0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ2. 6. 20135 minut

DJ pondělí 3. 6. 2013

Ráno plné vody • Autor: Milan Jaroš

07:55
Vítejte do rána, plného vodyStále prší, i když meteorologové slibují slábnutí deště a oteplení. Záplavy sužují celé Čechy, mají už i oběti. Dva lidi zavalila sesutá chata poblíž Slapské přehrady, tělo muže našli hasiči v Trutnově. Pohřešují se také tři vodáci. Vláda vyhlásila nouzový stav ve všech krajích s výjimkou Pardubického. Nádrž v Husinci na Prachaticku přetéká, desítky lidí tady museli pryč z domova. V Táboře se protrhla hráz rybníka Jordán. V Praze stoupá Vltava, centrem nejezdí metro a ve školách se neučí.Vytrvalé deště způsobují záplavy po celé střední Evropě, v Německu, Švýcarsku i Rakousku voda zabíjela, stovky lidí byly evakuovány. Někde hrozí podobná voda jako v roce 2002.

08:05
Exprimátor Svoboda: Začali jste stavět hráze pozděBývalý primátor Bohuslav Svoboda vznesl vážné obvinění vůči svým nástupcům v čele Prahy. Zábrany proti vodě prý začali stavět pozdě. Jako příklad uvedl Radotín, hasiči začali montovat ochranu v neděli v devět ráno, podle Svobody měli s prací začít už o půlnoci. Současné vedení se brání. „Stavět jsme začali podle plánu a předpovědi meteorologů,“ řekl radní Jiří Vávra. „Stavíme rychle. Voda ale stoupá rychleji, než se vůbec předpokládalo.“

Reklama

08:30
Paterčata jsou na světěPřed osmou ranní se v neděli v pražské podolské nemocnici narodila paterčata. Terezka, Daniel, Michael, Martin i Alex jsou podle lékařů v pořádku, stejně jako jejich čtyřiadvacetiletá matka. Děti budou teď tři týdny v inkubátoru. Fakt, že paterčata nebyla počata uměle, ale přirozenou cestou je zcela výjimečný - taková situace nastane jednou za 48 milionů těhotenství.

08:52
Demonstranti v Turecku chtějí jinou vláduPůvodně šlo o demonstraci proti kácení stromů v parku, po brutálním zásahu policie žádají demonstranti v Turecku odchod premiéra Erdogana. Podle demonstrantů vládne autoritativně a nezajímá se o názory jiných. „Označují-li někoho, kdo slouží svému národu, za diktátora, nemám co říci,“ reagoval premiér. „Mým jediným zájmem je služba této zemi.“

11:47
Vltava dál stoupáKritická situace na českých řekách trvá. Nejvyšší stupeň povodňové aktivity je na asi šedesáti místech, nejvíce z nich je v Jihočeském kraji. Hasiči evakuovali přes dva a půl tisíce lidí, víc než tisíc z nich ve Středočeském kraji. V Praze dál stoupá Vltava. V poledne bude znovu jednat krizový štáb. Podle radního Tomáše Hudečka hrozí evakuace části Smíchova. Zatím není jasné, kdy bude Vltava kulminovat. Průtok je teď 2 850 metrů krychlových za sekundu, v roce 2002 byl průtok v nejkritičtější chvíli 5 300 metrů krychlových za sekundu.

12:02
Radní Vávra: Za zpoždění může SvobodaPředseda pražského klubu zastupitelů TOP 09 Jiří Vávra vrátil exprimátorovi Bohuslavu Svobodovi úder. Ten kritizoval TOP 09 za to, že povodňová ochrana se začala stavět pozdě. Vávra přišel s tvrzením, že krizový štáb neměl žádné kontakty na jednotlivé krizové štáby městských částí a může za to do nedávna primátor Svoboda.

12:59
Náměstí v Kralupech nad Vltavou je pod vodouCentrum Kralup nad Vltavou zalila voda, do hladiny z roku 2002 chybí ještě asi metr.

13:02
Vestec na Nymbursku zažívá největší povodeň v historiiEvakuace ve Vestci začala včera, dnes pokračuje. Řeka Mrlina tu zaplavuje domy. Zároveň přetekly hráze nad obcí, podle starosty Jaroslava Janaty taková povodeň v obci nikdy nebyla. Starosta se teď bojí, že se protrhne hráz Komárovského rybníka nad obcí, je už hodně rozmočená.

13:30
Tisíce domácností a firem jsou bez prouduPočet odpojených odběratelů elektřiny během dne dosáhne deseti tisíc. Nejvíce jich je v jižních a středních Čechách a v Praze.

14:10
Některá divadla nehrajíPražské divadlo Archa ruší pondělní a úterní představení. Záplavy v roce 2002 jej vážně zasáhly, proto teď prostory raději včas vyklízí. Představení ruší také Hudební divadlo Karlín. Zato Národní divadlo je zatím mimo ohrožení a večer by mělo hrát. Národní galerie uzavřela Anežský klášter a Valdštejnskou jízdárnu.

14:38
Někteří se s vodou bavíRecesisté v Písku vytáhli nafukovací lehátka a vyrazili na nich do zaplavených ulic. V něděli se píseckými ulicemi proháněli dobrodruzi na wakebordu za jedoucím autem. U jezu v Hýskově na Berounce byli k vidění německy mluvící muži, kteří se oblékli do neoprenu a surfovali na vlnách u jezu.

15:24
Stát nabízí lidem, postiženým vodou, přes padesát tisícNa překonání nejhoršího po povodni mohou lidé dostat mimořádnou dávku ve výši až 51 150 korun. Žádat o podporu mají svou pobočku úřadu práce.

16:48
Nejhorší Prahu teprve čekáHladina Vltavy se ustálila na necelých pěti metrech. Vltavská kaskáda je plná, takže se na řece přímo projeví každý další déšť. Kulminace Berounky, jednoho z největších vltavských přítoků, se čeká dnes v noci nebo v úterý ráno.

17:21
Pražská čistička je mimo provozKvůli rozvodněné Vltavě byla odstavena ústřední čistírna odpadních vod na Císařském ostrově. Pokud by zůstala v provozu, voda by zničila její technologie. Splašky i dešťová voda tečou rovnou do řeky.

17:50
V Kralupech chytli muže, který chtěl rabovatKrátce po poledni zadrželi v Kralupech nad Vltavou muže, který se pokoušel dostat do jedné z evakuovaných budov. Bez lidí jsou sídliště U Cukrovaru a Hůrka. Policie město uzavřela, mohou sem jen obyvatelé e jejich příbuzní.

17:59
Prezident Zeman se vyjádříDnes v 18.30 se k aktuální povodňové situaci vyjádří prezident Miloš Zeman. V neděli vydal prohlášení, že situaci bedlivě sleduje. Na facebooku už se vyjádřil, zřejmě nějaký šprýmař sem zavěsil jeho údajný komentář: Nerad to říkám, ale za povodně může nečas.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].