Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 31. 12. 2012

PF 2013 • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
PF 2013 • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

07:58
Poslední den v roce, který neměl skončitDobré ráno. Svítá, ulice jsou stále tiché, ale jak snad všichni víme, nezůstane to tak. Naopak je jisté, že den skončí velkým rachotem, kdy síla zvuku lidem zřejmě připomíná, že jsou. Svátek má totiž Silvestr (a také Melanie), což nám přinese tradiční veselé loučení s končícím rokem. My s panem Patizonem víme už od roku 1976, že nás to příliš nebaví, ale zbytku čtenářů přejeme krásný den v krásné společnosti, přiměřené množství alkoholu a hlavně neuklouznout. Po ránu si pustíme jednu skladbičku. 

08:35
Významné události roku 2012 podle pana PatizonaPan Patizon - stejně jako většina z nás - posuzuje události podle míry šoku či překvapení, které mu způsobily. Asi to není způsob hodný opravdu moudrého a uvážlivého muže, ale pan Patizon to prostě jinak neumí. Navíc jak známo, paměť je především záležitost emotivity, tak možná některé události vnímané rozumem jsou zapomenuty.Tak tedy. Za nejdůležitější událost končícího roku považuje pan Patizon zjištění, jak dlouho seděla BIS na odposleších Romana Janouška. Na odposleších, které prokazují korupci a zločinné spolčení a bůhvíco ještě. A pokud je BIS předala před pěti lety politikům a pak na nich seděli oni a snažili se je použít ve svých politických bojích je to ještě horší. BIS to musela vědět a nic neudělala. Žít ve státě, kde se tajná služba účastní manipulace mocí je špatná zpráva.Zatčení Davida Ratha. Spíše tedy způsob, jak bylo vyšetřování případu vedeno a jak byly shromážděny důkazy. S vysokou profesionalitou a vědomím důležitosti případu. Navíc policie a státní zástupci občanům vzkázali, že spravedlnost může fungovat a zasáhnout i ten nejvyšší mocenský stupínek.Rostoucí síla a sebevědomí občanských aktivit. Je to možné pozorovat delší čas a lidé, jimž se něco v této společnosti nelíbí, opouštějí uražený kritický postoj a nahrazují jej skutečnou analýzou stavu, kdy kritikům dokonce někdy vyjde, že to co kritizují je víceméně v pořádku a oni si to umí přiznat. Ale jak upozorňuje pan Patizon, chytrost, elegance a síla důkazu, které začali někteří aktivisté používat má šanci posunout tuto společnost do příznivějších vztahů a časů.Tak a teď, když už ty události známe, pustíme si písničku.

09:05
O půlnoci to bude dvacet let, co se rozpadlo ČeskoslovenskoJe to tak. S panem Patizonem jsme pamětníci a víme, že nám tehdy srdce říkalo, aby se stát nedělil, ale rozum nabádal, nechte ty Slováky jít, ať si to vyzkouší. S odstupem času jsme s Panem Patizonem překvapeni, že se tehdy nevedla žádné velká debata, že neproběhlo žádné referendum, stát se rozdělil, jako by to byla jedna z nejsamozřejmějších věcí na světě. Dělení se chopili dva sebevědomí politici s autoritativními sklony (Václav Klaus, Vladimír Mečiar) a během několika měsíců bylo hotovo.Nemá smysl si říkat, jak by na tom byli Češi a Slováci (a další národnosti žijící na území Československa), kdyby se rozpad nekonal. Ale je tu jeden fakt, jak Klausovi, tak Mečiarovi narostlo tehdy sebevědomí a oba mají pocit, že mohou svévolně zasahovat do politiky a společenských pohybů, protože oni jsou těmi vyvolenými, kteří to umí - jak se ukázalo na rozdělení země. No Mečiar už si to naštěstí myslí jen soukromě a doufejme, že Václav Klaus bude mít od března také tu čest.

10:06
Ministr zdravotnictví Heger bojuje proti alkoholismuMinistr zdravotnictví Leoš Heger uvažuje o tom, že by stát reguloval ceny alkoholu, aby byly v restauracích vyšší, než jsou ceny nealkoholických nápojů. Jak známo, v přepočtu na objem je dnes v české restauraci nebo hospodě dražší voda než pivo. A jak říká známý bojovník proti závislostem, česká mládež má s alkoholem velké problémy.Brojit proti alkoholu v období oslav posledního dne v roce působí jistě směšně. Pokud se nápad ministra Hegera do hospod donesl, určitě mu tam už připíjejí na zdraví. Včera při procházce Prahou s kamarádem z Portugaska jsme se zastavili v kavárně na čaj, jeden stál padesát korun, třetinku piva nabízeli za třicet pět. Před alkoholismem a náručí pana primáře Nešpora nás zachránila jen zima, byli jsme tak znrzlí, že jsme levnějším pivem pohrdli. Písnička

11:05
Smrtelných nehod ubývá a sníh už není výmluvaNa českých silnicích zahynulo letos 677 lidí. O třicet méně, než před rokem. Doufejme, že to poslední den nezhorší. Na první pohled to tak vypadá, nic moc se neděje a tak servery nás informují především o dopravních nehodách. V Praze se srazily tramvaje nebo řidič přehlédl konec dálnice D 3 a obrátil auto na střechu. Tak u volantu dávejte pozor. Počet nehod v Česku léta klesá a je docela příjemné, že už nemusíme poslouchat různé policejní vysvětlování, že za zvýšený počet nehod může hodně sněhu v lednu nebo žádný sníh v lednu a podobně. Pěknou cestu přeji, pokud se někam přesunujete. K tomu písničku.

12:06
Budou volby prezidenta v termínu? Nebo nebudou?Média uvedla, že Petr Cibulka podal ústavní stížnost na způsob volby prezidenta. Podrobnosti nejsou z médií zcela známy. Přidal se tak už k dřívějšímu stěžovateli Tomio Okamurovi a Ústavní soud bude mít po Novém roce práci. Jedna z nejčastějších otázek, která je mi jako novináři v posledních dnech pokládána je, zda soud volby prezidenta odloží nebo jestli proběhnou v termínu. Samozřejmě nevím, ale z řady odborných příspěvků na serveru mi vychází, že volby proběhnou, ale poprvé a naposled podle současného zákona. Z řady důvodů - ústavní soud nezvažuje jen ty čistě právní - by odložení voleb poškodilo fungování spravedlnosti v Česku více, než volby podle špatně napsaného zákona. Třeba o sponzorech prezidentských kampaní si můžeme myslet cokoli, ale dali peníze na akci (byť třeba s pokoutními úmysly), která právě probíhá a odložení kampaně by jejich snahu obrátilo v nic. Nikdo by neměl také nutit občany této země, aby si podobnou zkušenost se současnými kandidáty zopakovali - tedy přesně řečeno s jejich kampaněmi. To by možná už Čechům a Moravanům (a dalším) došly asi i vtipy. Tak přeji Ústavnímu soudu šťastné a spravedlivé rozhodnutí. Hudba.

13:09
Setkání ve Svatobořicích, Clintonová v nemocnici a pozdrav pro MZDo Svatobořic na Kyjovsku se scházejí občané pěti okolních obcí na pochodu za prasátkem. Dj tuto zprávu zachytil en letmo, tak neví přesně, o co jde, ale obdivuje ty lidi za jejich touhu po sdružování a přeje jim pěkného Silvestra.Agentury přinesly zprávu, že americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová byla hospitalizována s krevní sraženinou, Angela Merkelová varovala před dalším poklesem hospodářství a v USA řeší prezident Barack Obama daňovou dohodu. Má na to čas do půlnoci.  V Moskvě vyšetřují havárii letadla, při které zahynulo pět členů posádky. Vyšetřovatelé zatím došli k názoru, že za nehodu nemohla přistávací dráha. Ivan zítra odlétá a pan Patizon se zlobí, že jsem ho dnes ještě nevzal k poradě. Myslí si, že by mohl něco dodat k prezidentským volbám. A posílá pozdrav všem kandidátům, zejména Miloši Zemanovi, kterému připomíná prodej stamiliardového ruského dluhu za vlády zmíněného prezidentského kandidáta, při němž se cestou do české státní kasy ztratilo třicet miliard korun. Písnička

13:56
Dluhy, dluhy a zase dluhyDluhy českých domácností u bank a dalších finančních institucí vzrostly v listopadu o 3,4 miliardy korun a dosáhly výše 1,154 bilionu korun. Naopak zadluženost firem v listopadu klesla o 425 milionů korun a podniky dluží bankám a dalším institucím celkem 962 miliard kórun. O zadluženosti státu, krajů a obcí agentury zprávu nevydaly, ale odhadem se pohybují dohromady ve výši, které dluží bankám občané a firmy. Celkové zadlužení zemí Evropské unie se pohybuje kolem jedenácti bilionů eur a dluh vašeho dj u bank klesl meziročně o devadesát tisíc korun a bllíží se číslu, které začíná být přijatelné. Podle předpovědi ekonomů je váš dnešní dj jediným - v této zprávě vyjmenovaným subjektem - kterému příští rok dluhy neporostou. Dj si přeje, aby předpověď vyšla. Písnička.

14:28
Nečas nepůjde na oběd s prezidentemServery přinesly zprávu, že Petr Nečas nepůjde na tradiční novoroční oběd s prezidentem. Nevíme proč a teď ani nevíme, jestli je to pravda, protože to zatím premiér nevyvrátil ani nepotvrdil. V každém případě  je to jedna z posledních politických zpráv tohoto roku, pokud se tedy vůbec dá zrušení obědu politickou zprávou nazvat. Pan Patizon mě varuje, abych se nepouštěl do analýz, zda ta zpráva znamená, že Nečas upadl náhle do nemilosti prezidenta nebo jestli premiér dává najevo prezidentovi nějakou nelibost. Třeba Petru Nečasovi nevyhohuje navržené menu.Pro letošek tedy s politickými zprávami dj končí, musí uvařit oběd, což znesnadňuje přemítání o politice. Písnička

15:22
Poslední zpráva. Zítra bude také teploDo konce roku zbývá necelých devět hodin. Teplé počasí má přetrvat i do zítřka, podle meteorologů potom ale přijde sníh. Tato zpráva je tou poslední, kterou si od dj a všech jeho kolegů letos přečtete. Končíme o něco dříve, než je běžné. Za celou redakci vám přeji vše nejlepší v dalším roce, větší přehlednost světa a splněné sny. Pokud to tedy vůbec jde. Respekt bude nadále s vámi a věříme, že i vy s ním. Tak ještě jednou - krásný rok 2013 přejeme.A poslední hudební vložka.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].