Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 25. 6. 2012

Tisíce Mursího příznivců stále slaví v ulicích Káhiry • Autor: Globe Media /  Reuters
Tisíce Mursího příznivců stále slaví v ulicích Káhiry • Autor: Globe Media / Reuters

08:04
Dobré ráno a hodně štěstíMilí čtenáři, vítejte do pětadvacátého červnového dne. DJka si matně vybavuje doby, kdy toto datum předznamenávalo prázdniny, takže připomíná všem, kterých se to týká, že už za pět dní to vypukne. Všem ostatním přeje úspěšný start do nového týdne.Po čase se moudrost předků nekříží se změnami klimatu, takže pohled z okna potvrzuje, že „svatý Ivan bývá plačtivý pán“. Plačtivý by měl být na celém území Česka, s teplotami od devatenácti (západní a jižní Čechy) do třiadvaceti (jižní Morava). Ke svátku přejeme Ivanům, Tadeášům a Prosperům. Výročí na dnešek spadá celá řada - dva roky po konci války byl kupříkladu poprvé publikován Deník Anny Frankové. Pěkný den.

09:10
Děje se - nový egyptský prezident, návrat přeživších z havárie autobusu v ChorvatskuEgypt povede Muhamad Mursí, kandidát Muslimského bratrstva, jako první demokraticky zvolená hlava této severoafrické země. Vítězství to není právě drtivé - šedesátiletý Mursí přesvědčil necelých dvaapadesát procent voličů, kteří se před týdnem dostavili k volbám. BBC hlásí, že tisíce Mursího příznivců stále slaví v ulicích Káhiry, kam se nahrnuly včera večer po oznámení výsledků. Vítězství vystudovaného inženýra může být chápano jako další odstřižení země od „múbarakovské“ minulosti - Mursí totiž porazil generála Múbarakovy éry. Světoví lídři posílají gratulace, americký prezident Obama doufá, že Mursí bude zárukou „míru, bezpečnosti a stability“ v regionu. Nový prezident v projevu slíbil, že bude v úřadu myslet na blaho všech Egypťanů.Z domácích událostí z víkendu vyčnívá tragédie autobusu plného českých turistů, který havaroval na cestě na chorvarskou Makarskou riviéru. Osm lidí zemřelo, šest vážně znaněných lidí (mezi nimi dvě třináctileté sestry dvojčata) zůstává v chorvatských nemocnicích. Čtyřiadvacet cestující s lehčími zraněními dopravil domů vojenský letoun.  

10:19
Saúdská Arábie si všimla, že máme 21. stoletíSaúdská Arábie dovolí svým občankám, aby soutěžily na olympiádě. Poprvé v historii. Jednu dobu se debatovalo o tom, zda by neměl být celý saúdsko-arabský tým z her diskvalifikován, a to základě diskriminace, které se pouštní království na ženách dopouští. Letos to zřejmě nebude ani jedna, hlavně proto, že je pozdě - hry v Londýně začínají za měsíc.  Ale o to nakonec nejde. Jde o to, že mají tu možnost. Jak píše BBC kroku předcházela dlouhá a komplikovaná jednání hlavy monarchie, ministra zahraniční a náboženských představitelů. Na zrušení zákazu tlačil král Abdalláh, který si jako správce země delší dobu uvědomuje, jakým potenciálem Saúdská Arábie mrhá, když své ženy odstavuje. DJka by Saúdům za diskriminaci s klidným svědomím účas na hrách odepřela. Mohla by snad dnes soutěžit na olympiádě země, která by kupříkladu odmítla povolit sportovat na mezinárodní soutěži lidem odlišné rasy? Nikoliv. Saúdské sportovlkyně v reportáži CNN zde

12:00
Posudek na letadla CASA prý nebyl potřebaÚstav státu a práva vypracoval na objednávku ministerstva financí analýzu, zda bylo nutné nechat si při nákupu armádních letadel CASA, kvůli jejichž nákupu chce policie stíhat ex-ministryni obrany Vlastu Parkanovou, znalecký posudek. Právníci ústavu tvrdí, že nikoliv.Posudek, z něhož cituje ČTK, se hemží právními detaily o tom, jaký zákon právě platil a jaké měl výjimky,podivuhodná je argumentace ředitele ústavu Jana Bárty: „Ve výsledku tedy zákon v těchto případech povoluje neporovnávat ceny, tedy použít stejný postup jako třeba při nákupu běžného spotřebního materiálu v kamenném obchodě - přijmout cenu nabízenou prodávajícím.“

14:15
Vladimír Železný zpět v televizním byznysuDnes odpoledne spouští vysílání nová celoplošná televize Pohoda zacílená na mladé rodiny s dětmi. Za projektem stojí hudebník a spolumajitel několika rozhlasových stanic Radim Pařízek a také někdejší šéf TV Nova Vladimír Železný, a to skrze třetinový podíl ve společnosti, která televizi provozuje. je to téměř přesně dekádu poté, co byl Železný „odejit“ z Novy.Jak píše server Mediář.cz bude součástí programu také vlastní regionální zpravodajství, které bude Pohoda odebírat od satelitní skupiny regionálních stanic. „Pařízek o zřízení televizní stanice usiluje delší dobu. Jeho společnost patřila mezi šestici firem, které dostaly licenci pro digitální vysílání již v roce 2006. Rozhodnutí ale zrušil soud a situaci změnil až zákon, který od roku 2008 přiznal těmto firmám nárok na kompenzační licenci,“ připomíná Mediář. Tuto kompenzační licenci Pohoda obdržela loni v září.

15:22
Vydírali českoslovenští špioni britského premiéra Heatha, pátrá BBCBBC přišla s poměrně komplikovaným příběhem, který je mimo jiné zajímavý tím, že v něm figurují čeští (tehdy českoslovenští) špioni. Na počátku sedmdesátých let kolovaly londýnskými vládními kruhy pověsti, které rozšiřoval československý exulant Josef Frolík. Tvrdil, že deset let před tím plánovala československá rozvědka vydírat konzervativního politika Edwarda Heatha, později britského premiéra. Cílem vydírání měla být jeho spolupráce a nástrojem jeho údajná homosexualita. V plánu bylo dokonce vyslat návnadu v podobě špiona/varhaníka (Heath měl rád hudbu), který měl politika pozvat na návštěvu Prahy. A nebýt včasného zásahu MI5, konzervativec by se prý do české metropole vydal.Jenže stalo se to opravdu? BBC se vydala pátrat. Vyšťourala ve vesnici u Prahy údajný mozek celé operace, bývalého agenta Jana Mrázka. Ten potvrdil, že připravovali akce podobného typu, ale story o Heathovi je prý „úplný nesmysl“. BBC pak pátrala v českých i britských archívech. A při tom narazila na další možné vysvětlení: celou věc vyrobili Heathovi političtí konkurenti. Uff…Celý příběh zde.

16:15
Islandské hudební odpoledne: Of Monsters and MenDJka se nedávno vrátila z cesty na Island a mezi mnoho podivuhodností této země je třeba zařadit tamní hudbu. Země počtem obyvatel nedosahující našeho Brna totiž dlouhodobě produkuje světově známé hudebníky. Nejde jen o megaslavnou Bjork, velké úspěchy teď kupříkladu slaví nová kapela Of Monsters and Men. Jejich album My Head Is An Animal vylétlo v žebříčku Billboard na šesté místo, což se zatím nepodařilo žádnému islandskému umělci, a jen za první týden prodali pětapadesát tisíc kusů.Takže tu máme Slow and Steady,Little Talks nebo Dirty Paws.

17:30
Potvrzen trest v kauze „utajených“ dětíU Městského soudu v Praze se dnes znovu projednával případ dvou chlapců z pražských Vinohrad, jež rodiče zatajili před světem a nevycházeli s nimi ven. A potvrdil jejich předchozí tresty - otec jde za mříže na osm let, matka má podmínku a nařízenou léčbu. Věc ale stále není u konce, oba se odvolali.Touto zprávu se DJka loučí a přeje příjemný večer.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].