednávat řada důležitých zákonů a  reforem. Poslanci však sami uznali, že za současné situace, kdy padla koalice a vládě možná zbývají tři dny do konce existence, nemá smysl se pouštět do náročného schvalování. Rozpuštění dnešní schůze iniciovala Karolína Peake a sněmovna si alespoň mohla natrénovat páteční hlasování. Pro rozpuštění schůze bylo 100 poslanců, proti 89.Poměr hlasů na páteční hlasování naostro se postupně dále vyjasňuje. Současnou vládu se totiž rozhodl podpořit dnes již dříve zmiňovaný poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka. Ano, ten, kterého chce policie stíhat za převzetí úplatku, tedy za korupční jednání. Otto Chaloupka neodejde rovnou z Věcí veřejných, vládu při hlasování o důvěře však podpoří. Karolína Peake by ho ráda zlákala ke vstupu do platformy, kterou sestavila. To, že má být tresně stíhaný jí nevadí, říká, že dokud ho Sněmovna nevydá, nemá důvod názor měnit.Zajímavé. DJka si myslela, že Karolínu Peake následovali samí morálně zdatní poslanci bojující proti korupci a snažící se o očistu české politiky. A ti ostatní, nečestní, že zůstali s Vítem Bártou a Radkem Johnem. Ale možná na tom tolik nezáleží.

15:30
Tymošenková hladoví, dozorci ji údajně zbiliBývalá ukrajinská premiérka Julije Tymošenková oznámila ústy svého právnika Serhije Vlasenkova, že drží hladovku. Důvodem by mělo být fyzické násilí, které proti ní použili dozorci. Vlasenko tvrdí, že Tymošenková má všude na rukou modřiny a další na břiše. K násilí podle všeho došlo při pátečním převozu Tymošenkové do Železniční nemocnice v Charkově. Dozorci spolu se zdravotnickou službou převezli Tymošenkovou do nemocnice, ta však odmítla další vyšetření ohledně bolestí zad, a tak ji zase v neděli převezli zpět do věznice. Právník Vlasenkov tvrdí, že ho k bývalé premiérce nechtěli dva dny pustit, neboť se báli, že by viděl stopy násilí na jejím těle.Vedení věznice říká, že zákon o vězeňské službě dovoluje použít fyzickou sílu. Julije Tymošenková prý odmítla v pátek opustit celu a odjet do nemocnice. Prokurátor ale popírá použití násilí, tvrdí, že dozorci Tymošenkovou pouze „nesli“.Julije Tymošenková, která byla odsouzena na 7 let kvůli smlouvě o dodávkách plynu, již uzavřela na pozici premiérky, se obává likvidace. Nyní jí totiž hrozí další odsouzení, minulý týden začal další soud, který jí žaluje z finančních machinací a v případě prokázání viny by jí hrozilo dalších dvanáct let vězení. Tymošenková to považuje za způsob, jakým ji chce Viktor Janukovyč zlikvidovat.Julije Tymošenková je však zároveň důležitou figurkou ve hře a Ukrajina se bude muset rozhodnout. Buď uzavře spojenectví s Ruskem a nebo s Evropskou unií. A pro Evropskou unii je svoboda pro Tymošenkovou důležitým předpokladem podepsání smlouvy o spojenectví.

16:20
Zákon o přímé volbě bude, vláda nevládaKdyž se sněmovna na něčem shodne, tak to bude „na tuty“. To v podstatě řekl premiér Petr Nečas o dalším osudu prováděcího zákona o přímé volbě prezidenta. Ten měli poslanci projednávat na dnešní schůzi, která pak byla zrušena. Premiér však potvrdil, že i když vláda v pátek padne, sněmovna ještě v pátek odpoledne zákon schválí tak, aby ho následující týden na schůzi sněmovny 2. května mohli poslanci schválit ve třetím kole. Hned další den by se pak sněmovna rozpustila, aby mohly být vyhlášeny předčasné volby.Premiérova slova potvrdili i zástupci sociální demokracie, kteří sami mají na přímé volbě zájem.

17:10
Která česká komedie je podle vás nejlepší?Kulový blesk, Kouř, Samotáři, Adéla ještě nevečeřela, nebo něco úplně jiného? Redakce Respektu si v pátek zahlcovala své emailové schránky několik hodin nekončící diskusí na téma: Jaká je nejlepší česká komedie? Nakonec se nám podařilo shodnout se na jakémsi desetimístném žebříčku, pravda, někteří s výsledkem nebyli zcela spokojeni, neboť museli oželet své oblíbené filmy.O úrovni české komedie píše v aktuálním vydání Respektu kolega Kamil Fila, v článku Jeden Hnátek nestačí. A kolegyně Naďa Straková vyrobila webovou podobu zmíněného redakčního žebříčku, v které mohou hlasovat všichni naši čtenáři. Nenechte si tedy ujít rubriku Nenechte si ujít a v ní anketní žebříček.Tady je nenápadná návodná písnička.

17:35
Žádný soud s Pussy Riot se nekonalOmlouváme se čtenářům dnešního DJe, ale dnes se žádný soud s Pussy Riot nekonal, jak upozorňuje naše kolegyně z Moskvy. ČTK, která zprávu vydala, ji prý už stáhla. Bohužel zůstala na ČT24, která ji převzala, mylně viset po celý den. A jestli ji nesundali, visí tam až do dnes.To nevadí, dáme si další píseň od této ne zrovna sehrané, ale o to odvážnější kapely.

17:45
Vlci, ulice a pěkný večerDJka si pomalu balí kotouče, děkuje všem za pozornost a vyráží na kole podívat se, jestli někde neuvidí nějaké ty vlky… Při té příležitosti našla na závěr jednu povedenou hiphopovou písničku o vlcích a lvech. Zítra ráno si nalaďte kolegyni Kateřinu Mázdrovou, která vás provede zítřejšími událostmi. Pěkný večer!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].