Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 24. 10. 2012

Na původu záleží (Clark Kent) • Autor: Profimedia.cz
Na původu záleží (Clark Kent) • Autor: Profimedia.cz

07:43
Vstáváme s NinouPěkné ráno všem.Vítejte ve dni, který se do kalendáře zapsal například sovětskou invazí do Maďarska (1956), operací Antomony (1942) nebo podpisem Svatováclavské smlouvy (1517) a který se zapíše jako den, kdy se český premiér Petr Nečas setká s prezidentem Republiky Kazachstán Nursultanem Nazarbajevem a ještě mnohými jinými událostmi, jež pro vás zmapujeme. Na obloze se nám to mračí a mračit ještě pár dní bude. Svátek má Nina a tak si hned jednu dáme.

08:20
Salačová začala mluvit o kauze RathObviněná kladenská podnikatelka Ivana Salačová z korupční kauzy poslance Davida Ratha začala vypovídat o skutečnostech týkajících se tohoto rozsáhlého korupčního případu, hlásí Právo. Tomu to řekl státní zástupce Petr Jirát. Tím, že sdělila v případu, do kterého je zjevně zapleteno daleko více osob, zásadní informace, se Salačové změní status na tzv. spolupracující vězenkyni. Již v červenci při výslechu vyložila systém pochybného zadávání zakázek. Nyní popsala přesněji role ostatních obviněných, zmínila nová jména, například kladenského podnikatele Vladimíra Procházku. Spoluprací si Salačová vysloužila nejen změnu statusu, ale také mírnější trest než deset let, které ji hrozily.Rolling In the Deep

09:00
Napadená Albrightová: Vypadněte!Úterní křest knihy „Pražská zima“ Madeleine Albrightové v pražském Paláci Luxor provázely nadávky a létající plakáty, informují exkluzivně Lidovky.cz. Skupinka demnsotrantů častovala bývalou americkou ministryni zahraničí nepěknými slovy a poté na ní začala házet plakáty, které si s sebou přinesla. Mladá žena si vše točila na kameru. Podle zpráv na sociálních sítích Madeleine Albrightová zůstávala v klidu, jen jim v jednu chvíli řekla hezky česky „Vypadněte“.DJ se musí přiznat, že takovéto manýry ji připomínají Rusko, kde se s podobnými protesty také setkala. Každý má právo na protest a nesouhlas, ale tato forma nesouhlasu ji připadá zpátečnická, nekultivovaná, hloupá. Asi jako celá skupinka lidí, která do Luxoru dorazila. Ostatně takhle je popsal fotograf Tomki Němec: „Komunistická sociálně bolševická bojůvka z KSČM plus partička levičáků s "beďary na tvářích“..
Get Back (where you once belonged)

10:00
USA volá po stabilitě v LibanonuHlavní stránka BBC přináší zprávu o tom, že USA stojí při libanonské vládě, která se snaží o utvoření nové koaliční vlády. Mluvčí americké diplomacie Victoria Nuland varuje, že vládní vákuum ohrožuje stabilitu země. Po smrti šéfa rozvědky generála Visáma Hassana, který byl kritický vůči syrské vládě Bašara Assada, vypuklo v zemi mezi prosyrskými a protisyrskými skupinami násilí. Opozice viní ze smrti generála libanonskou vládu a žádá, aby odstoupil premiér. Ten demisi nabídl, ale prezident ji nepřijal.DJ jaksi nechápe, proč je tato zpráva na stránkách BBC jako otvírák, když kromě slovní podpory USA v ní nestojí jinak nic nového. Nejspíš jde o to vyslat signál do světa, jak už u těchto zpráv bývá. Pravdou zůstává, že situace v Libanonu je napjatá a kdo ví, kam toto napětí ještě povede. V ruském ústředí se nejspíš tak trochu radují, protože na tohle přesně upozorňovali, když se jim nechtělo podpořit rezoluci OSN týkající se Sýrie. Jinými slovy na tohle se vymlouvali, že… DJ má v Libanonu v křesťanské čtvrti, kde bomba vybuchla, kamarádku, posílá ji proto tuto písničku od její oblíbené zpěvačky kd lang.

10:56
Tady je Gabčíkovo aneb stromy jsou zelené, tráva je, voda je, ryby jsou…Před dvaceti lety začalo na Slovensku fungovat sporné vodní dílo Gabčíkovo. S přehrazením Dunaje tehdy přišel jako první Július Binder, tehdejší šéf podniku Vodohospodářská výstavba. Stavba měla chránit okolí Dunaje před záplavami, ulehčit lodní dopravu a vyrábět velké množství elektřiny.„Mluvit o Gabčíkovu jako o špatném díle mohou jen hlupáci nebo lidé, kteří nevědí svůj názor prosadit jiným způsobem. Argumenty jsou jednoznačné: stromy jsou zelené, tráva je, voda je, ryby jsou…," řekl Českému rozhlasu Július Binder. Za svůj projekt i postoj si vysloužil Ropáka roku.Trocha historie: v roce 1977 uzavřelo Československo s Maďarskem smlouvu o úpravě toku Dunaje. Kromě přehrady ve slovenském Gabčíkovu se měla postavit i maďarská část Nagymáros. Maďaři ale pod tlakem protestů od smlouvy odstoupili a Slovensko dokončilo jen náhradní variantu.Obě se soudí o odškodné a nesmířil je ani Mezinárodní soudní dvůr v Haagu, který před 15 lety potvrdil, že původní smlouva stále platí.

12:06
Česko ženám nepřejeV čerstvě vydaném žebříčku Gender Gap Index lze vyčíst jednu skutečnost: v prosazování rovnoprávného postavení žen a mužů ve společnosti nemají severoevropské země ve světě konkurenci.Gender Gap Index každý rok vydává Světové ekonomické forum (WEF). Zkoumá v něm, nakolik je mají ženy a muži stejné příležitosti v oblasti zdravotní péče, vzdělání, účasti v ekonomice a politice. Česko si od loňské roku sice polepšilo o 2 příčky, přesto zůstává na ostudném 73. místě. Před ním je Slovensko, Čína, Polsko, Rumunsko a další. Žebříček zahrnuje 135 zemí a na poslední místě se umístil Jemen.Do první desítky, kterou ovládají evropské země, se dostaly dvě rozvojové země: Filipíny a Nikaragua. O postavení žen v Nikaragui toho DJ mnoho neví, o Filipínách zas docela dost. Tahle asijská ostrovní země se může pochlubit velkým množstvím žen na vysokých pozicích, včetně v mediálním světě (rys u nás ne tak často vídaný) a také už měly dvě prezidentky (u nás zatím jen sen). O tom, proč Filipíny zcela vybočují z regionálního i celosvětového trendu ženy v důležitých pozicích neobsazovat a nevolit, se už brzy dozvíte v rozhovoru s uznávanou filipínskou novinářkou a editorkou Marites Vitug, která byla letos hostem konference Forum 2000.Filipínkám a Nikaragujkám gratulujeme a posíláme jim tuto píseň. DJ si právě uvědomila, že od rána pouští podvědomě jen ženské interpretky. A tak se teď rozhodla, že u toho zůstane.

13:08
Žena Viktora Buta sbírá peníze. Chystá aukci osobních věcí z vězeníA další zpráva je zase o ženě: manželka Viktora Buta, ruského obchodníka se zbraněmi, odsouzeného americkou justicí na 25 let odnětí svobody právě za obchod se zbraněmi, začíná podle svých slov sbírat prostředky na pomoc všem ruským vězňům odsouzených v zahraničí.Podle ruské stanice BBC obhájce Viktora Buta požádal ruského velvyslance v USA o finanční pomoc, jelikož rodina Viktora Buta už nemá dostatek prostředků na obhajobu. Podporu myšlenky fondu, který se bude jmenovat Čužbina, vyjádřilo i ministerstvo skrze Aleksandra Lukaševiče. Ten řekl: „V poslední době jsme se příliš často stali svědky pronásledování Rusů v otevřeně vymyšlených kauzách bez toho, aby byly dodržovány právní normy.“V polovině prosince Anna But uskuteční v Moskvě aukci osobních věcí svého chotě, které jí vrátili v thajském vězení.Tady se nabízí dvě otázky - jednak zda nasbírané prostředky půjdou na podporu i jiným vězňům než jen Viktoru Butovi, a pak, co to asi bude za osobní věci? Holící strojek, kniha, upocené tričko? Zbrzděme radši naši fantasii a nechme se překvapit. Zemfira

13:42
Superman: Clark Kent už nechce být novinářemSuperman se vzdává své kariéry, píše se na stránkách BBC. Alter ego Clark Kent už nechce pracovat pro Daily Planet, které v Metropolisu vychází od 40. let. Vydavatelství DC Comics, jenž příběhy Supermana vydává, se nechalo slyšet, že Kent tím protestuje proti novému trendu v mediálním světě, kdy seriozní zprávy nahrazují zábavné zprávy, jinými slovy tzv. infotainment. Vydavatel také naznačil, že Kent se možná stane bloggerem.„Proč to mám být zrovna já, kdo má vypadat jako stárnoucí ubožák, s inkoustem na rukou, který stále ještě věří, že zprávy by měly být, no, co jiného, než zprávy?“ měl prohlásit samotný zklamaný Kent.  Někteří čtenáři pod článkem BBC nepochopilii ironii této zprávy. Nad budoucností médií se ve svém sloupku zamýšlí Silvie Lauder.

14:56
Sběr podpisů pro Vladimíra Franze přerušen. Někdo je udalSběr podpisů pro uchazeče o prezidentské křeslVladimíra Franze byl dnes v odpoledních hodinách na Praze 5 přerušen policií, která dostala údajně od někoho tip, že sběratelé nemají řádné povolení pro zábor pozemku. V takovém případě prý police neodkrývá, kdo tip poskytl. Sběratelům hrozí až padesátitisícová pokuta.DJ by zajímalo: 1) v jakém případě policie své tipaře odkrývá, a 2) kdo asi tak mohl vědět, že sběratelé podpisů nemají řádné povolení. Tipne si, že běžný občan to nebyl… Tipne si někdo něco jiného?Tipaři posíláme tuto hnědou písničku.

16:03
Půl století s Bondem aneb bondománie v LondýněLondýn včera odpremiéroval další pokračování slavných bondovek. Třiadvacátý díl série se jmenuje Skyfall a hlavního hrdinu s antihrdinskými rysy hraje už potřetí Daniel Craig. Tense  k velkolepé londýnské premiéře, jež se zúčastnil i princ Charles s chotí Camillou, vyjádřil slovy: „Tohle je moje třetí premiéra a zatím je největší a nejlepší.“Velkolepost této bondovské slávy se kromě červeného koberce a slavných celebrit v zářivých a drahých kostýmech projevila i v ceně vstupenky - pár dní před premiérou cena lístků vylétla až na 1000 liber, přičemž původní cena byla 50 až 75.Mezi bondofily se vede debata, ještě živější než kdy předtím, kdo z představitelů agenta 007 neohroženého muže, který vždy včas zasáhne a všechno úspěšně vyřeší a mezitím stačí svést několik krásek, byl nejlepší. Zdá se, že Sean Connery pořád vede, i když je mu úctyhodných 82. James Bond ale nestárne, to přece víme všichni.Zajímavé je slyšet i od samotných tvůrců, že chtěli natočit nejlepší bondovku všech dob. Člověk si až říká, zda to znamenák, že všechny ty po ní už budou jen horší. Zda se jim úkol podařil splnit, si můžete přečíst v recenzi Kamila Fily v příštím čísle. Prozatím si dáme trailer i s již dnes hranou Adele - klip, který za necelý měsíc stačil nasbírat přes 37 milionů kliků. 

16:37
Syrská vláda souhlasí s dočasným příměřím, jenže…Syrská vláda údajně souhlasí s dočasným příměřím. Ohlásil to dnes v Káhiře mezinárodní zmocněnec z Arabské ligy Lachdar Brahímí. Podle něj k dočasnému přerušení bojů na muslimský svátek oběti - Íd al adhá - daly svolení i některé rebelské skupiny. V zemi by tak mohl začít politický dialog, doufá Brahímí.Jak upozorňuje korespondent BBC Jon Leyne, ve vzduchu stále zůstává, kdy třídenní svátek Íd al adhá začíná - nekteré muslimské země ho slaví od čtvrtka, jiné až od pátka. Navíc syrská vláda konečné rozhodnutí učiní až ve čtvrtek a k tomu souhlas daly jen některé rebelské skupiny. Takže ačkoli tady zasvitl plamínek naděje, pořád není jisté, zda se rozhoří v něco silnějšího, pozitivnějšího.

17:09
Sněmovna vrátila návrh rozpočtuSněmovna dnes neschválila rozpočet na příští rok a vrátila ho vládě k přepracování. Vyhověla tak ministru financí Miroslavu Kalouskovi, který ji o tento krok požádal poté, co se ODS nedohodla se svými členy na změnách v daňovém balíčku. Nový rozpočet by měl být hubenější, přičemž škrty by se měly pohybovat kolem 20 miliard korun.V původním návrhu rozpočtu, který poslala vláda do sněmovny, se počítalo se schodkem 100 miliard korun, což odpovídá 2,9 procenta HDP. Celkové výdaje rozpočtu na příští rok ministerstvo financí původně naplánovalo na necelých 1,185 bilionu a příjmy na 1,085 bilionu.Bývalý viceguvernér ČNB Luděk Nidermayer míní, že nejlepší by bylo škrtat v provozních výdajích státu, které nevytváří žádnou dodatečnou hodnotu. „Typicky náklady na údržbu armádní techniky, které se počítají ve stovkách milionů ročně,“ uvedl pro ČT.Nový návrh má vláda předložit do 23. listopadu.

17:25
Rozloučení se Straussem a navigacíMilí čtenáři, nastal čas rozloučení. DJ se za chvíli odebere do divadla a tak si na konec dovolí místo hudby přidat divadelní hru, ale nebojte, je jen minutová a minuta nikoho nezabije. Strauss a navigace. Příjemný poslech a zítra ráno se těšte na kolegu JHV.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].