Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Oblast Karakoram

Oblast Karakoram • Autor: Profimedia.cz
Oblast Karakoram • Autor: Profimedia.cz

07:55
Dobré ráno s deštěm a LSDBylo to už v roce 1938, kdy švýcarský chemik Albert Hofmann provedl první syntézu LSD-25. O pět let později 16.dubna 1943, tedy přesně před 69 lety, pak při opakování syntézy už téměř zapomenuté látky si náhodně potřísnil kůži na ruce a zjistil, že LSD má halucinogenní účinky. Tím začala éra jedné z nejdůležitějších a nejznámnějších chemických látek, která tolik ovlivnila kulturu a život několika generací nonkonformních mladých lidí.Trochu nonkonformní má být i dnešní počasí: bude zima a pršet, teplota uvízne na nějakých sedmi stupních Celsiovy stupnice.Ještě k výročí LSD: tady je klip připomínající jednoho z největších popularizátorů této drogy spisovatele, autora Přeletu nad kukaččím hnízdem Kena Keseyho a jeho partičku zvanou Merry Pranksters (Veselí šprýmaři). Je tam vidět jejich slavný autobus, s nímž podnikli v roce 1965 velkou cestu z Kalifornie až na východní pobřeží USA za Timothy Learym. V druhém klipu je jejich spřízněná skupina The Greatful Dead

08:30
Bárta chce zůstat v parlamentu Vít Bárta se rozhodl, že se - jak prohlásil v rozhovoru pro iDnes.cz - nenechá zašlapat do země a zůstane dál poslancem. Ti, kdo jej mají „šlapat do země“, mají podle všeho být koaliční partneři Věcí veřejných, kteří Bártu vyzývají, aby se po prohraném soudu minulý pátek stáhl z vysoké politiky a nepoškozoval vládu. Soud, jak známo, rozhodl, že Bárta uplácel své kolegy v poslaneckém klubu.Aby Bárta omezil politický tlak na svoji osobu, ohlásil odchod z Věcí veřejných a plánuje zůstat nezávislým poslancem. Tím by podle svých představ neměl s vládou nic společného a koalice ODS, TOP 09 a VV by tak mohla pokračovat ve vládnutí bez ohledu na páteční soudní verdikt. Z parlamentu by Bárta - jak říká - odešel až ve chvíli, kdy by prohrál odvolací soud. To ale bude trvat ještě řadu měsíců. Mezitím chce kromě poslancování dokonce kandidovat v krajských volbách na hejtmana Plzeňského kraje. Zatím ale není jasné, za jakou stranu.Podle všeho se zdá, že přežití Nečasovy vlády tentokrát závisí na tom, jak budou Věci veřejné umět přesvědčit zbytek koalice, že už opravdu nemají s Bártou nic společného. Dodejme, že to nebude snadné. Řeči o kandidatuře na hejtmana jsou poměrně absurdní a Bárta je zřejmě používá, aby odvrátil defenzivu, v níž se po prohraném soudu ocitl. K tomu si dejme Cee Lo Greena.

09:35
Topolánek se rozčílil na Nečase a sepsal výzvuJeště jednou z české politiky: expremiér Mirek Topolánekby zřejmě také nejradši někoho zašlapal do země, zatím ale není jasné koho. Minulý pátek znenadání sepsal Páteční výzvu neboli otevřený dopis svým spolustraníkům. Tam je prosí a vyzývá, aby zabránili údajnému úpadku ODS. „Je čas přestat mlčet,“ burcuje Topolánek a kritizuje premiéra Petra Nečase, že se odvrací od svatých principů ODS a nechává si vnucovat politiků svých koaličních partnerů. Těmi principy míní nedotknutelnost soukromí, malý a levný stát, nezadlužená budoucnost.Viděno detailněji, Topolánkovi vadí hlavně používání odposlechů a různých nahrávek v boji proti ODS (včetně případů Drobil a Bém). Vadí mu „řádění Randákova komanda“. Vadí mu „populistická antikorupční hra“. Vadí mu „rozvrat justice vrcholící ostudným soudním výrokem v kauze Bárta“. Vadí mu zvyšování daní, připravování zákona o referendu, přímá volba prezidenta atd. „Je čas přestat mlčet,“ uzavírá Topolánek svůj dopis.Ano, je čas přestat mlčet, řekněme si s Topolánkem a dodejme, že nejen členům ODS, ale všem by měl expremiér leccos vysvětlit. Třeba jak to bylo se zázračným zbohatnutím firmy Viamont v čase ministrování jejího bývalého šéfa Aleše Řebíčka, aférou kolem justiční mafie, podivnou prezidentskou volbou a další topolánkoviny. Tady je něco speciálně pro MT a jeho …  I get knocked, down but I get up again, you're never gonna keep me down.

10:24
Některé himálajské ledovce prý netají, ale přibývajíSkupina francouzských vědců objevila, že ledovce v oblasti Karakoram v západní části Himálaje se vzpírají globálnímu trendu.Na rozdíl od ostatních himálajských ledovců, které vlivem globálního oteplování tají, ty karakoramské neztrácí na intenzitě, ale naopak tloustnou, píše o tom server BBC.Francouzský tým z Národního centra pro vědecký výzkum a Univerzity v Grenoblu porovnával satelitní snímky oblasti z devadesátých let a nyní. Vědci k tomu dodávají, že nevědí, proč zrovna tyto ledovce netají. Důvodem prý může být specifické klima v oblasti, kde se k sobě přibližují hranice Afghánistánu, Pákistánu, Indie a Číny. (Leží tam i známá K2.)  Před pěti lety publikoval klimatický panel OSN alarmující zprávu, že kolem 2035 by mohla většina ledu z Himálaje zmizet. BBC také upozorňuje, že vliv změny klimatu na himálajské ledovce je poměrně málo prozkoumán, což je jistý paradox, protože na vodě z himálajských ledovců závisí miliarda lidí.Tady je písnička o tom, kdo to všechno řídí.  

11:26
Piráti všech zemí se spojiliPiráti z celé Evropy mají za sebou dosud největší sjezd svých národních politických reprezentací v historii. Do Prahy přijelo na konferenci zvanou Pirate Parties Invertational víc než dvacet pirátských stran včetně - jak píší Pirátské noviny - několika pirátských celebrit, jako je europoslankyně Amelia Andersdotter nebo zakladatel hnutí Rick Falkvinge. Piráti měli na programu několik témat, nad nimi se ale vznášelo jedno hlavní nepsané: a sice jak napodobit obrovský úspěch německých pirátů, kteří po úspěchu ve dvou zemských volbách nyní pomýšlejí na vstup do Bundestagu. Týdeník Der Spiegel v souvislosti s konferencí představuje pět evropských pirátských stran.Například švédští piráti už obrovského úspěchu dosáhli - 7 procent zisku v evropských volbách v roce 2009. V následujících parlamentních ale propadli pod hranici volitelnosti, ovšem počet členů uvádějí 8500 (to v Česku nemají ani některé vládní strany). Od roku 2011 mají švédští piráti novu předsedkyni, která se chce zaměřit i na širší témata, jako je sociální či rodinná politika.Piráti v Rakousku byli založeni už před šesti lety, dva měsíce před německými piráty. V průzkumech voličských nálad jsou na 7 procentech podpory a v roce 2013 by se rádi rostali do národního parlamentu.Čeští piráti zatím na takové výšiny nepomýšlí. Předseda Ivan Bartoš ve Spiegelu říká, že jeho strana má 200 členů, protože „mladí Češi nemají do politiky chuť“. V průzkumech zatím čeští piráti dostávají méně než jedno procento podpory. Spiegel píše o Bartošovi jako o unaveně působícím dvaatřicetiletém zaměstnanci velké telekomunikační firmy, který „hodně pracuje a hodně kouří“.Tady je EoST speciálně pro Ivana Bartoše, kterému přejeme méně cigaret a víc procent.  

12:30
Letci a Tučňáci skoro jako Bárta Nejen politkou je DJ živ. Včera kolem půlnoci prožíval neuvěřitelný průběh vyřazovací série Stanleyova poháru mezi rivaly z opačných konců Pensylvánie Tučňáky z Pittsburghu a Letci z Philadelphie, která je zatím skoro stejně vzrušující jako soud s Vítem Bártou. V sérii plné nadávek a rvaček padá v průměru víc deset gólů na zápas, z čehož má zatím podstatně větší radost Philadelphie. Pittsburgh s uzdraveným Sidney Crosbym (soupeři posměšně nazývaným Cyndy Crosby) měl a má být největší favorit na celkové vítězství Stanley Cupu.Jágr a spol. ho zatím ale přehrávají 3:0 na zápasy. Ten poslední včera večer skončil 8:4 pro Letce a proložila ho rvačka mezi dvěma největšími hvězdami obou týmů - Crosbym a Clodem Giroux. Jágr v play-off hraje zatím podstatně méně minut než v řádném průběhu sezony. Místo zhruba 18 asi tak 11–13 minut. Pokud je ovšem na ledě, hraje výborně. Jeden gól zatím dal a na čtyři přihrál.Jak to vypadá, když v Pensylvánii několika chlapíkům s bruslemi na nohách rupnou najednou nervy, můžete dobře vidět tady.

13:34
Soud s obludným střelcem z ostrova Utöya začal Téhle zprávě se chtěl DJ vyhnout, ale zřejmě to nejde. V Norsku začal soud s Andersem Breivikem, chladnokrevným vrahem z ostrova Utöya. Breivik přišel do soudní sítě tak, jak se všichni předem obávali - plný cynického odhodlání demonstrovat své zvrácené ego. Pečlivě se oblékl do obleku a kravaty, a v soudní síni zvedal ruku zaťatou v pěst jako symbol pravičáckého radikála. Pak prohlásil, že ví, že skutečně zabil 77 lidí, cití se ale neviný. Bojoval prý proti multikulturalismu a islamizaci Evropy. Zítra zahájí přednes své výpovědi, na níž má vyhrazenou pět dní. Před zahájením soudu se norští psychiatři shodli, že Breivik je příčetný, může být tedy normálně potrestán. V Norsku tohle „normálně“ ale může znamenat relativně mírný trest dvaceti let poměrně kultivovaného vězení.

14:40
Příběh Kampuschové zachytí filmPříběh Nataschi Kampushové opět ožívá. Od začátku května by mělo začít natáčení filmu na motivy příběhu mladé Rakušanky, která se jako desetiletá stala obětí Wolfganga Priklopila a zůstala pak u něj vězněná osm let. Film vzniká ve spolupráci Rakušanů, Němců, Britů a Američanů. Natáčení má být proto v angličtině. Priklopil svůj čin předem promyslel a stavěl u sebe doma kvůli tomu doma pod garáží bunkr, kde by mohl dítě ukrýt. Po prozrazení spáchal sebevraždu. Kampuschové je nyní let 24 let a o svém případu otevřeně mluví.

15:47
U severokorejského testu prý byli ÍránciVystřelení severokorejské rakety minulý týden, které kritizoval především Západ a Japonsko s Jižní Koreou jej vyhodnotily jako ohrožení své bezpečnosti, asistovala desítka vědců z Íránu. S odvoláním na anonymní diplomatické zdroje to napsala jihokorejská tisková agentura. Raketa krátce po startu selhala a spadla do moře. Diplomatický zdroj prohlásil, že Íránci měli zájem získat data vyplývající z raketového testu. Ty si také odvezli. Severní Korea vysvětlila test jako pokus vynést do kosmu satelit, Japonsko a USA to však vidí jako součást severokorejské snahy pokročit ve vývoji útočných raket.Tady je písnička, která se k tématu vůběc nehodí, ale to nevadí. 

16:39
„Školní testy jsou nejen hloupé, ale i škodlivé,“ říká školský expert. Přední český komentátor základního školství, vysokoškolský učitel Ondřej Hauseblas kritizuje způsob, jak ministerstvo školství začalo testovat znalosti dětí. V sobotním rozhovoru v MF Dnes Hausenblas prohlásil, že srovnávací testy žáků 5. a 9. tříd jsou nejen hloupé, ale přímo škodlivé. Podle něj netestují vzdělanost, ale mechanické školní vědomosti nebo nacvičenost v luštění testů. „Netestujeme vzdělanost, ale jestli dítě umí víc nepodstatných, našprtaných věcí,“ říká Hauseblas. „Ani vzdělanci se dnes neshodují, co je vzdělanost. Chováme se jako primitivní národ, který si jen potřebuje roztřídit děti na úředníky, vojáky a sluhy.“ Na jiném místě pak Hauseblas říká: „S nadrčenými vědomostmi děti nevystačí. Svět je totiž mnohem složitější než byl.“ Podle něj by se děti místo znalostí nazpaměť měly učit, jak sdělit myšlenku, dát pojmy do souvislostí.  

16:57
Kdo nahradí Hillary Clintonovou?Zpravodajský server The Daily Beast spojený s týdeníkem Newsweek, informuje své čtenáře o tom, že ve Washingtonu se začíná „šeptat“, kdo v případě vítězství prezidenta Baracka Obamy nahradí Hillary Clintonovou na místě ministrině zahraničí. Mluví se prý hlavně o Johnovi kerry, vlivném předsedovi zahraničního výboru Senátu, dále velvyslankyni u OSN Susan Riceové nebo poradci přes otázky národní bezpečnosti Thomasi Donilonovi. Podle těchto spekulací by byl Kerry dobrý diplomat hodně cestující po světě s malou ambicí ovlivňovat tvorbu Obamovy politiky. S Riceovou si Obama prý nejvíc rozumí. Donilon je zase považovaný za nejlepšího politického stratéga. Zlí jazykové přitom tvrdí, že jakýkoliv Obamův tým bude lepší než Mitt Romney, jehož zahraničně politické zkušenosti a znalosti končí u pořádání olympijských her v Utahu s roce 2002.S tímto pohledem do washingtonského politického zákulisí se loučíme a přejeme příjemný večer.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].