Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 12. listopadu 2014

Nové vybavení: Pozorovatelé opakovaně viděli kolony s těžkou vojenskou technikou v okolí Doněcku. Moskva popírá, že by šlo o jejich jednotky. • Autor: ČTK
Nové vybavení: Pozorovatelé opakovaně viděli kolony s těžkou vojenskou technikou v okolí Doněcku. Moskva popírá, že by šlo o jejich jednotky. • Autor: ČTK

07:59
Dobré ránoDnes má být polojasno nebo zataženo, pořád ale velmi teplo, až 15 stupňů. Na severovýchodě Česka možná až 17 stupňů. Pro srovnání – 12. listopadu 1989 se teploměr v Praze Klementinu vyšplhal nejvíc na 2,5 stupně. Dvanáctého listopadu 1945 se narodil oblíbenec vašeho dnešního dídžeje Neil Young. Tak si ho při dobré paměti hned zahrajme.

09:05
Pravicoví radikálové na ústupu?Nová zpráva ministerstva vnitra tvrdí, že v Česku výrazně ubyla aktivita pravicových extrémistů. Z padesáti šesti extrémistických akcí, které policie ve třetím čtvrtletí letošního roku zaznamenala, jich nahnědlé spolky organizovaly pouze třináct, zbytek jde na vrub radikální levice. Navíc na pravicové portesty chodí podle policie méně lidí než v minulostí. Účast nezvedají ani jejich protimuslimské akce, které si v poslední době oblíbili. Ministrstvo vnitra tento vývoj vysvětluje mimo jiné tím, že pravicoví extrémisté mají málo peněz na pořádání větších protestů. Pomoc dobrovolníků také zřejmě není, co bývala.Pusťme si tedy trendově takové ne úplně nesympatické levicové radikály.   

10:19
Ukrajina: další tanky a lidi na seznamInformace a různá vyjádření kolem situace na Ukrajině jsou někdy - mírně řečeno - nepřehledná. Německá kancléřka Angela Merkelová včera prohlásila, že EU nechystá zpřísnění sankcí, prý možná pouze rozšíří seznam sankcionovaných lidí. Například o ty, co organizovali nelegální volby na východě Ukrajiny. Jinak se chce soustředit na to, aby se zastavily boje. Jako by ale právě k tomuto cíli, tedy zastavení bojů, od začátku nemířily i sankce. Přitom i přes dnešní sankce a jejich působení se boje na východě Ukrajiny opět rozjíždí. Rusko poslalo přes hranici desítky tanků a neznámý počet vojáků, zřejmě díky tomu se bojuje opět i v centru Doněcku. Uklidnění krize je tedy v nedohlednu.  Pusťme si něco veselého. 

11:34
Prachař odchází v maovském stylu a Babiš ví, co děláSobotkovu vládu postihla výměna dalšího ministra a nás možná zajímavá zpráva o tom, jak vlastně svoje lidi ve vládním kabinetu vyměňuje Babišovo hnutí ANO. Běžně to chodí tak, že ministra odvolá premiér nebo de facto předseda koaliční strany. Předstoupí před veřejnost a vysvětlí věcné důvody. Tím se také přihlásí k odpovědnosti. V ANO ne. Ministr dopravy Antonín Prachař si skoro ve stylu maovské veřejné sebekritiky posypal hlavu popelem. Ovšem ne za vedení resortu, ten podle něj funguje v některých ohledech nejlépe „za poslední roky“, jako třeba Ředitelství silnic a dálnic. Prachař zpytuje svědomí za to, že se „v poslední době stal terčem jakýchsi kritik“. Vedle stál Prachařův nadřízený, šéf ANO Babiš. Celé to poslouchal a pak jen oznámil jméno nástupce - Dana Ťoka, ředitele společnosti SKANSKA. Tahle rychlá výměna ale nekoresponduje s tím, co Prachař v úřadu dělal. Ještě do posledních chvíle si počínal jako sebejistý vládce, třeba když v pondělí odvolal ředitele státních drah. Babiš tehdy prohlásil, že ministr partně ví, co dělá. I Babiš patrně ví, co dělá, je to před námi dost časti tají. Ve chvíli, kdy Prachař „věděl, co dělá“, už Babiš musel poměrně přesnou představu o jeho odvolání a patrně i nástupci. Tady je hudba. 

13:28
„Historická“ dohoda mezi Čínou a USANynější Obamova návštěva v Číně přinesla dohodu o snižování emisí skleníkových plynů, kterou aktéři označují za historickou. Detaily ale nejsou zcela jasné. Obama prohlásil, že jeho země sníží do roku 2025 emise o 26–28% ve srovnání s rokem 2005. Čína ale žádná čísla objasňující její cíl nesdělila. Její činovníci pouze prohlásli, že v roce 2030 budou čínské emise vrcholit a pak se začnou snižovat. I tak by to byl ale první závazek stran emisí, který by Čína učinila. Přitom experti se shodují, že bez jejího angažmá se dohody o redukci emisí zásadně nepohnou. Čína momentálně vypouští téměř třetinu světových emisí a toto číslo se bude zvětšovat. Pro stovnání: USA 15%, EU 10%, Indie 7%, Rusko 5%. Je ovšem otázka, nakolik Obama přesvědčí svoji republikánskou opozici. Američtí politici  až dosud odmítali emisní závazky právě s argumentem, že něco podobného musí učinit i Čína. Teď hudba

14:52
Bruselák v Havířově se s námi loučíNádraží v Havířově, postavené v šedesátých letech v tzv. bruselském stylu, se bude po dlouhém sporu zřejmě bourat. Ministertstvo kultury totiž neuznalo  námitku České komory architektů, že jde o velmi cennou stavbu, která jako jedna z posledních reprezentuje poměrně krátké období, během něhož se v Československu tento styl používal. Ministerstvo kultury v něm naopak vidí relikt minulého režimu, jehož hodnota je sporná. Spor se točil vlastně kolem nádražní haly, kterou architekti považovali  během chystané přestavby nádraží zachovat. To se teď ale zřejmě nestane. Ministerstvu kultury posíláme tuto písničku. 

16:03
Jaroslav Gorbaněvský by nic Zemanovi posílat nemělPrezident Miloš Zeman podle svého mluvčího zareagoval na kritiku syna již zemřelé ruské disidentky Natajle Gorbaněvské. Jaroslav Gorbaněvský Zemanovi vyčetl, že pokud nebyl schopný v nedávných Hovorech z Lán říct vůbec nic ve prospěch ruských politických vězňů současnosti, patrně ani nemyslel upřímně vyznamenání, které 28. října uděllil Gorbaněvské jako jedné z osmi statečných, kteří 25. srpna protestovali proti okupaci Československa na Rudém náměstí v Moskvě. Lidovky.cz píší, že Zeman podle mluvčího Jiřího Ovčáčka Gorbaněvského požádal, aby mu tedy dodal informace, o kterých politických vězních v nynějším Rusku mluví. Jedno vysvětlení může být, že na Pražském hradě patrně nemají internet, aby si mohli zmíněné informace najít sami. Spíš ale bude problém jinde. Internet mají, akorát nevěří „metodice“, podle níž se nynější ruští političtí vězni posuzují. Dnešní autoritativní nebo totalitní režimy Putinův nevyjímaje jsou už totiž chytřejší a své kritika často zavírají za tzv. běžné kriminální delikty (výtržnost v chrámu, tunelování apod.). K nalezení politického podtextu tedy člověk musí projevit minimum zdravého úsudku, znalosti prostředí a také dobré vůle. Všechno to ale dosud Zemanovi chybělo. Jaroslav Gorbaněvský by tedy udělal dobře, kdyby na Pražský hrad nic neposílal a Zemana nechal, ať si celou věc napřed urovná ve své hlavě. Na Hrad posíláme hudební pohlednici

17:00
Hurááá, máme se dobřeMáme se dobře, máme se dobře, máme se dobře… Tahle věta se neomrzí. Zvlášť když si jí Češi říkají po letech lavírování, jestli vůbec změna režimu stála v roce 1989 za to. V dnes zveřejněném průzkumu agentury STEM to prohlásilo 64 procent Čechů, nejvíc za posledních dvacet let. Za spíš špatnou vidí svojí životní úroveň 28 procent lidí a za velmi špatnou 4 procenta. Mezi vysokoškoláky je dokonce 83 procent spokojených lidí. Všem posílám tuhle písničku a srdečně se loučím. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].