Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 5. 3. 2012

Díky, Stanislave, byla to skvělá práce. Skvěle si je všechny očerňoval! (Putin a šéf jeho předvolební kampaně, režisér Stanislav Govoruchin) • Autor: Profimedia.cz
Díky, Stanislave, byla to skvělá práce. Skvěle si je všechny očerňoval! (Putin a šéf jeho předvolební kampaně, režisér Stanislav Govoruchin) • Autor: Profimedia.cz

07:59
Věci osobníDobré ráno při prvním březnovém pondělku s datumem 5. března. Dnešní den místo v kalendáři patří Kazimírovi, jménu slovanského původu, zahrnujícímu v sobě čínský princip protikladů jing a jang: jde totiž o složeninu slova „kazi“ - ničit, kazit, a „mír“ - pokoj, klid. V posledním století jeho obliba značně upadala a svátek dnes slaví jen asi 200 nositelů tohoto jména. Pokud čtou Respekt, tak jim touto cestou přejeme hezký svátek.Pohled za okna navozuje optimistickou náladu, i ranní „výkmit“ se psem za lehkého mrazíku se již obejde bez kožichu a rukavic. Maxima z roku 1998 - 17,9 stupňů Celsia - dnes teploty nedosáhnou, naštěstí ale ani historického minima z roku 1971, kdy bylo naměřeno minus 14 stupňů Celsia. Nejvyšší teploty by dnes měly být mezi přijatelnými 5 a 9 stupni Celsia.Dneškem začíná celotýdenní soudní maraton, který by měl rozhodnout to, zda „superguru“ Věcí veřejných Vít Bárta své spolustraníky uplácel, či jim „jen“ půjčoval. Obálkovou kauzu odstartovali véčkaři Jaroslav Škárka a Kristýna Kočí minulý rok na konci března. Před soudem bude vypovídat řada vládních špiček od poslanců po ministry. V případě, že by se prokázalo, že šlo o úplatky výměnou za loajalitu, hrozí Bártovi až šest let za mřížemi, ovšem trest hrozí i Škárkovi, který část peněz od Bárty údajně utratil.A k poslechu duo Diakritika - hiphoperky BioMasha a MC Taktika. Bohužel jejich nahrávka Kočičí rap/ Věci osobní o dokonalých, mladých a krásných členkách politické strany, které před volbami lákají na „eroticko-ekonomický“ program, jenž zajistí blaho voličů, je ve špatné kvalitě, takže klip Nedostupná.

08:30
Letem víkendovým světemPokud jste si dali přes víkend informační dietu, dobře jste udělali, odpočívat se má a musí!Ve zkratce tedy hlavní události:– O vítězi ruských voleb Vladimiru Putinovi bylo víceméně jasno od začátku, řešilo se jen, zda se mu to podaří v prvním, nebo až ve druhém kole. Většinový ruský volič „nezklamal“ a na dalších šest let do čela Ruska dosadil prezidenta s minulostí špiona KGB. Putin s přehledem hned v prvním kole se 63,82 procenty hlasů porazil šéfa ruských komunistů Gennadiji Zjuganovova (s 18 %) i miliardáře Michaila Prochorova (se 7 procenty). Ten ale získal řadu stoupenců ve velkých městech, nejvíce v Moskvě (okolo 18 procent) a Petrohradě (12 procent). Opozice vyzývá k bojkotu výsledků voleb a k demonstracím.- Na jihu Polska se v sobotu čelně srazily dva rychlíky. Při neštěstí zahynulo nejméně 16 lidí a na 50 bylo zraněno, převážně těžce, záchranné práce ztěžoval navíc nepřístupný terén. Proč se oba vlaky ocitly na stejné koleji, zatím není jasné. V neděli se na místo nehody vydal premiér Donald Tusk, prezident Bronislaw Komorowski vyhlásil na dnešek a úterý státní smutek. Jedná se o největší železniční katastrafu v Polsku za posledních 20 let.– V sobotu byly vyhlášeny filmové ceny 19. ročníku Českého lva: cenu za nejlepší film roku 2011 si odnesl snímek Poupata Zdeňka Jiráského (můžete si přečíst recenzi Honzy Gregora Chcípáci z pohraničí), celkem čtyři sošky, Havlovo Odcházení (recenze Poťouchlé Odcházení) s 12 nominacemi si odneslo dva České lvy. Za mimořádný přínos české kinematografii byl oceněn Josef Somr, nejlepším dokumentem se stal film Pod sluncem tma Martina Marečka (čtěte rozhovor s M. Marečkem Dobrý film je jako kompost v minulém Respektu).Dovolte jednu pozvánku na dnešní podvečer. Kolega Tomáš Sacher akci avizoval již v pátek, ovšem s chybným datem 5. února - opravujeme tedy na 5. března. Jedná se o první z cyklu debat Respektu „Jak z toho ven“, které se ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla budou konat vždy první pondělky v měsíci. Dnešek na téma „Co bude, až v Česku nebude práce“, moderuje Tomáš Sacher, hosty jsou Radek Špicar ze Škody Auto a socioložka Jana Hamanová, začátek v 17 hodin a místo konání Galerie Montmartre v Řetězové ulici číslo 7.    

09:15
Obama jedná s izraelským premiérem o ÍránuAmerický prezident Barack Obama dnes bude v Bílém domě jednat s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Rozhovory by se měly týkat otázky společného postupu vůči Íránu a jeho jadernému programu. Obama se bude pravděpodobně snažit odradit Izrael od vojenského útoku na íránská jaderná zařízení. Dává přednost diplomatickým jednáním, které by napomohly k tomu, že by Teherán vývoj jaderných zbraní zastavil. "Írán vyzbrojený jaderným arzenálem je zcela proti izraelským bezpečnostním zájmům, je ale také proti zájmům americké národní bezpečnosti. Zabránit Íránu ve výrobě jaderné zbraně je v zájmu opravdu celého světa," prohlásil Obama. Zároveň však krátce před dnešní návštěvou Netanjahua ve Washingtonu dodal: „Nebudu váhat s použitím síly, když to bude nezbytné nebo v zájmu Spojených států.“  A k dobuzení The Residents a Burning Love.

10:10
Výbuch v Ankaře a telenovela Věci veřejnéPřed úřadem tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana v Ankaře vybuchla nálož. Zraněn byl jeden člověk. Proces se „superguruem“ Vítem Bártou započal asi před hodinou, pro ty, kdo chtějí sledovat telenovelu s názvem Co se dělo uvnitř Věcí veřejných on-line, mohou se připojit například na server iHned.cz. Zde najdete mimo jiné třeba časovou osu vývoje kauzy Bártových obálek.

11:10
Češi a Němci - sousedéPředstavitel sudetských Němců Bernd Posselt vyzval německého ministra zahraničí Guida Westerwelleho před jeho zítřejší návštěvou Prahy, aby vznesl požadavek zahájení přímého dialogu s českou vládou. Zároveň Posselt vyzval německou vládu, aby před jednáními s českými protějšky v budoucnu brala v potaz také zástupce sudetských Němců a domlouvala se s nimi na společných krocích.Německý ministr zahraničí přijede do Prahy u příležitosti 20. výročí podpisu smlouvy mezi Českem a Německem o dobrém sousedství a 15 let od podepsání Česko-německé deklarace o vzájemných vztazích. Ta měla napomoci ke zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi hlavně do budoucna; Německo v deklaraci mimo jiné zmínilo svou odpovědnost za nacistické zločiny a lítost nad utrpením, které bylo způsobeno Čechům. Česko vyjádřilo lítost na bezprávím, které způsobilo nevinným lidem nucené vysídlení sudetských Němců.Rammstein a Ohne Dich.

12:07
Co si dát v poledne: něco dobrého, práci, nebo hallucex?Je tu poledne a s ním i otázka, co si dát. Hlavou letí desítky nápadů na něco zdravého a dobrého, případně nezdravého, ale dobrého… Redakce Respektu zrovna usedá na nejméně dvouhodinovou „velkou poradu“, takže žaludky kolegů a kolegyň budou muset posečkat, což je nyní v období vrcholného půstu v podstatě brnkačka. Je tu ovšem ještě jedna možnost, s jejíž pomocí se třeba hamburger změní v rohatého ďábla: šoupněte si hallucex!

12:59
V hlavní roli vejcePokud půjdete koupit obyčejná vejce, dočkáte se návratu do předlistopadové minulosti: ve většině  obchodů, řetězců i ve vietnamských večerkách na rohu ulice, uslyšíte: nepřišly, nedovezly, nemáme. Ovšem tam, kde na vejce v obchodě narazíte, vás naopak čeká „krutý kapitalismus“ a cenový šok - přes šest korun za kus, což je od začátku roku dvojnásobek, a to přitom nejde o žádná biovejce.Na vině ale nejsou výpadky naprosto všeho, jako tomu bylo v předlistopadových časech, kdy se na pračky, auta a knihy stály fronty a upláceli se prodavači a kdy chyběl i obyčejný toaletní papír, pasta na zuby, dámské hygienické nezbytnosti a základní potraviny, to vše přelévající se v nepochopitelných vlnách - když už po pár měsících toaleťák na trhu byl, pro změnu nebyla pasta na zuby a tak dále a tak dále. Takže Žena za pultem s plnými regály za zády - čistá fikce!Nedostatek vajíček na trhu způsobila směrnice Evropské unie pro chovatele slepic; ta nařizuje velikost klece minimálně 750 centimentrů čtverečních. To, že chovatelé se na zvětšení prostoru pro chované slepice nepřipravili, ač o nařízení EU věděli, je tedy jejich chybou. Pokud není chybou vůbec tento druh dlouhodobě kritizovaného chovu. Takže (nejen) slepice, z klecí ven! A my, kdo vejce kupujeme, bychom si měli hlavně uvědomit, JAKÁ vejce!V hlavní roli vejce. Sreaming Eggs.

13:33
Škrty, škrty, škrtyMezinárodní ratingová agentura Moody's pochválila vládu Petra Nečase za chystané škrty. Ekonomičtí ministři se minulý týden dohodli na záměru zvýšení DPH, zmrazení penzí nejméně na tři roky a na zvýšení daní bohatým. To by mělo zabránit prohlubujícímu se schodku státního rozpočtu. Podle agentury jsou nová vládní rozpočtová opatření pro rating „pozitivní“. Další úspory by mohlo přinést zvýšení daní u elektřiny, plynu a částečně i uhlí a topných olejů, což by se v konečném důsledku odrazilo i v cenách energií pro domácnosti.Hlavně penzisté by mohli na svých mizerných penzích ušetřit a inspirovat se osmapadesátiletým spisovatelem Henri Monfortem z francouzského Nantes, který o sobě tvrdí, že žije nezávisle na jídle a už devět let nejedl. 

14:15
Nový proces s údajným špionemÍránský nejvyšší soud nařídil nový proces s Amirem Mirzou Hekmatem, Američanem íránského původu, který byl v lednu odsouzen za údajnou špionáž pro Spojené státy. USA i Hekmati ale popírají, že by pracoval pro CIA.Hekmati byl zatčen v polovině prosince minulého roku a velmi krátce na to byl postaven před soud s tím, že se pokusil infiltrovat do íránské tajné služby. Podle jeho otce, který žije v USA a přednáší tam mikrobiologii, ale jeho syn jel do Teheránu jen navštívit svoji babičku.Spojené státy požadovaly vydání svého občana zpět, Teherán ale neuznává dvojí občanství a Hekmatiho soudí jako Íránce.

15:30
Záhada českého voláníMobilní telefonování je ve zdejších krajích nejdražší v celé Evropské unii, chlubit se můžeme také nejhorší 3G sítí. Proč tomu tak je, zas až tak velká záhada není: situaci se zlodějskými maržemi mobilních operátorů víceméně dopustil ten, kdo na ně měl dohlížet: Český telekomunikační úřad.To by chtěl nyní ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba napravit a do rady ČTÚ navrhl redaktora Hospodářských novin působícího v oblasti informačních technologií Ondřeje Malého (32). „Rada ČTÚ, jejíž věkový průměr je zhruba 65 let, potřebuje ‚nový vítr‘. Proto bych chtěl jmenovat člověka, který věci rozumí,“ uvedl Kuba k uvedené nominaci, kterou ještě musí schválit vláda. Zda se ČTÚ vysoké ceny za volání podaří s novým členem „rozfoukat“, či zda půjde jen o kosmetickou úpravu, zůstává otázkou. Nicméně kolegovi Malému přejeme hodně sil.A k poslechu londýnské volání: The Clash - London Calling.

16:15
Schindlerova továrna v BrněnciTovární haly v Brněnci na Svitavsku, kde se podařilo Oskaru Schindlerovi zachránit více než tisícovku Židů před smrtí v koncentračních táborech, by se mohly dostat na seznam památek. Ministerstvo kultury zahájilo v této věci řízení, které se ale může protáhnout na několik měsíců. Kvůli havarijnímu stavu se ale haly začaly nyní bourat.Příběh českého Němce Oskara Schindlera proslavil film Stevena Spielberga Schindlerův seznam. Jeho postava je značně kontroverzní - patřil k podporovatelům nacistického režimu a díky tomu získal arizovanou továrnu na nábytek v polském Krakově. Odtud ke konci války zajistil odsun 1200 Židů, kteří pro něj pracovali, do továrny v Brněnci u Svitav, a zachránil je tak před deportací do lágrů.Starosta Brněnce Blahoslav Kašpar by rád v obci zřídil muzeum. Jiná Schindlerova továrna, v polském Krakově, se v muzeum proměnila.

17:30
Naordinujte si informační půstDnešní informační bulimie končí, pro večer doporučuji informační půst. Jděte se projít, jděte do kina, jděte do hospody s kamoši i kámoškami, jděte si zacvičit, jděte někam se svými dětmi nebo jděte kamkoli, jen vstaňte od počítače, pokud u něj už nemusíte sedět a dohánět pracovní resty. Jaro se hlásí a občas jsou zkrátka lepší věci než koukání do monitoru. Alespoň DJka opouští monitor svého notebooku a přeje hezký večer. Pro zítřejší den připomínám, že zahajuje maraton Jeden svět dokumentem Zpět na Tahrír v kině Lucerna od 20 hodin. Festival potrvá do 15. března, vše o něm najdete na www.jedensvet.czHezký večer s Konono No.1. Garážová kapela z Konga zahraje mimo jiné 27. března v pražském Paláci Akropolis, kdo nebude po koncertě moct přestat tančit, může pokračovat s DJem Gadjo, též v Akropolis.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].