Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 28. 11. 2012

Neodstoupím, budu bojovat. (Václav Klaus během sarajevského atentátu) • Autor: Ludvík Hradilek
Neodstoupím, budu bojovat. (Václav Klaus během sarajevského atentátu) • Autor: Ludvík Hradilek

08:00
Dobré ráno s Jaroslavem ŽákemPěkné ráno, je středa 28. listopadu. Dnes má být poměrně teplo, v Čechách zataženo s občasným dešťem, na Moravě možná místy vykoukne i sluníčko. Svátek má René. Z dnešních výročí DJ vybírá nedožité 106. narozeniny Jaroslava Žáka, autora nejen "Študáků a kantorů", ale také třeba knihy Konec starých časů o převratu v roce 1948, kterou psal tajně tužkou v lesním srubu. Je to veselá taškařice, ze které ovšem mrazí. DJ z ní vyčetl, že kdyby v únoru 1948 vyjel z kasáren byť jen jeden tank, třeba bez munice, ale pod nekomunistickou vlajkou, mohly se dějiny Československa ubírat úplně jinou cestou.Ať už je to správný výklad historie či nikoliv, je to naštěstí za námi. Aby DJ dodal čtenářům trochu energie do dnešního dne, posílá tuhle písničku od Radůzy.

08:40
Mikrobi pod antarktickým ledemZpráva pro ty, jimž by snad připadalo, že dnes zase tak teplo není: vědci objevili mikroskopický život v ledovém antarktickém jezeře Vida, zmrzlém až na dno. Při teplotě -13 stupňů Celsia tu vegetuje bez kyslíku, v ledu narušeném pozvolným prouděním ledové kaše šestkrát slanější než mořská voda. „Kaše“ zřejmě reaguje s podložím bohatým na železité sedimenty, při čemž vzniká vodík a oxid dusný. Je možné, že mikroorganismy, žijící v jezeře již nejméně 2800 let bez kontaktu s vnějším světem, získávají energii právě z produktů reakcí mezi slanou kaší a podložím. Pokud to tak skutečně je, možnost výskytu života v kosmu - třeba na Jupiterově měsíci Europě - je opět o něco reálnější.Další informace zdezde. A písnička je tady: (Marillion) 

09:30
Vzhůru do Görlitzu!S pozoruhodnou zprávou přichází dnešní MF Dnes: vymírající saské město Görlitz, „Český Krumlov“ severu, nabízí komukoliv, kdo se do něj přistěhuje, zdarma MHD na čtvrt roku a elektřinu na měsíc. „Vítáme všechny, kdo se k nám chtějí přistěhovat. Z Čech, Polska nebo i jiných zemí,“ cituje deník tamního magistrátního úředníka. Zní to jako z krásného snu o nové kosmopolitní Evropě.Z komentáře Lidových novin se dozvídáme, že je tento deník proti chystané nové fázi programu Zelená úsporám. Víme už, že Lidové noviny jsou také proti pomoci Řecku, užší intergraci EU, zvolení Baracka Obamy americkým prezidentem (prý jím Amerika nastoupila cestu k úpadku) a podobně, takže nás to nepřekvapuje. Třeba se jednou dozvíme i to, pro co vlastně Lidové noviny jsou.Hospodářské noviny píší o tom, které nemocnice jsou v Česku nejlepší. Kupodivu nezvítězila Homolka, ale Karvinská hornická nemocnice. Právo otevírá článkem s titulkem „Ponižující veřejná služba zrušena“ o včerejším rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil robotu pro nezaměstnané.A (nejen) pro ty, kdy by snad dnes nechtěli číst noviny, připojujeme písničku: Oldřich Janota

10:15
Nový Zéland zachvátila „hobitománie“Pro Středoevropana to zní jako zpráva z budoucnosti, nicméně je to tak: dnes večer se na Novém Zélandu odbyla premiéra prvního dílu nového filmu Petera Jacksona Hobit. Podle BBC se kolem kina v metropoli Wellington, jehož vchod byl upraven jako vstup do hobití nory, shromáždilo na 100 tisíc fanoušků.DJ se na nový film těší, neumí si ovšem dost dobře představit, jak dokázal Jackson z téhle křehké a poměrně krátké pohádky vykřesat třídílnou hranou ságu. Dozvědět se to můžeme 13. prosince, kdy bude mít film „Hobit: Neočekávaná cesta“ premiéru v Česku

10:45
Chceš říct, soudruhu kapitáne… dvě dávky?Pozoruhodný rozhovor otiskují na svých webových stránkách Hospodářské noviny, které zjistily, že Václav Sloup, muž, který příští čtyři roky povede v Karlovarském kraji resort školství, působil 20 let u jednotky pohraniční stráže, kde zastával funkci politruka a staral se o výživu psů.K nové odpovědné funkci panu Sloupovi gratulujeme a těšíme se, že se do západočeských škol opět vrátí tyto zajímavé besedy.

11:15
Ministr Vondra zřejmě rezignujeMinistr obrany Alexandr Vondra se chystá v poledne rezignovat. Uvedl to server IHNED.cz. Z původní sestavy vlády tak z ODS zůstává už jen premiér Nečas. Důvody Vondrova kroku nejsou známy, dlouhodobě je však kritizován pro kauzu ProMoPro, vyšetřování osudu půl miliardy korun, vynaložených na přípravu českého předsednictví EU. Vondra byl tehdy místopředsedou Topolánkovy vlády pro evropské záležitosti.K tématu Respekt.cz připravuje komentář od Jaroslava Spurného. Sledujte náš web!

12:10
„Pane Klausi, odstupte“ aneb výročí „Sarajeva“Dnes je to přesně 15 let od tzv. sarajevského atentátu, události, která změnila Václava Klause, ODS i celou společnost. Právě 28. listopadu 1997 před novináře předstoupili vlivní členové ODS Jan Ruml a Ivan Pilip a vyzvali svého předsedu k rezignaci. Důvodem bylo silné podezření, že strana má ve Švýcarsku černé konto, pověst ODS poškozovala i aféra s mrtvými dušemi - „dárci“ peněz Lájosem Báczem a Radžívem Sinhou. Klaus, jehož zpráva o vzpouře ve vládě i jeho vlastní straně zastihla v Sarajevu, se však vzepřel a pustil se do boje, v němž za cenu rozštěpení strany zvítězil. Čtenářům, kteří by se chtěli dozvědět více, nabízíme článek Marka Švehly a Jaroslava Spurného z roku 2007 a doporučujeme též dokument Papírový atentát, který web Respektu uvedl v předpremiéře v listopadu 2007.V událostech kolem „Sarajeva“ lze zřejmě hledat kořeny dnešní Klausovy nesmiřitelnosti a zaslepenosti, s jakou se usilovně snaží rozeštvat zemi. Doufejme, že se kauza „atentátu“ konečně uzavře alespoň v březnu 2013, kdy politický vliv tohoto muže snad zeslábne pod bezpečnou mez.K tématu jsme pro vás ještě připravili fotogaleriiv kostce zachycující tehdejší bouřlivé události.

13:15
Vesmírné rappování k oběduČtenářům, kteří mají v době oběda chuť přemýšlet o temné hmotě ve vesmíru, nabízíme „Dark Matter Rap“.

14:05
Neměli jsme dost pokory, přiznal provozovatel FukušimyFirma TEPCO, provozovatel jaderné elektrárny Fukušima, neměla před jadernou havárií dostatek pokory, aby si v plném rozsahu připustila skutečné riziko plynoucí z hrozících přírodních katastrof. Nikdy také nepožádala experty mimo svůj vlastní tým, aby pomohli s plánováním, jak důsledkům přírodních pohrom čelit. Před americkými experty, kteří v Japonsku studují příčiny fukušimské havárie, to předevčírem přiznal Akira Kawano, generální ředitel firmy. Jeho společnost podle něj také nikdy otevřeně nepřiznala veřejnosti ani úřadům své skutečné obavy, co se může stát, pokud udeří katastrofa typu předloňského zemětřesení.Vzácná slova sebekritiky, svět ovšem tohle všechno v podstatě dávno ví. Na této zprávě časopisu Science je nejpozoruhodnější, že Američané v Japonsku oficiálně studují, jak se z fukušimské tragédie mohou poučit operátoři jaderných elektráren. Neměl by se po letenkách do Tokia poohlédnout také ČEZ?A tady je písnička: Nick Cave

15:15
Patří budoucnost nesmrtelným medúzám?Magazín New York Times zveřejnil rozsáhlý článek o drobných mořských medúzách Turritopsis dorhnii, které, jak se zdá, objevily tajemství nesmrtelnosti: za nepříznivých podmínek dospělý jedinec začne mládnout, až nakonec dospěje do stádia polypu, nejranější vývojové fáze. Je to podobné, jako kdyby slepice omládla tak, až se stane vejcem. Poté může život tohoto organismu začít nanovo. Během omlazování dochází k proměnám buněčných typů podobným těm, které u lidí prodělávají kmenové buňky.Vědci nedávno zjistili, že se tito polypovci (třída žahavců) úspěšně šíří po celém světě coby úspěšný invazivní druh. Vydatně je v tom podporují nákladní lodě, které vypouštějí do oceánů tzv. balastní vodu nabranou v jiné části světa (vozí ji kvůli zátěži). V budoucnu se teoreticky může ukázat, že nesmrtelnost je tak obrovskou evoluční výhodou, že tito polypovci převálcují ostatní organismy.Lidé každopádně mohou jen závidět. Nebylo by to špatné: když už to dál nejde, rychle se změnit v kojence a začít znovu. A tady je k tomu písnička - Pearl Jam.

16:20
Policie chce zabavit peníze Věcem veřejnýmTéměř čtyři miliony korun chce dle serveru Novinky.cz zabavit protikorupční policie Věcem veřejným. Má jít o peníze z trestné činnosti - krácení daně při obchodech s pohonnými hmotami. Mezi obviněnými v této kauze je totiž i loňský sponzor VV, advokát Daniel Musil.A my máme tip pro Radka Johna - není to zajímavá kauza k rozkrytí pro jeho nový investigativní televizní pořad?

17:05
Egyptští soudci ve stávceSoudci v Egyptě vyhlásili stávku na protest proti nedávnému dekretu prezidenta Muhammada Mursího, jímž justici znemožnil zasáhnout proti svým opatřením, a tedy dle kritiků nepřípustně posílil svou moc. Odvolací a kasační soudy tak v zemi nebudou fungovat, dokud Mursí dekret, podle nějž nemůže žádný soud zvrátit prezidentovo rozhodnutí, neodvolá nebo nezmírní. Dekret také vyvolal vlnu veřejných protestů v Káhiře, Alexandrii a dalších egyptských městech. Konkrétně se v kritizovaném dokumentu například píše, že se nelze odvolat proti Mursího ústavním dekretům, nelze rozpustit shromáždění, které připravuje novou ústavu, ani horní komoru parlamentu a prezident je oprávněn k jakýmkoliv krokům na „obranu revoluce“ a ochranu státní suverenity a národní bezpečnosti.A protože se o Africe zpravidla píše jen v negativních souvislostech, posílá DJ na závěr dnešní relace čtenářům klip o tom, jak Afrika pomáhá Norsku a přeje hezký večer.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].